fbpx

Sebebi Bilenmeyen Bel Ağrılarına Osteopati Terapi İle Yenilikçi Çözümler

İnişli çıkışlı insan yaşamı hüzün ve mutluluğun bir arada yaşandığı bir dönemdir. Bu dönem içerisinde özellikle ilerleyen yaşlarda karşılaşılan başta bel ağrıları olmak üzere çeşitli sorunlar insan yaşam kalitesini düşürür. Yapılan çalışmalar her 3 kişiden 1 kişinin mutlaka hayatının bir döneminde bel ağrısı şikayeti yaşadığını göstermekte. Durumda böyle olunca son yıllarda çok daha fazla gelişen toplum bilinci birebir bu rahatsızlıklara yönelik uygulamaları gündeme taşımaktadır. Altta yatan herhangi bir nedene dayanmayan ve kaynağı tespit edilemeyen her türlü ağrı, sızı ve şikâyetlerin osteopatik yaklaşımlarla ele alınması günümüz sağlık algoritmalarındaki ilerlemeyi en iyi şekilde gözler önüne seriyor. Konu ağrı olunca tabiki bunun çözümüne yönelik uygulamaları da derinlemesine incelemek gerekiyor.

Bel ve boyun ağrıları rahatsızlıkların en başında geliyor

Bilimsel çalışmalardan derlenen İstatistikî verilere göre fiziksel hareket kabiliyetini engelleyen rahatsızlıkların başında bel ve boyun ağrısı birinci sırada gelmektedir. Tabii bu durumu değerlendirirken bel ya da boyun ağrılarına neden olan deformasyonların varlığı iyi araştırılmalıdır. Söz gelimi çalışma koşulları gereği uzun süre ayakta durmak zorunda olan veya fiziki güce dayalı işlerde çalışan kişilerin bel ağrılarını bu faktörler içerisinde sorgulaması daha doğru olacaktır.

Bel ve boyun ağrılarında bütüncül fizyoterapi

Çünkü ağrı dediğimiz olay fonksiyonel düşünmeyi gerektirir. Benzeri bir örnekleme boyun ağrıları için geçerlidir uzun yıllar masa başında bilgisayar monitörüne bakan bir kişinin boyun bölgesinde meydana gelen ağrı veya tutulmaları bu davranışının bir sonucu olabileceği ilk akla gelen nedenlerdir. Ancak tüm risk faktörlerinin değerlendirildiği fakat buna rağmen hastalık bulgusuna rastlanmadığı durumlarda bel ağrısı gibi şikâyetlerin bütüncül yaklaşımlarla ele alınması akıllıca bir davranış olacaktır. Bizler ABS Holistik Sağlık çatısı altında bütüncül fizyoterapi uygulamalarıyla FootBalance medikal ortopedik tabanlıklar ve GTOS Terapi gibi bütüncül konsept uygulamalarınında içerisinde bulunduğu konseptlerle birlikte bel-boyun ağrılarında alışılmışın çok ötesinde üst düzey yaklaşımlarla çalışmaktayız.

Mekanik bel ağrısı

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz mekanik bel ağrısı acaba nedir ? Birlikte anlamaya çalışalım isterseniz.

Vücudumuzun ayaklardan sonra en fazla yükünü taşıyan ve yön veren bel ve çevresinde ortaya çıkan ağrıların klinik muayene veya radyolojik tetkiklerden sonra herhangi bir nedenin saptanamaması durumu tıbben mekanik bel ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Bel anatomisini oluşturan omurları çevreleyen sinirlerde meydana gelebilecek deformasyonlar veya yumuşak dokularda gelişen anomaliler farklı bir neden yoksa bu ağrıların baş sorumlusudur. Özellikle ağrıların başladığı ilk bir birkaç günün ardından devam etmesi kronikleşmeye başladığının en önemli göstergesidir. Fonsiyonel düşünce ve bütüncül bakış açısıyla bir fizyoterapist veya osteopat tarafından değerlendirildiğinde bu bel ağrısına sebebiyet veren onlarca sebep sıralanabilir. Herşeyden önce zemini oluşturan ayaklarımız belki de !

Genellikle zamana yaygın bir şekilde ortaya çıkan mekanik bel ağrıları omurga üzerinde varlığını sürdüren kaslarda, ligaman ve eklemlerde gerilime bağlı deformasyonlara maruz kalması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda mekanik bel ağrılarını yumuşak doku yada omurga eklemlerinde ki blokaj dediğimiz kısıtlılıklardan kaynaklı bel ağrıları olarak özetlemek mümkündür. Dolayısıyla bu ve benzeri nedenlerden meydana gelen ağrıları direkt olarak bel fıtığı veya benzeri rahatsızlıklara bağlamak yanlış bir düşüncedir. Mevcut durumun netlik kazanmasının ardından alınacak manuel terapi ve osteopati seansları ile birlikte kişiyi psikonöroimmünolojik olarak değerlendirmek önemlidir. Ayrıca kişinin normal yaşamına dönmesini sağlayan yenilikçi yöntemler olarakta ayak sağlığı ve mekanik bütünsel çözümler sunmakta asla unutulmamalıdır.

Osteopati terapi ülkemizde çok yeni bir yöntem

Avrupa ve Amerika Amerika’da oldukça yaygın bir yöntem olan osteopati terapi ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlayan bir yöntem. Bu uygulama sayesinde

 • psikonöroimmünolojik problemlerden kaynak hareket bozuklukları,
 • fibröz, migren, skolyoz,
 • sinirsel gerginlikler,
 • bel ve boyun ağrıları
 • sinirsel gerginlikler, bel fıtığı boyun fıtığı kas spazmları fibromiyalji romatolojik rahatsızlıklar bağlı gelişebilen çok sayıda rahatsızlığın giderilmesi mümkündür. Hastaların kendilerini çok daha iyi hissetmelerini sağlayan bu yöntemin eller kullanılarak yapılması ve doğal bir uygulama olması giderek yaygınlaşmasında önemli rol oynamaktadır. Vücudumuzun en önemli sinirsel fay hattını oluşturan bel veya boyun dışında kas ve iskelet yapısı üzerinde son derece olumlu etkileri bulunan osteopati bir diğer adıyla osteopatik terapi sebebi tespit edilemeyen bel ağrısı şikayetleriniz için uygun bir çözüm olabilir. Bu ve buna benzer bir şikayetiniz için bir osteopat veya fizyoterapist’e danışmayı ve bir uzman yardımı asla unutmayın..


Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

  close-link
  WhatsApp WhatsApp
  Hemen Ara
  Yol Tarifi