Psikonöroimmünoloji – Rahatsızlıklar ve Stres Arasındaki İlişki

Psikonöroimmünoloji, yaşanan rahatsızlıklar ve stres arasında doğrudan bir ilişki bulunur. PNI terapi temelde stresin azaltılması sonucunda fiziksel bir takım sorunların kısmen ya da tamamen ortadan kaldırılmasını hedefler. Stresle ilgili pek çok farklı çalışma yapılmış ve yapılmaya da devam etmektedir. PNI terapinin stresin azaltılmasına yönelik çalışmaları ve TIP dünyasında stresin olumsuz etkilerine ilişkin pek çok farklı çalışma mevcuttur. Stresin net bir tanımının yapılması PNI ve rahatsızlıklarla ilişkisini daha iyi anlamayı kolaylaştıracaktır.

Stres Nedir? Etkileri Nelerdir?

Stres kelimesi günlük yaşamda sıklıkla kullanılır ancak çoğu kullanımı yanlış biçimde gerçekleşmektedir. Stres bilindiğinin aksine; endişe ve sıkıntı anlamına gelmemektedir. Stres en yalın ifadesiyle; karşılaşılan yeni bir durum karşısında insanın fizyolojik ve psikolojik olarak sınırlarını zorlaması anlamına gelir. Organizmamız, karşılaşılan yeni duruma uyum sağlamak için tepki gösterir. Söz konusu duruma stres tepkisi denir.

Stres Tepkisi ve PNI İlişkisi

Stres tepkisi; fiziksel, sosyal ve psikolojik olmak üzere 3 farklı biçimde gerçekleşir. PNI, stres tepkisinin daha çok; fiziksel ve psikolojik etkileriyle ilgilenir ve bu noktaya odaklanır. Özelde ise PNI terapi, merkezi sinir sistemi ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerine yoğunlaşır. PNI alanında araştırmalar yapan Azar B., “Father of PNI Reflects on the Field’s Growth” başlıklı çalışmasında; stres gibi psikolojik deneyimlerin bağışıklık sisteminde etkili olduğu ve bu durumun da rahatsızlıkların oluşmasında etkin olabileceğini savunur. Öte yandan stresin, immunoglobulin sayısı ile yardımcı T hücreleri, sitotoksik T hücrelerinin yüzdesiyle negatif yönlü ilişkili olduğunu göstermiştir. Kronikleşen stresin bağışıklık sistemini baskıladığı da pek çok farklı vaka üzerinden ispatlanmıştır. Ayrıca; kronik stresin tiroid hormonunun serum seviyesini düşürdüğü de örnek vakalar üzerinde tespit edilmiştir.

Tüm bu bulgular ışığında; stresin PNI terapi azaltılmasının ardından bağışıklık sistemine ilişkin rahatsızlıkların kısmen ya da tamamen ortadan kaldırılmasında etkin olduğu görülmüştür.

Akut Stes ve Etkileri

Akut stres biliş üzerinde pek çok farklı etkiye yol açmaktadır. Arnsten’in bu alanda yaptığı araştırmalar; insanların kontrol edemediklerin stresin biliş üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Kontrol edilemeyen stres nedeniyle insanların dikkatleri dağılır ve dikkat düzensizleşir, çalışma belleği yetenekleri azalır, davranışları alışkanlıklar kontrol etmeye başlar. Tüm bu durumlar kişinin günlük yaşamını farklı biçimlerde etkiler. PNI terapi ile bu alanda özelleşmiş; fizyoterapist, doctor, diyetisyen veya psikolog gibi klinik pni therapist diplomasını almış terapistlerle söz konusu olumsuz durumların önüne kısmen ya da tamamen geçmek mümkündür.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi