PNI Terapi Her Geçen Gün Gelişiyor ve Kendini Yeniliyor

Psikonöroimmünoloji, davranışlar, beyin ve bağışıklık sistemi arasındaki etkileşimi inceleyen ve bu etkileşimle ilgili araştırmalar gerçekleştiren bir TIP alanı olarak karşımıza çıkar. Psikonöroimmünoloji, PNI şeklinde ifade edilir ve Psychoneuroimmunology alanında yürütülen çalışmalar; Psikiyatri Profesörü Robert Ader ve Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Profesörü Nicholas Cohen’in 1975 yılında başlattıkları ilk PNI araştırmalarına kadar uzanır. Temelde; bağışıklık ve sinir sistemi arasındaki etkileşimin insan vücudunu nasıl etkiler doğurduğuna yönelik çalışmalar bütününü kapsar.

Söz konusu alandaki tüm araştırmalar ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda PNI Terapi yöntemi ve uygulamaları ortaya çıkmıştır. PNI Terapi yönteminin temel varsayımı ve üzerinde durduğu sorunsal; stresle birlikte insan vücudunda yaşanan değişiklikler ve rahatsızlıkların ilk başlangıç anlarına dair ipuçlarını belirlemek olarak düşünülebilir.

PNI Terapinin Yardımcı Bir Yöntem Olduğu Unutulmamalıdır

PNI Terapi Tıp alanında yardımcı bir yöntem olarak görülür. PNI terapi müdahaleleri mutlaka bu alanda eğitim almış fizyoterapistler tarafından gerçekleştirilmelidir. İhtisas gerektiren bir alan olması nedeniyle terapiyi uygulayacak kişilerin, PNI alanında nitelikli eğitim alıp almadığını mutlaka sormalısınız. Öte yandan PNI Terapi yardımcı bir yöntem olması nedeniyle, rahatsızlığınız konusunda uzman bir doktor tavsiyesi doğrultusunda tercih edilmelidir.

PNI Alanı Hızla Büyüyor ve Gelişiyor

PNI alanındaki çalışmalar tüm dünyada hızla gelişiyor ve yaygınlaşıyor. Alanın uzman doktorları tavsiyesinde uygulanan PNI terapi; psikoloji ve bağışıklık sistemi arasındaki pek çok farklı geçiş yolu keşfedilmesini sağlıyor. Tüm bu gelişmeler sayesinde PNI; pek çok rahatsızlıkta yardımcı bir yöntem olarak kendisine daha fazla alan açıyor.

Örneğin; Hipoalamik- hipofiz-adrenal (HPA) ekseni üzerinde stresin yarattığı etki çok daha bariz biçimde ortaya konmuştur. HPA ekseni vücutta yer alan üç farklı salgı benizini içerir. Söz konusu bezler adrenal bezleridir. Sindirim, bağışıklık sistemi, cinsellik, ruh durumu ve enerji kullanımı gibi süreçleri düzenleyen reaksiyonları kontrol altında tutmaktadır.

Öte yandan, hipotalamus, hipofiz ve adrenal bezler arasındaki etkileşim ve iletişim oldukça karmaşıktır. PNI alan çalışmaları sayesinde söz konusu karmaşık yapının genel bir fotoğrafı çekilmiş olsa da tüm resmi ayrıntılı biçimde görmek ve etki alanlarını listemek için henüz yolun çok daha başında olunduğunu söylemek mümkün.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi