fbpx

Sırt Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Sırt ağrısı, gündelik yaşamın içerisinde modern yaşamla birlikte herkesin hayatının bir döneminde yaşayabileceği bir rahatsızlıktır. Kişinin hayat kalitesini ciddi anlamda düşüren bu ağrı, kas spazmı gibi bir nedene bağlı olabileceği gibi akciğer, kalp, safra kesesi ya da sırt, boyun fıtıkları gibi rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Bu yüzden bu tip bir şikayette mutlaka ilk tercih alanında uzman hekim olmalıdır. Daha sonrasında fizyoterapist ile devam edilebilir. Bizler bu yazımızda herhangi bir  hastalığa bağlı olmayan sırt ağrısı problemini anlayacağız.

Sırt ağrısı, baş bölgesinden bel bölgesine kadar omurgamızın iki yanında bulunan kasların kronik yada akut olarak kasılmasıyla meydana gelir. Ağırlıklı sebebi stres, hareketsizlik, masa başı çalışma yada duruş bozukluğu gibi sebepler olan bu rahatsızlık, genellikle uygun fizyoterapi ve rehabilitasyon programı ile birlikte uygulanan hasta eğitimi ile kalıcı bir şekilde çözülebilir. Birçok kişi bu ağrıyı basit bir ağrı olarak görüp, zaman içinde geçmesini bekler ya da bu ağrıyla yaşamaya alışır. Ancak, sırt ağrısı ilk dönemde basit ve düzelebilir bir problem gibi görülsede uzun dönemde başka kas-iskelet sistemi problemlerine yol açabilir.

Sırt Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Sırt ağrısının birçok belirtisi bulunmakla beraber en belirgin nedeni yaşam tarzınızdır. Yanlış beslenme, bilgisayar başında çok fazla vakit geçirme, duruş ve oturuş bozuklukları ile soğuk hava koşullarına maruz kalmak sırt ağrısının görülmesini kolaylaştırır. Sırtınızda uzun süre boyunca hissettiğiniz ağrı, kaslarınızın ağrıması ve bıçak saplanmasına benzer ani ağrılar sırt ağrılarının en belirgin belirtilerindendir.  Kol, ense ve boyun bölgenizde hissedilebilir. İlerleyen durumlarda kollarda uyuşma ve kolların fonksiyonel hareketlerinde kısıtlanmaya sebebiyet verebilir. Ancak, sırtınızdan başlayıp göğsünüze doğru ilerleyen bir ağrı, ateş ve geçmeyen bir ağrınız varsa bu basit bir sırt ağrısı belirtisi olmayabilir. Kesinlikle uzman bir hekime görünüp, şikayetin tanısı konmalıdır.

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sırt ağrısı genel olarak omurga etrafında ki kasların kasılarak sırt bölgesindeki sinirleri sıkıştırmasından dolayı ortaya çıkar.  Bu duruma neden olarak; uzun süre ayakta yanlış durma, bacak boyu farkları, meslek durumu, uzun süreli araç kullanımı, kambur oturmak ya da rahatsız bir zeminde yatmak gibi davranışlar sırt ağrısının nedenleri arasında gösterilebilir. Uzun süre hareketsiz kalmak, uyku bozukluğu ve spor yapmamak da gözden kaçan nedenler arasında gösterilebilir. Bunların yanında psikolojik olarak gergin bir ruh halinde olmak, aşırı korkulu bir ruh hali de sırt ağrısı tetikleyicilerindendir. Bu gibi nedenlerin yanında bir de ciddi hastalıkların neden olduğu belirtiler mevcuttur. Bunlar, omurga rahatsızlıkları, disk kayması, kalp, böbrek, akciğer rahatsızlıkları ve tümörler de şiddetli sırt ağrısına neden olabilirler. Bu gibi durumlarda da yine ilk adres mutlaka alanında uzman bir hekim olduğu belirtilmelidir.

Sırt Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Sırt ağrısının birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak yaşam şekline bağlı olduğu için yaşam şeklinin değiştirilmesi sırt ağrılarını genellikle sonlandırır. Ancak devamlı olan sırt ağrıları kesinlikle uzman bir doktor gözetiminde tanısı konularak tedavi edilmelidir. Sırt ağrılarının tedavisinde ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere iki tip tedavi yöntemi bulunur. Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin’in tamamen ilaçsız ve doğal yöntemlerle tedavi süreçlerini başlattığı bu rahatsızlıkta tamamen doğal ve konforlu bir iyileşme amaçlanmaktadır. Tedavi çalışmalarında herhangi bir iğne, ilaç vb. uygulamalar kullanılmamakta ve tüm süreçler Uzman Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin gözetimi altında kenidisi tarafından yürütülmektedir. Kişinin uzman bir hekim tarafından tanı ve teşhisi koyulduktan sonra fizyoterapi ve rehabilitasyon programına uygunluğu varsa multidisipliner çalışma ilkesiyle kalıcı bir biçimde sahip olduğunuz sırt ağrılarından kurtulmanız mümkün olacaktır. Siz de sırt ağrısından şikayetçiyseniz Uzman Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin ve ekibi ile iletişime geçerek hekim kontrolünden geçilmiş ve fizyoterapiye uygun sırt ağrılarınızdan tamamen doğal fizyoterapi ve rehabilitasyon çalışması ile kurtulabilirsiniz.

Fizyoterapistinize danışın.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi