Romatoid Artrit Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

En sık görülen romatizmal hastalıklardan olan romatoid artrit özellikle el, bilek ve parmaklara yerleşen bir eklem hastalığıdır.  Tedavi edilmemesi ve geç kalınması durumunda deformasyon ve sakatlığa neden olan hastalığa kalça, diz, omurilik eklemlerinde de sıklıkla rastlanmaktadır. Eklem hastalığı olarak bilinmesine rağmen bazen gözyaşı kanalları, tükürük salgı bezleri, kalp ve akciğer ile böbreklere de nüfuz edebilmektedir.

Romatoid artrit iltihabi bir eklem hastalıktır.  Bu iltihaba sebep olan şey ise vücudun bağışıklık sisteminin vücutta bir virüs ve mikrop olmamasına rağmen dokuları tehlikedeymiş gibi savunmaya geçmesidir.  Eklemleri tehdit olarak gördüğünden iltihap hücreleri buralarda toplanmaya başlar ve bunlar  eklem dokusuna zarar verir. Tedavi edilmezse doku ve en son kemik kaybı ile sakatlığa sebep olur.  Hastalığın yol açtığı hareket kısıtlılığı ve şekil bozuklukları geri dönüşümsüzdür. Bu hastalıkta meydana gelen eklem ağrılarının giderilmesinde mutlaka fizik tedavi ve fizyoterapi metot ve yöntemleri kullanılmalıdır. Bu tedavi yöntemleri arasında tüm Dünya’da ve ülkemizde psikonöroimmünoloji ve egzersiz hastanın daha rahat bir yaşam sürmesi ve tedavinin olumlu sonuçlanmasına yardımcı olacak yöntemlerin en iyileridir.

20’li yaşlardan 50’li yaşlarına kadar kadınlarda çok sık görülen romatoid artrit daha az sıklıkla erkeklerde de görülmektedir.

Hastalığa neyin sebep olduğu henüz tam olarak bilinmemektedir.  Genlerle geçtiği kanıtlanmadığı için hastalık genetik bir hastalık kabul edilmemektedir. Bununla birlikte bir tür genetik yatkınlıkla ilgili veriler mevcuttur. Enfeksiyonlu hastalıkların romatoid artrit hastalığına zemin oluşturduğu bilimsel tezlerden bir diğeridir. Bir diğer neden olarak ortamdaki normalin üzerinde bulunan bağışıklık tetikleyici faktörlerin bağışıklık sistemini bozması gösterilmektedir. Hormonal bozuklukların da hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Bütün bu sebepler hastalığın oluşmasında etkili olan durumlar olarak kabul edilebilir.  Bu hastalığın getirdiği ağrılardan kurtulmak ve kendini daha iyi hissedebilmek için öncelikle bir hekim teşhis ve tanısı sonrasında ise bir fizyoterapiste danışarak mutlaka fizyoterapi yöntemlerine başvurulmalıdır.

 Romatoid Artrit Belirtileri Nedir?

  • Sabah ya da uzun süre dinlenmeden sonra kalkmak istenildiğinde yarım saati geçen ağrı ve katılık hali,
  • Eklemlerin şiş, kızarık, ateşli ve sıcak hali,
  • Eklemlerin şekil bozukluğuna uğraması,
  • Yorgunluk, bazen hafif ateş, süreklilik arz eden bitkinlik hali,
  • İştah eksikliği,
  • Kansızlık,
  • Ciltte yumrular.

 RomatoidArtrit Hastalığında Erken Tanının Önemi ve Tedavi

Geri kazanımı mümkün olmayan doku ve kemik kaybından dolayı erken tanı ve tedavi kritik bir önemdedir. Herhangi bir eklem şişliğinde veya şikayette ilk yapılması gereken doktora gitmektir. Güncel teşhis yöntemleri hastalığın tanısının konulmasını kolaylaştırmaktadır. Hastanın kan değerleri, klinik ve radyolojik bulguları ile birlikte hekim tarafından tanı konduktan sonra hemen uygun tedaviye başlanması gerekmektedir.

Romatoid artrit hastalığının şiddetine göre tedavi programı düzenlenir. Tedavide ağrıyı azaltmak, eklemdeki iltihabı ve hasarı önlemek ya da yavaşlatmak amaçlanır. Bu hastalığın rutin tedavi yollarına ek olarak eklemlerdeki iltihabi duruma göre fizik tedavi ve egzersiz çalışmasına başlanmalıdır. Fizik tedavi yöntemleri hastanın ağrılarını azaltma ve bedeni daha dinç hale getirme adına oldukça önemlidir. Özellikle egzersiz ve beslenme bu hastalıklarda ciddi başarı ve rahatlamayı sağlayacak yaklaşım biçimleridir. Sağlıklı günler.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi