Sinir Sistemi Değil, Savunma Sistemi!

Stres faktörü, adrenalin ve kortikosteroidler gibi adrenal bez hormonlarının düzeylerini arttırır. Bu hormonların işlevi sonucu bağışıklık işlevi önemli derecede baskılanır ve sonuçta kişinin enfeksiyon, kanser ve diğer hastalıklara yakalanma ihtimali yükselir. Bağışıklık baskılanması genelde stres düzeyi ile orantılıdır. Stres ne kadar büyük olursa bağışıklık sistemi üzerinde ki olumsuz etkisi de o kadar büyük olur.

Stres mekanizması sempatik sinir sistemi denilen sistemle birlikte çalışır. Stres faktöründe ki artış bağışıklık sisteminde büyük rol oynayan sempatik sinir sistemini de aktive ederek bağışıklık sisteminin baskılanmasına da yol açar. Sempatik sinir sistemi otonom sinir sisteminin bir parçasıdır. Otonom sinir sistemi kontrolümüz dahilinde olan bir sinir sistemi değildir. Dış çevreden ya da içeriden gelen uyarılara göre otonomik( otomatik) olarak çalışır.

Bu sistem vücudun “savaş ya da kaç” tepkisinden sorumludur. Yani yaşadığınız bir korku karşısında verdiğiniz tüm fizyolojik cevap aslında sempatik sinir sisteminin karşılaşılan duruma verdiği otonomik cevaptır. Otonom sinir sisteminin bir diğer bileşeni ise parasempatik sinir sistemidir ve bağışıklık sistemimiz parasempatik sinir sisteminin altında daha iyi çalışır. Özetleyecek olursak stres faktörü altında sempatik sinir sisteminin aktif olması durumu bağışıklık sistemini sürekli baskılayacak ve hastalıklara kapınızı hep açık tutacaktır.

Zararlı dış etmenlerle mücadele eden bu sistemi nasıl destekleriz ?

Söylediğimiz gibi bağışıklık sistemi parasempatik sinir sistemi altında daha verimli çalışır. Bu yüzden parasempatik sinir sisteminin işlevini üstün tutmamız gerekir. Parasempatik sinir sistemi dinlenme, rahatlama, meditasyon, egzersiz, yoga, pilates, açık hava sporu, yürüyüş, sevme-sevilme, güler yüz, pozitif zihinsel tavır, imgeleme yada en önemlisi uyku hallerinde vücudun sinirsel işlevini üstlenir.

Parasempatik sinir sisteminin en derin aşamalarında bağışıklığı pozitif yönde etkileyecek etkili bileşenler hormonal olarak salgılanır ve pek çok bağışıklık işlevi harekete geçer. Gerçek ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak, stresin vücudunuzda yarattığı etkileri azaltmak ve savunma sistemi direncini hep yüksek tutmak için üstün nitelikte kaliteli uyku ve aktif hareket içeren tüm davranışların yaşamın her döneminde sergilenmesi gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi