Skip to main content

Piriformis sendromu tedavisi, priformis kası ile siyatik sinirin sıkışması sonucu oluşan bir hastalık belirtisi olarak karşımıza çıkar. Priformis uyluk bölgesinde üçgenimsi ve piramit yapıda olan bir kastır. Kadınların uyluk bölgesinin erkeklerden daha geniş olması hastalığa yakalanma riskini artıran bir etkendir.

Kuyruk sokumunda ağrıya neden olduğu için genelde bel fıtığı ile karıştırılır. Başta kalça bölgesi olmak üzere, bacaklarda ağrı ve uyuşmalara neden olabilir. Piriformis sendromu tedavisi fizik muayene ve MR çekimleri sonucunda kesin tanı konulması suretiyle başlar. Tedavinin başarılı sonuçlanması için mutlaka fizyoterapistten destek alınması, hastaya verilen egzersiz ve direktiflerin eksiksiz yerine getirilmesi ve bütüncül bir yaklaşımla günlük alışkanlıkların değiştirilmesi ile başarıya ulaşabilir.

Piriformis Sendromu Nasıl Tedavi Edilir ?

Piriformis sendromunda, uzun süre ayakta kalmak, yürüme ve koşma faaliyetleri kısıtlanabilir.

Priformis sendromu be fıtığı ile aynı belirtileri gösterdiği için ilk olarak ayrımının yapılması çok önemlidir. Sendromun tanısı hekimler tarafından konduktan sonra uygun fizyoterapi tedavi yöntemleri ile tedavi edilmelidir.

Fizik tedavi yöntemleri arasında;

 • Osteopati,
 • Trigger poin terapi,
 • Psikonöroimmünoloji,
 • Gtos terapi,
 • Egzersizler
 • Manuel tedavi yer almaktadır.

Psikonöroimmünoloji ile inflamasyon varsa kontrol altına alınması sağlanır. Manuel terapi ve diğer fizyoterapi metotları ve düzenli egzersizlerle de tedavinin kalıcı olması sağlanır. Germe egzersizleri ile bacak ve kalça çevresindeki kaslar rahatlatılır. Siyatik sinir baskısı varsa bunun rahatlatılması hedeflenebilir.

Piriformis Sendromu Nedenleri ?

Piriformis, kalçanın derininde bulunan bant şeklinde bir kastır. Kalçanın hareket etmesini ve dengede kalmasını sağlar. Priformis kasının hemen alt kısmından siyatik sinir geçmektedir. Priformis sendromu ise, siyatik sinirin piriformisin altında baskı altında kalması ile bel, kalça ve bacak ağrısı ve karıncalanma şeklinde belirtiler ile tanımlanmaktadır. Piriformis sendromu olan bireylerde oturmak ağrıyı arttırır. Ağrı çoğunlukla bel ve kalça bölgesindedir.

Piriformis Sendromu Kaç Türü Vardır ?

Piriformis sendromunun iki tür çeşidi vardır.

 1. Piriformis kasının kısa olmasından kaynaklanır. Erken fark edildiğinde fizyoterapi uygulamaları ve kişiye özel olarak tasarlanacak uygun egzersizler ile önlenebilir.
 2. Piriformis kasını besleyen kan dolaşımının azalması ile piriformis kasının spazma girmesiyle gerçekleşmektedir.

Piriformis Sendromu Belirtileri

Priformis sendromunun belirtileri arasında,

 • Yürümede zorluk,
 • Aksayarak yürüme,
 • Bacağın arkasında karıncalanma,
 • Kalça ve kuyruk sokumunda ağrı,
 • Oturma süresinde ki artmaya bağlı olarak kalça, bel ve bacağa doğru yayılan ağrılı durum,
 • Hareketle birlikte azalan şikayet,
 • Eğilme ve kalkma hareketlerini rahat yapamama,
 • Bacak bacak üstüne atmada zorlanma ya da ağrı görülebilir.

Bu tür belirtilerle karşılaşıldığında bir hekime başvurmak gerekmektedir. Piriformis sendromu kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.

Priformis Sendromu Neden Kaynaklanır ?

Priformis Sendromu birçok nedenden kaynaklanabilir.

 • Düşme, trafik kazası gibi durumlarda görülebilir.
 • Çok fazla egzersiz yapıldığında görülebileceği gibi fazla hareketsizlikte neden olabilir.
 • Daha önce geçirilen kalça ameliyatlarından sonra görülebilir.
 • Uzun süre sert zeminde oturmakta piriformis sendromuna neden olabilir.
 • Kalçaya yapılan ani ve dengesiz hareketler de etkili olabilir.
 • Uzun süreli mesleki veya gereklilik durumuna göre silah taşımaya bağlı olarak gelişebilir.
 • Omurga eğrilikleri ve ağır nesneleri taşımaktan kaynaklanabilir.
 • Yanlış oturma pozisyonalarına bağlı olarak gelişebilir.
 • Aşırı şiddetli spor bu sendromu tetikleyebilir.

Piriformis Sendromu Neden Oluşur ?

Piriformis sendromu neden oluşur derseniz; Genellikle travmalar, yaralanmalar ve yanlış hareketler sonucu oluşan hastalık ve anatomik yapı kaynaklı da olabilmektedir. Trafik kazası, düşme, kalçaya ani darbe gibi travmalar priformis kasının zarar görmesine neden olabilir. Yaşam tarzında yapılan yanlış hareketler aslında hastalığın oluşmasında büyük etkendir. Sürekli ayakta durmak, bağdaş kurarak oturmak veya hareketsiz kalmak kasın tahribatına sebep olabilir. Çok hareketsiz kalmak gibi fazla egzersiz yapmak ve profesyonel olarak ağır kondisyon gerektiren sporlarla uğraşmak da priformis sendromunu tetikleyebilir. Anatomik kaynaklı sebeplere ise omurga eğriliği olarak tanımlanan skolyoz veya iki bacak boyunun birbirinden farklı olması gösterilebilir. Priformis kası ve uyluk kemiği kişiler ve cinsiyetler arası farklı varyasyonlar gösterdiği için kişilerin hissettikleri ağrı şiddetinde ve hastalığın kendini belli ediş biçiminde farklar gözlenebilir.

Piriformis Sendromu Nedir ?

Piriformis sendromu nedir ?

Genel olarak hasta şikayeti bel fıtığındaki gibi belden kalçaya doğru yoğunlaşan kök ağrıları şeklinde kendini belli eder. Hastanın geçmiş yaşantısı, hareket durumu ve çalıştığı işler detaylı olarak dinlenilmesi teşhisin ilk aşamasını oluşturur. Daha sonra hastayı zorlayan ağrıları ve bölgeleri tespit edebilmek için fiziki muayene yapılır. Bacakları bükme, germe, eğilme ve kalkma işlemleri hastaya yaptırılarak kasın zorlanma durumu gözlenir.

Eğer fiziki muayenede bir sonuç elde edilemezse Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) yöntemine başvurulabilir. Bu yöntemde siyatik sinirin ve priformis kasının gösterdiği değişkenliğe göre tedavi yöntemi belirlenebilir. Ancak çoğu durumda fiziki muayene ile durum teşhis edilebilir.

Piriformis Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Priformis sendromu tedavisi hastanın şikayet ve hissettiği ağrı şiddetine göre ortopedist ve nörologlar tarafından muayene edilebilir. Akabinde fizyoterapistler bir tedavi planı çıkarır. Tedavide fizyoterapistler ve hastanın eş güdümlü çalışabilecekleri şekilde bir tedavi programı uygulanır. Tedavinin başlangıç döneminden sonuna kadar ilgili fizyoterapist kontrolünde tedavi program ilerler.

Piriformis Sendromu Olanlar Ne Yapmamalı ?

Priformis sendromu olanlar ne yapmamalı sorusu bu rahatsızlığı olan kişilerin merak konusu. Peki piriformis sendromunda yapılan yanlışlar nelerdir ?

Piriformis sendromuna sahip bireyler;

 • Uzun süre oturmaktan kaçınmalı,
 • Düzenli ve kısa yürüyüşler yapmalı,
 • Doğru beslenme sistemine geçmeli,
 • Uzun süre hareketsiz kalmamalı,
 • Mutlaka bir fizyoterapist desteği almalıdır.

Piriformis Sendromundan Kurtulanlar

Piriformis sendromundan kurtulanlar, için teşhis ve tanı sonrası süreç çok önemlidir. Bel fıtığı veya kalça problemleriyle çok fazla karıştırılır. Bu yüzden bel ve kalçaya uygulanan bir çok yanlış tedavi piriformis sendromunu iyileştirmez. Doğru teşhis ve doğru tedavi çok önemlidir. İlgili uzman hekiminizin Piriformis teşhisi sonrasında fizyoterapistinizin değerlendirmesi ile piriformis sendromu fizik tedavi mutlaka alınmalıdır.

Piriformis sendromu tedavi yöntemleri;

 • Manuel Terapi,
 • Osteopati,
 • Trigger point terapi,
 • Egzersiz,
 • Gtos Terapi,
 • Footbalance Kişiye Özel Medikal Ortopedik Destek,
 • Psikonöroimmünoloji,

Gibi bütüncül ve fonksiyonel fizyoterapi yaklaşımlarından oluşmalıdır.

Piriformis Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

Priformis sendromuna sahip kişiler, fizik tedavi uzmanlarına başvurarak acilen tedaviye başlamalıdır; bu ileride oluşabilecek daha büyük problemlerin önüne geçer.

Priformis sendromu tedavi edilmediği takdirde ileride hareket kısıtlılığına ve ağrıya bağlı olarak daha büyük omurga problemlerine yol açabilmektedir.

Piriformis Sendromu Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Erken dönemde tedaviye başlayanlar ve egzersizleri düzenli bir şekilde yapanlar için 1-4 hafta içerisinde belirtiler ortadan kalkar. Sağlıklı bir yaşam için tüm belirtiler takip edilmelidir.

Piriformis Sendromu Egzersizleri

Piriformis sendromu egzersizi için en önemli ilk kural bir fizyoterapist değerlendirmesinden geçmek ve ona göre Piriformis sendromu egzersizleri protokolü oluşturulmasıdır. Hastaya germe pozisyonuna hazırlık için ısınma çalışmaları yaptırılır. Sırt üstü yatar pozisyonda ayaklar önce uzatılır ve daha sonra bükülerek karın bölgesine doğru çekilir. Böylece kalça bölgesinde ısınma hareketleri yaptırılmış olur.

İkinci aşamada yatar pozisyonda bir diz bükülerek zemine basılır. Diğer diz karın bölgesine çekilerek esneme başlatılır. Aynı işlem diğer diz için de uygulanır. Son aşamada ise bir kol yere paralel uzatılır ve dizler sağa sola hareket ettirilerek germe antrenmanı tamamalanır.

Piriformis Sendromu Kesin Çözüm

Piriformis sendromu kesin çözüm, diye birşey söz konusu olamaz. Çünkü tıpta kesinlik ifadesi veya mucize bir metot yoktur. Bilim en büyük gerçektir. Piriformis sendromunda erken teşhis %80’lere varan bir başarı sağlayabilir. Hastanın diğer fiziki sağlık koşulları el vermesi halinde ise sadece ama sadece fizyoterapist ünvanına sahip bir profesyonel ile pilates yapmaları konusunda da tavsiye verilebilir. Piriformis sendromunda pilates, tek başına tedavi etmede yetersizdir. Bunu yazımızın ilerleyen kısımlarında anlayacaksınız.

Piriformis Sendromu İyileşir mi ?

Piriformis sendromu iyileşir mi, Piriformis sendromu geçer mi, soruları siyatik ağrısı, bel ağrısı, kalça ağrısı yaşayan ve bu konuda araştırma yapan herkesin merak ettiği sorulardan biridir.

Piriformis sendromu tedavisinde kemik erimesi, kalça kireçlenmesi vb. kontrendikasyon durumlarında  hastalara tedavi konusunda hassas davranılması gerekebilir. Kişilerin ilgili hekimliğin muayenesi sonrasında mutlaka fizyoterapistleri tarafından da değerlendirilmesi ve muayene edilmesi gerekir. Bu muayene sonrasında terapi program oluşturulması, eksiksiz ve düzenli takip etmeleri tedavideki başarıyı artıran bir etken olarak karşımıza çıkar.

Tüm anlatılan bu protokoller eksiksiz yerine getirildiği takdirde Piriformis sendromu iyileşir ve Piriformis sendromu tamamen düzelir.

Piriformis Sendromu Tedavisi Yapan Merkezler

Bu noktada fizyoterapi alanında dünya standartları çerçevesinde kişiye özel çözümle sunan ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Merkezi ile iletişim sağlayabilir; en kısa sürede tedaviye başlayabilirsiniz.

Yüksek kanıt içeriğine sahip ve güncel fizyoterapi metotlarıyla birlikte en doğru yöntem ile Piriformis sendromundan kurtulmak istiyorsanız ABS Fizyoterapi ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi