fbpx

Romatoid Artrit Nedir?

En sık görülen romatizmal hastalıklardan olan romatoid artrit özellikle el, bilek ve parmaklar gibi eklem bölgelerine yerleşen bir tür otoimmün dediğimiz bağışıklık sistemi merkezli eklem hastalığıdır.  Tedavi edilmemesi veya geç kalınması durumunda eklemlerde deformasyon ve sakatlığa neden olan hastalığa kalça, diz, omurilik eklemlerinde de sıklıkla rastlanmaktadır. Eklem hastalığı olarak bilinmesine rağmen bazen gözyaşı kanalları, tükürük salgı bezleri, kalp ve akciğer ile böbreklere de nüfuz edebilmekte ve mutlaka bir uzman hekim takibinde olunmalıdır.

Romatoid Artrit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Romatoid artrit bağışıklık sistemi merkezli iltihabi bir eklem hastalıktır.  Bu iltihaba sebep olan şey ise vücudun bağışıklık sisteminin vücutta bir virüs ve mikrop olmamasına rağmen dokuları tehlikedeymiş gibi savunmaya geçmesidir. Bu dokularıda genelde eklem aralıkları boşlukları olarak seçen bağışıklık sistemi,  eklemleri tehdit olarak gördüğünden vücuttak iltihap oluşturucu hücreleri buralarda toplanmaya başlar ve bunlar  eklem dokusuna zarar verir. Tedavi edilmezse doku ve en son kemik kaybı ile sakatlığa sebep olur.

Hastalığın yol açtığı hareket kısıtlılığı ve şekil bozuklukları geri dönüşümsüzdür. Bu hastalıkta meydana gelen eklem ağrılarının giderilmesinde mutlaka fizik tedavi bir diğer adıyla fizyoterapi metot ve yöntemleri kullanılmalıdır. Bu tedavi yöntemleri içersindede son dönemlerde tüm Dünya’da ve ülkemizde gelişen tıp sistemleri ile adından sıkça başarılı bir şekilde bahsettiren psikonöroimmünoloji metot ve programı vardır. Psikonöroimmünoloji terapi ile birlikte uygulanan egzersiz hastanın daha rahat bir yaşam sürmesi ve tedavinin olumlu sonuçlanmasına yardımcı olacak yöntemlerin en iyileridir. Psikonöroimmünoloji ile ilgili detaylı bilgiyi terapiler kısmı yazımızda bulabilirsiniz.

Romatoid Artrit Kimlerde Görülür?

20’li yaşlardan 50’li yaşlarına kadar kadınlarda çok sık görülen romatoid artrit daha az sıklıkla erkeklerde de görülmektedir.

Hastalığa neyin sebep olduğu henüz tam olarak bilinmemektedir.  Genlerle geçtiği kanıtlanmadığı için hastalık genetik bir hastalık kabul edilmemektedir. Bununla birlikte bir tür genetik yatkınlıkla ilgili veriler mevcuttur. Enfeksiyonlu hastalıkların romatoid artrit hastalığına zemin oluşturduğu bilimsel tezlerden bir diğeridir. Bir diğer neden olarak ortamdaki normalin üzerinde bulunan bağışıklık tetikleyici faktörlerin bağışıklık sistemini bozması gösterilmektedir. Bu ön görü romatoid artrite sebebiyet oluşturan en güçlü sebeplerden birisi denilebilir. Hormonal bozuklukların da hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Bütün bu sebepler hastalığın oluşmasında etkili olan durumlar olarak kabul edilebilir.  Bu hastalığın getirdiği ağrılardan kurtulmak ve kendini daha iyi hissedebilmek için öncelikle bir hekim teşhis ve tanısı sonrasında ise bir fizyoterapiste danışarak mutlaka fizyoterapi yöntemlerine başvurulmalıdır. Nitekim bilimsel ve akademik çalışmalarda göstermektedir ki fizyoterapi’nin olduğu romatoid artrit vakalarında daha başarılı yaşam kaliteleri oluşmaktadır.

 romatoid artrit belirtileri nedir?

 • Sabah ya da uzun süre dinlenmeden sonra kalkmak istenildiğinde yarım saati geçen ağrı ve katılık hali,
 • Eklemlerin şiş, kızarık, ateşli ve sıcak hali,
 • Eklemlerin şekil bozukluğuna uğraması,
 • Yorgunluk, bazen hafif ateş, süreklilik arz eden bitkinlik hali,
 • İştah eksikliği,
 • Kansızlık,
 • Ciltte yumrular.

 Romatoid artrit tanısı mutlaka hekim tarafından olmalıdır!

Geri kazanımı mümkün olmayan doku ve kemik kaybından dolayı erken tanı ve tedavi kritik bir önemdedir. Herhangi bir eklem şişliğinde veya şikayette ilk yapılması gereken ilgili doktora gitmektir. Güncel teşhis yöntemleri hastalığın tanısının konulmasını kolaylaştırmaktadır. Hastanın kan değerleri, klinik ve radyolojik bulguları ile birlikte hekim tarafından tanı konduktan sonra hemen uygun tedaviye başlanması gerekmektedir.

Romatoid artrit hastalığının şiddetine göre tedavi programı düzenlenir. Tedavide ağrıyı azaltmak, eklemdeki iltihabı ve hasarı önlemek ya da yavaşlatmak amaçlanır. Bu hastalığın rutin tedavi yollarına ek olarak eklemlerdeki iltihabi duruma göre fizik tedavi ve egzersiz çalışmasına başlanmalıdır. Fizik tedavi yöntemleri hastanın ağrılarını azaltma ve bedeni daha dinç hale getirme adına oldukça önemlidir. Bütüncül sağlık ve fonksiyonel fizyoterapi üzerine çalışan merkezlerde uygulanacak bütüncül yaklaşımlar içerinde manuel terapi, osteopati ve psikonöroimmünoloji gibi terapi yaklaşımları uygulanması önem arz eder. Özellikle egzersiz ve beslenme bu hastalıklarda ciddi başarı ve rahatlamayı sağlayacak yaklaşım biçimleridir. Sağlıklı günler.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

  close-link
  WhatsApp WhatsApp
  Hemen Ara
  Yol Tarifi