Skip to main content

Sırt fıtığı tedavisi için uygulanabilir yaklaşımlar;

 • Fizyoterapi,
 • İlaç tedavisi,
 • Enjeksiyon metotları,
 • Cerrahi,
 • İstirahat,
 • Egzersiz,
 • Duruş eğitimi,

gibi metotlardan oluşur. Multidisipliner çalışma anlayışıyla ilgili uzmanlıklardan destek alınması başarıyı getirecektir.

Sırt Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılabilir ?

Sırt fıtığı, günümüzde yaygın görülen sağlık sorunlarındandır. Fıtıklaşma, ideal formunu kaybederek dış meyletme durumudur. Sırt bölgesindeki omurlarda, zamanla şekil bozukluğu yaşanabilir. Sırt ve belin ayırt edilmesi önemlidir. Fıtık çeşitlerinin tedavi metotları değişebilir. Bel 5 omurlu, sırt 12 omurlu bir bölgedir. Sırtta meydana gelen ve uygun sürede önlemi alınmayan fıtıklar tehlikeli olabilir. Zamanla büyüyebilen sırt fıtığı, bölgedeki omurlara baskı uygulayabilir. Büyük kitleler yaşam kalitesini düşürürken sağlığı tehdit eder. Önlenemeyecek komplikasyonlar gelişmeden fıtığı dikkate almak gerekir. Cerrahi operasyona gerek kalmadan omurlarınız iyileştirilebilir. Yirmi birinci yüzyılın modern fizik tedavi metotları, fıtık problemine çözüm sunar. Düzenli ve ihtiyaca uygun metotlarla fıtık gelişimi durdurulabilir.

Sırt Fıtığı Neden Olur ?

İleri yaş, fıtığın sebepleri arasındadır. Sırt fıtığı, jelin omurilik ve sınır kanalına doğru akıp kümeleşmesiyle oluşur. Zamanla sertlik kazanan jel akıntısı, farklı büyüklüklere sahip olabilir. Boyut arttıkça fıtığın değdiği sinirler de artar.

Omur disklerinin yapısındaki bozulmalar çoğunlukla şu sebeplerden kaynaklanır:

 • Bel ve sırt kaslarını zorlayacak seviyede ayakta kalmak.
 • Vücut kapasitesine ve antrenman formuna uymayan şekilde spor yapmak.
 • Şiddetli öksürük problemi.
 • Karında sıvı birikmesi.
 • Rahatsız duruş, yürüyüş, oturma pozisyonları.

Sırt Fıtığı Belirtileri

Sırt fıtığı belirtileri;

bölgede ortaya çıkan ağrıyla,

kol ve bacak uyuşmalarıyla,

güçsüzlük hissiyle

İleri seviyelerinde baş dönmesi,karakterizedir. Omurlar arasındaki jel yapılı disk tabakaları, hareket sırasında esner. Öne eğilme, sağa sola dönme, yukarı uzanma disklerin mümkün kıldığı hareketlerdendir. Disk yapısında meydana gelen bozulmalar zedelenme, yırtılma, ezilme şeklindedir. Problemlerin oluşması, esneklik kaybıyla ilişkilidir. Omurların yeterince hareketlilik sağlayabilmesi, jellerdeki su miktarına paraleldir. Yaş ilerledikçe disk sıvıları azalabilir.

Sırt Fıtığı Ameliyatsız Geçer mi ?

Sırt fıtığı ameliyatsız geçer mi ? sorusunun cevabı bilimsel ve akademik araştırmalar tarafınca kanıtlanmıştır. Klinik bulgularınızla birlikte ilgili hekimliğin tetkik ve muayenesi tedavinin zeminini oluşturur. Ameliyatsız yaklaşımlar için fizyoterapist değerlendirmesi şarttır. Multidisipliner çalışma ilkesi ameliyatsız sırt fıtığı tedavisi için başarılı bir sonucu ortaya çıkarabilir.

Sırt Fıtığı Egzersizleri

Sırt fıtığı egzersizleri mutlaka fizyoterapistiniz tarafından size özel olarak hazırlanmalıdır. Çünkü omurga üç boyutlu bir sistemdir ve tüm sistemleri içerisine alır. Burada omurgada var olan bir başka mekanik problem uzman değerlendirmesi olmadan verilecek egzersizlerle sırt fıtığı probleminizi daha riskli evrelere taşıyabilir. Bu konuda teşhis ve tanısı olan hastalar egzersiz konusunda mutlaka ilgili bir fizyoterapist desteği almalıdır.

Sırt Fıtığı Fizik Tedavi ile Nasıl Giderilebilir?

İlaç, iğne, cihaz kullanılmayan uygulamalar hasta açısından konforludur. Metabolizmayı kimyasallara maruz bırakmamak, tedavi sürecimize güvenilirlik kazandırır. Boyun, bel, sırt fıtıkları aynı problemin farklı bölgeler için yapılmış adlandırılmalarıdır. Fizyoterapi merkezimizde sırt fıtığı tedavisi, egzersize dayalı uygulamalarla yapılır. Egzersizler, hastanın motivasyonunu artırabilecek metotlardır. Tedavi sürecinde teşhisi uzman hekim koyar. Fizyoterapi uygulamaları ise fizyoterapistlerce kontrollü olarak yürütülür.

Sırt Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur ?

Sırt fıtığı tedavisi nasıl olur ? Sorusunda uygulanan tedaviler ikiye ayrılabilir.

Bunlar;

 1. ilaç, iğne ve ameliyat dışı metotlar,
 2. İlaç, enjeksiyon ya da cerrahiyi gerektiren metotlar olarak düşünülebilir.

İlaç, iğne ve ameliyat dışı uygulamalarda fizyoterapistler etkin rol alırlar. Fizyoterapistlerce klinik ortamda yapılan egzersizler, kas ve omurların belli düzeyde gerilmesini sağlar. Evde yapılması için tavsiye edilebilecek uygulamalar hafif düzeylidir. Fıtığın sırtta bulunduğu yer, büyüklüğü, yaşam kalitesine olan etkisi farklı egzersizler gerektirebilir.

ABS Fizyoterapi Merkezi, vücut genelini sağaltabilecek metotlarla fıtık problemine etkin çözümler sunar. Dünya standartlarında ve kanıta dayalı olduğu olan ameliyatsız sırt fıtığı terapisi için ABS Fizyoterapi Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply