fbpx

Siyatik Nöropati (Siyatik Sinir Ağrısı) Tedavisi

Siyatik, kalça sinirlerinde oluşan ağrılı hastalıktır. Nöropati, sinirlerdeki hastalıkları ifade eden terimdir. Siyatik sinir, vücuttaki en uzun ve en geniş sinir olmakla beraber kalçalardan aşağı doğru inerek bacağın arkasından ayak parmakların ucunda biter. Siyatik sinir, vücudun en büyük siniri olup pelvis (leğen kemiği) ve kalça bölgesindeki birçok kemik, kas, bağlar ve damarsal yapısı ile ilişkilidir. Bu sinir, bacaktaki kasların kontrolünü sağlar. Hastalarda en çok duyulan şikayetler; kalçada, oturma ve yürüme ile artan, yatmakla azalan ağrıdır. Aniden gelen ağrı ve güç kaybı ile ortaya çıkan bu hastalığa konulan tanıya göre fizyoterapi, beyin cerrahisi, nöroloji ve ortopedide tedavisi mümkündür. Multidisipliner çalışmak bu durumda çok önemlidir. Fizyoterapi ve rehabilitasyon mümkün olan bu tedavi protokolünü diğer branşlara göre iğnesiz ve ilaçsız yapmaktadır.

Siyatiğin Nedenleri Nedir?

Siyatik sinir hastalığının nedenleri arasında, bel fıtıkları, skolyoz, disk kayması, yanlış iğne kullanımı, omurga hastalığı, travmalar, doğum güçlüğü, obezite, diyabet, gebelik, ağır spor faaliyetleri, yanlış beslenme, B12 vitamini ekliği gibi etkenler gösterilebilir. Hareketsizliğe ve yaşlanmaya bağlı olarak da siyatik sinir rahatsızlığı görülebilir.

Siyatiğin Belirtileri Nelerdir?

Siyatik sinir hastalığının belirtileri; belden ayağa kadar hareket ettikçe kötüleşen ağrı, bacakta ve ayakta uyuşma ile seyreden güçsüzlük, bel fıtığına benzer bel yada kalça ağrısı, ayaklarda ve parmaklarda karıncalanma, kramp, bacak kaslarında sertleşme, hareket kabiliyetinde azalma, ileri durumlarda idrar kaçırma, uzun süre dik duramama, ileri durumlarda ayak düşmesi problemleri, kalkmada ve oturmada zorlanma gibi belirtiler hastalığın başında gelmektedir. Bu tip şikayetleriniz var ise vakit kaybetmeden mutlaka uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Uzman hekimin teşhis ve tanısı doğrultusunda fizyoterapistinize de başvurabilir, değerlendirilme ve tedavi konusunda bilgi alabilirsiniz.

Siyatik Teşhisi Nasıl Konur?

Siyatik sinir hastalığının teşhisi konulması için önce hastanın tarif ettiği ağrının şiddeti ve türü kontrol edilir. Kalçadan topuğa kadar oluşan uyuşma, ağrı, karıncalanma, his kaybı tarzındaki şikayetler tanıyı koymada önemli rol oynar. Eğer muayene esnasında kaslarda güçsüzlük olup olmadığı da görülürse teşhis konulabilir. Hastadan bacağının havaya kaldırılması, çömelme pozisyonuna geçme, ayak parmakları ve topuklar üzerinde durma gibi hareketlerin yapılması istenir. Eğer kişi siyatik sinir hastası ise ağrılar bu hareketler sırasında daha da artar. Bazı durumlarda ise görüntüleme testleri yapılarak da kesin teşhis konulur. Uyarım testleri ile de sinirde ters bir durumun olup olmadığı kontrol edilir. Bu konuda teşhis ve tanı yetkisi mutlaka hekime aittir ve hekim tarafından koyulmalıdır.

Siyatik Sinir Nasıl Tedavi Edilir?

Siyatik tedavisi, hastanın durumuna, şikâyetlerine ve siyatiğin şiddet seviyesine göre değişir. Siyatik nöropati tedavisinde fizyoterapi yani fizik tedavi ve rehabilitasyon çok etkili bir  yoldur. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasında öncelikle doktorun teşhis ve tanısı önem taşır. Sonrası fizyoterapistinizin oluşturacağı program ve önerdiği süre boyunca rehabilitasyon programı devam etmelidir. Fizyoterapi ve rehabilitasyon programı uygulamaları siyatik sinir problemlerinde; egzersiz, manuel terapi, psikonöroimmünoloji, osteopati, gtos terapi, trigger point terapi gibi metotlar başarılı bir şekilde fonsiyonel tıp bünyesinde bütüncül yaklaşım sınırlarında uygulanabilir.

Manuel terapi bölümünde uygulanan spinal manipülasyon tedavisi eklem ve kaslara uygulanan özel teknik hareketlerle ağrının giderilmesi amaçlanır. Manuel terapi olarak adlandırılabilir. Spinal manipülasyon’da bunun omurga rahatsızlıklarına uygulanan şeklidir. Yine omurgada traksiyon tedavisi (tüm omurganın el yada bir alet yardımı ile çekilmesi) gibi fizyoterapi yöntemleri uygulanabilir. Siyatik sinir problemine bağlı olarak eğer hastada kas güçsüzlüğü varsa özel cihazlar ve fizyoterapist tarafından verilen özel egzersizler ile kasların gücü arttırılır. Böylece hastanın güçsüz düşen kaslarının çalıştırılması sağlanır. Ağrının ortadan kalkması ve kas gücünü yitiren kasların tekrardan eski gücüne kavuşarması ile tedavi tamamlanır.

Eğer siyatik sinir hastalıkları tedavi edilmezse ilerleyen süreçlerde geri dönülmeksizin kaslarda kayıp görülebilir. Size de hekiminiz tarafından siyatik tanısı konulduysa, kısa zamanda ağrılarınızdan kurtulmak için alanında uzman bir fizyoterapiste danışmalısınız. Fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmetleri için Uzman Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin ile iletişime geçebilirsiniz. Sağlıkla hareketli yarınlaraBir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi