Sağlıklı Olmanın Dört Temeli

Sağlıklı olmak ya da sağlığı korumak bir lüks değildir yada çok zengin olmayı gerektirmez. Sağlıklı olmak ya da sağlığı korumak için önce sahip olduğumuz zenginliklerin bilincine varmalı ve bunu kullanabilecek bilgiye sahip olmalıyız. Nasıl sağlıklı olunur sorusunun cevabını sizleri sıkmadan kısaca ele alalım.

İyi okumalar dilerim.

Dünya sağlık Örgütü sağlığı; “Sadece hastalığın veya sakatlığın olması hali değil; fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan bir bütün olarak iyi olma hali” olarak tanımlar. Aslında bu tanım sadece sağlığı değil bunun çok ötesinde, sağlığın pek çok olumlu halini kapsar.

Sağlık ve hastalık konuları temelde kendi sorumluluğumuzdur. Bu bağlamda sorumluluk sağlıksız olmak veya sağlıklı olmak şeklinde iki ayrı alternatif olarak karşımıza çıktığında sağlıklı olmayı seçmektir. Sağlıklı olmak istiyorsak sağlıklı seçimler yapmamız yeterlidir.

Sağlık uygulamalarımızın ve yaşam tarzımızı etkileyen unsurların pek çoğu, alışkanlıklarımıza ve pazarlama eğilimlerine bağlıdır. Anne-babamızın sağlık uygulamaları ve yaşam tarzı genelde zamanla, kendi yaşam tarzımızın dokusuna ince ince işlenir. Bir yandan da kötü sağlık uygulamalarını pazarlamaya büyük miktarda zaman, enerji ve paranın harcandığı da bir gerçek. Diğer yandan da kitle iletişim araçları sağlığımızı, beslenme alışkanlıklarımızı ve yaşam tarzımızı etkileyen mesajlarla bizi sürekli bombardımana tutuyor.

Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak için ilk adım bunların sorumluluğunu üstlenmek; ikincisi ise istediğimiz sonuçları elde etmeyi mümkün kılacak davranışlar geliştirmek ve uygulamaktır.

Temeliniz sağlamsa, ‘’sağlıklı olmanın dört temeli”ni güçlendirmeye odaklandığınız da sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak oldukça kolaydır. Bu dört temeli bir masanın dört bacağına benzetebilirsiniz. Eğer üstüne yüklenince masanın yada sandalyenin devrilmesini istemiyorsanız, dört bacağın dördünün de kuvvetli olması şarttır. Aslında hastalarıma hep anlattığım örneklemde budur. Sağlığın dört temelini yani masanın ayaklarını ne kadar sağlam tutarsanız devrilme olasılığı o kadar azalır.

Bu sebeple sağlığınızın iyi hatta ideal düzeyde olmasını istiyorsanız şu dört alanın güçlü olması gerekir;

  • Zihninizin temizliği yani; Pozitif zihinsel tavır ve pozitif düşünce
  • Sağlıklı yaşam tarzı; egzersiz, uyku ve alışkanlıklar
  • Sağlıklı beslenme
  • İlave destekler (Gerekli mineral, vitamin, antioksidanlar)


bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi