fbpx

Postür Nedir? Postür (Duruş) Bozukluklarında Fizyoterapinin Önemi

Postür iskelet sistemimizin doğru duruş şeklidir. Tıp dilinde postür(duruş), vücut kısımlarının dizilişidir. Postür, statik postür ya da dinamik postür olmak üzere ikiye ayrılır.

  1. Statik duruş; sabit duruş demektir. Oturma, ayakta durma, yatma sırasında vücudun duruş şekkilleri olarakta ifade edilebilir.
  2. Dinamik postür ise hareketli duruş anlamına gelir. Vücudun; yürürken, koşarken, zıplarken vb. hareket esnasındaki duruş şekillerini ifade eder.

Modern Yaşamın En Büyük Hastalığı Postür (Duruş) Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir

Vücudumuz pek çok etkenler tarafından farklı duruşlar sergiler. Bu etkenlere duygusal durum, vücut tipi, alışkanlıklar, kalıtım ve kas dengesi gibi birçok faktör eklenebilir. Duruş bozukluğu sebebi olan en önemli etkenlerden biri de fazla kilolardır. Özellikle karın bölgesinde toplanan yağ, hareketsiz yaşama neden olmaya başlar. Sonra karın kaslarının zayıflamasına ve bel çukurunun artmasına yol açar. Bu da omurganın sağlıklı duruşunu bozup sırtta kamburlaşmaya sebep olur.  Duruş bozukluğu, genellikle yirmili yaşlardan itibaren kadınlarda boyun ve sırt; erkeklerde de bel ağrılarının önemli nedenlerinden biridir. Duruş bozukluğu günlük hayatın her alanında yaşam kalitenizi azaltır. Gün içinde çok çabuk yorulmanıza sebep olur. Duruş bozukluklarının en çok karşılaşılan belirtileri de vücut ağrılarıdır. Duruş bozukluğu, bel ağrısı, sırt ağrısı ve boyun ağrısına neden olabilir. Ayrıca omuz ve kol ağrılarına, kas yorgunluklarına, güçsüzlüğüne, bacak ağrılarına, diz ya da ayak bileği ağrılarına, kasların ve bağ dokuların gerilmesine, sinir sıkışmalarına da neden olabilir.

Doğru Duruş Önemli

Postür ya da normal duruş; kas iskelet sisteminde bir sıkıntı yaratmayan, vücudun tüm iskelet yapısında ki anatomik normal eğriliklerinin korunduğu ve eklemlere uygulanan kuvvetlerin dengeli olduğu duruş biçimine verilen addır. Doğru postür de baş ve göğüs dik olur. Karın, çene ve kalça içe doğru çekik olmalı, dizler düzgün ve ayak araları yaklaşık olarak 15 cm aralık olacak bir biçimde ayakta durmaktır. Doğru postürde kaslar arasında dengeli bir bağlantı olur. Bu da omurga üzerine binen yükü azaltır. İyi bir postür eğitimi çocukluktan itibaren başlar. Kötü bir duruş yaşamının ileri dönemlerinde karşılaşılabilecek birçok organ bozukluklarının romatizmal rahatsızlıkların ve ruhsal bozuklukların nedeni olabilir. Doğru postürle bel, boyun ve sırt ağrıları olmaz. Ayrıca kişi çabuk yorulmaz. Spor yaparken ya da müzik aleti çalarken de kişinin daha iyi performans göstermesini sağlar.

Yanlış Duruş’tan Kurtulamak İçin Doğru Uzman Fizyoterapistlerdir!

Duruş bozukluğu; sadece kemik, sinir ve eklem kökenli bir problem olabilir. Yani altında yatan nörolojik herhangi bir bozukluk yoksa, yanlış duruş, egzersiz ve eğitimle her yaşta düzeltilebilir. Fiziksel bir fonksiyon kaybı oluşturan duruş bozukluğu, uzman bir fizyoterapist yardımı ile giderilebilir. Gergin kas gruplarının esnetilmesi, omurganın çekirdek kaslarının güçlendirilmesi ve eklemlerin yeniden düzgün ve doğru sıralanması sağlanır. Dizilimi düzeltmeden yapılacak basit egzersizler ise sorunun çözümü için yeterli olmamaktadır. Bunun için mutlaka bir fizyoterapist ile çalışılmalıdır. Fizyoterapistin değerlendirmesi ve desteği alınmalıdır. Siz de duruş bozukluğu sıkıntısı yaşıyorsanız, Uzman Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin’den randevu alabilirsiniz.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi