Osteopatik Terapi

Ülkemizde yeni sayılabilecek bir yöntem olan osteopati terapi, başta keşfedildiği yer olan Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa olmak üzere çok sayıda ülkede sıkça başvurulan ve hayli revaçta bir sağaltım yöntemidir. İlk kez 1870 yılında Dr Android Andrew STİLL tarafından keşfedilen osteopati yöntemi ile terapi vücudumuzda altta yatan herhangi bir sebep olmaksızın meydana gelen ağrıların giderilmesine veya vücudun işlevsel yönetimine dolaylı olarak müdahale ederek bünyesel fonksiyonların düzeltilmesi bakımından doğal bir yöntem olarak kabul görmektedir.

Birçok rahatsızlıkla mücadeleye yönelik olarak yapılan manuel terapi yöntemlerin yanı sıra rahatsızlığa sebep olan kaynağın belirlenmesi ve öncelikle lokal olarak bu noktaya müdahalesini esas alan ve bütüncül yaklaşımlarla desteklenmiş uygulamanın popülaritesi gün geçtikçe artmaktadır.

osteopati terapi nedir?

Sorusunun yanıtı sadece vücut üzerinde ağrıyan bölgenin değil bu duruma sebep olan nedenleri ortaya çıkarıp terapiyi buna göre şekillendirmek olarak tariflendirilebilir. İnsan vücudunda bulunan yumuşak dokular üzerindeki tonus artışlarını gözlemleyen osteopat tarafından bu artışlara bağlı gelişen eklem fonksiyon bozukluklarının tespiti ve şikayetlerin giderilmesi osteopatinin temelini oluşturmaktadır. Söz gelimi bacak bölgesindeki belirli bir kas grubunda veya kemik yapısında meydana gelen bir ağrıya ayak tabanındaki sinir sıkışması veya hassasiyetin neden olabileceğidir.

Böyle bir durumla karşılaşılması halinde sadece ağrıyan bacak üzerinde yapılacak uygulamalar yetersiz kalacaktır. Son yıllarda sağaltım yöntemleri arasında doğal bir uygulama olması nedeniyle hızlı bir yükseliş trendi yakalayan osteopatik terapi bu konuda uzman ve gerekli eğitimi almış sertifikalı osteopatlar tarafından yapılmaktadır.

Osteopatik Terapi Psikoimmünoloji İle Desteklenen Bütüncül Bir Uygulamadır

Dünya sağlık örgütü (WHO) tarafından osteopatik terapinin resmi olarak sağaltım yöntemleri arasında kabul edilmesi, uluslar arası alanda bu yöntemin üniversite boyutunda ele alınmasını ve eğitimini beraberinde getirmiştir. Günümüzde gerekli diploma ve sertifikalara sahip osteopatlar tarafından uygulanan yöntem psikoimmünüloji gibi bağışıklık sistemini harekete geçiren ve terapinin başarı oranını yükselten çok sayıda uygulamanın terapiye katılarak hastaya uygulanması felsefesi ile hareket eder. Bu noktada hastalar tarafından üzerinde önemle durulması gereken konu osteopatik terapi yöntemlerinin kişinin rahatsızlıklarına temel teşkil eden belirli bir rahatsızlığının bulunmaması halinde uygulanan yöntemler olduğudur.

Örneğin; diyabet gibi bir hastalık ile gelişen nöropatik ağrılar nedeniyle veya ramotoid artrit gibi iltihabi eklem rahatsızlıkları sonucunda meydana gelen ağrılar bu hastalıklar tedavi edilmeksizin osteopatik ve diğer bütüncül yaklaşımlarla tedavi edilemez. Dolayısıylaosteopatik terapi bu hastalıkların tedavilerinin tamamlanmasının ardından geliştirilebilir.

Üç bölüm halinde değerlendirilen osteopati kavramı, sebebi bilinmeyen ve tanısı konulamamış rahatsızlıkların sağaltımını hedefleyerek hareket etmektedir.

Osteopatik Yöntemler Üç Bölümde Değerlendirilmektedir

Osteopatik yaklaşımda esas alınan üç yöntemin tek tek veya tamamının bir araya gelmesiyle sağlandığı bir uygulama bu alanda gerçekleşen başarıyı pekiştiren ana unsurlardır.

 • Visceral (iç organlar) yöntem: Cerrahi müdahaleler sonrası gelişen iç organ harabiyetlerinde, beslenme yanlışlıkları sonucu ortaya çıkan olgusal problemler, doku gerginliğine dayalı ortaya çıkan rahatsızlıklarda veya direkt olarak iç organları birbirine bağlayan dokularda meydana gelen sorunların manuel terapi metotları ile tespiti ve terapi yoluyla giderilmesi yöntemidir.
 • Craniosacral yöntem: İnsan anatomisi gereği kuyruk sokumundan kafatasına kadar olan Sakrum (beyin ve omurilik) bölgede meydana gelebilecek her türlü ritimsel bozukluk neticesinde ortaya çıkan semptomların osteopat terapist tarafından ellerini kullanarak belirlenen noktalara gerekli akışı sağlayacak şekilde yumuşak dokunuşlarla baskı uygulanma yöntemidir.
 • Paryetal yöntem: Özellikle eklemlerde zorunlu olarak kısıtlamaya veya bir hastalık neticesinde ortaya çıkan bozuklukların vermiş olduğu tahribatın giderilmesine ve osteopatik davranış teknikleri ile sağaltım elde edilmesini amaçlar. Hangi sebeple olursa olsun ortaya çıkan kan dolaşımının bozuklukları veya birçok etkenin katıldığı çeşitli rahatsızlıklarda, kas ve kemik dokusu üzerindeki olumsuz etkilerin onarılması için yine kavrama ve paryetal yöntem kullanılır. Kişinin yön tayini belirleyememe, tekrar kabiliyetinin bozulması, genel his kaybı gibi yüzlerce önemli işlev Paryatel bozukluklar kapsamına girdiğinden osteopat i terapi neredeyse beynin tüm karar verme duygularımızı etkileyen beyin dokumuzun olması gerektiği çalışmasını sağlamaktadır.

Osteopati Terapi İle Hangi Rahatsızlıkların Sağaltımı Gerçekleşiyor

Sonuçları itibariyle fizyoterapi veya osteopati terapi yöntemleri ile yapılan uygulamalar hastanın iyileşme sürecine önemli katkıları bulunan yöntemler olarak birçok rahatsızlıkta uygulanabilmektedir.

 • Omurilik yaralanmaları rehabilitasyonu ve egzersizleri
 • Kas ve kas problemleri rehablitasyonu ve egzersizleri
 • Denge ve koordinasyon bozuklukları rehabilitasyonu ve egzersizleri
 • Pulmoner rahatsızlıklar ile gelişen hastalıkların rehabilitasyonu ve egzersizleri
 • Tendon ve sinir yaralanmaları rehabilitasyonu ve egzersizleri
 • Cerrahi müdahale sonrası gelişen his ve hareket kaybı rehabilitasyonu
 • Sistemik rahatsızlıklara bağlı gelişen problemlerin rehabilitasyonu ve egzersizleri
 • İzometrik relaksasyon egzersizleri
 • Cerrahi operasyon sonrasında ortaya çıkan doku ve organ bozukluklarının rehabilitasyon ve egzersizleri
 • Sportif faaliyetler neticesinde gelişen semptomların rehabilitasyon ve egzersizleri
 • Öğrenme bozukluklarının rehabilitasyonu

​Gibi yüzlerce hastalık veya tıbbi müdahale sonrası gelişen fonksiyonel kayıpların geri kazanılması ve hastanın yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik uygulamaları ile osteopatik manuel terapi, fizyoterapi ve ortopedik manuel terapi ilerleyen teknoloji ile birlikte kendini geliştirerek birlikte uygulanmaya başlamıştır. Fizyoterapi tekniklerine eşlik eden çeşitli medikal ortezlerin varlığı ile holistik bakış açısına uygun olarak birlikte ele alınan osteopatik terapi teknikleri uygulamasında sadece eller kullanıldığından hiçbir yan etkisi bulunmaz. Sonuç itibariyle osteopatik terapiye gün geçtikçe daha fazla ilgi gösteriliyor olması, bu alanda yaşanan hızlı ilerlemenin en önemli göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı ve mutlu günler.

iletişim numaralarımız

Telefon: (0532) 345 89 16
Cep & WhatsApp: (0532) 345 89 16

bizimle iletişime geçin

Fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmeti almak istiyorsanız, İstanbul merkezimizdeki Uzman Fizyoterapist Ahmet Burak SEZGİN ile iletişim kurabilirsiniz.

iletişim detaylarıTELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi