Skip to main content

Siyatik tedavisi fizyoterapistlerin ve fizyoterapi metotlarının yüksek oranda başarı sağladığı önemli ve ağrılı bir problemdir. Siyatik sinir ağrısı problemlerinde nasıl bir yol izleyebileceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Siyatik Sinir Sıkışması

Siyatik sinir sıkışması modern ve hareketsiz yaşamla birlikte çok sık yaşanan problem haline gelmiştir. Bel kısmının alt tarafındaki 4. ve 5. omurlardan çıkarak kalçadan topuğa kadar inen bir sinirdir. Siyatik sinir, vücüdun en uzun ve geniş siniridir. Siyatik sinirinin sıkışması ya da zarar görmesi sonucu bel ve bacaklarda ağrı oluşmaktadır ve bu siyatik ağrıdır. Siyatik hastalığı, halk arasında ”siyatik” olarak bilinmektedir.

Siyatik Belirtileri

Siyatiğin en yaygın belirtilerinden birisi

 • Kalçadan bacaklara doğru uzanan ağrıdır.
 • Topuk bölgesinde ve ayak parmaklarında ağrı,
 • Hareket edildiğinde giderek artan ağrı,
 • Ayakta ve bacağın alt kısmında karıncalanma hissi,
 • İdrar ve gaz çıkarma,
 • Siyatik sinirin olduğu kısımda hareket etme güçlüğü,

Başlıca görülen belirtilerdendir.

Bu belirtiler sıklıkla görüldüğü takdirde bir uzmana gözükmek erken tanı için önemli olabilmektedir. Siyatik sinir tedavi yöntemleri erkenden uygulanırsa hastalığın ilerlemesi engellenmiş olur.  Hastalığın nedenini öğrenebilmek için, MR, bilgisayarlı tomografi ve röntgen gibi görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Siyatik Neden Olur ?

Siyatik neden olur sorusu bu probleme sahip bireylerin merak ettiği bir sorudur.

Siyatiğin oluşum nedenleri birden fazla faktöre bağlıdır. Bunları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 1. Hareketsizlik : Uzun süre oturmak ve hareket etmemekte siyatik ağrısına neden olur.
 2. Obezite : Omurgaya binen aşırı yük, siyatik ağrısının oluşmasına sebebiyet verebilir.
 3. Yaş : İlerleyen yaşlarda kemik erimesinden dolayı siyatik ağrısı oluşabilir.
 4. Ağırlık kaldırmak : Spor yaparken ya da günlük hayatta ağırlık kaldırmak siyatik sinire zarar verebilir.
 5. Gebelik : Gebelik sürecinde hızla alınan kilolar ve uterus çevresinin genişlemesi siyatik sinirine baskı yapabilir.
 6. Travma : Şiddetli bir şekilde düşmek ya da bir cismin siyatik sinirin olduğu kısma çarpması sonucu siyatik sinir zarar görebilir.
 7. Diyabet : Şeker hastalarının siyatik sinirleri daha çabuk zarar görmektedir.

Siyatik Egzersizleri

Siyatik egzersizleri mutlak bir fizyoterapist tarafından kişiye özel olarak oluşturulmalıdır. Esneme hareketleriyle vücudun rahatlamasını sağlayan yoga da siyatik sinir tedavisinde önerilmektedir. Düzenli egzersiz yapmak endorfin salgılanmasını sağlar, bu da ağrı kesici görevi görür. Siyatik sinirin sıkışması problemini oluşturan kas grupları tespit edilip fonksiyonelliğin kazandırılması hedeflenir.

Siyatik Nasıl Tedavi Edilir ?

Siyatik nasıl tedavi edilir ? Siyatik ağrısı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar siyatik sinir tedavi sürecine de yön vermektedir.  Siyatik sinir tedavisinde, ilk etapta basit tedaviler uygulanmaktadır. Fakat bu tedaviler bazen yeterli olmamaktadır. Siyatik tedavisinde, kullanılan ilaçlar kalıcı değil geçici çözümler sağlamaktadır. Siyatik ağrısını geçirmek amacıyla bölgeye bilinçsiz bir şekilde baskı uygulamak (masaj, ovma gibi) ağrıyı daha da şiddetlendirebilir. Bu noktada ilgili bir fizyoterapi uzmanından fizik tedavi almak daha doğru olacaktır.

Siyatik Sinir Tedavisi İçin Uygulanabilir Teknikler

 • Manuel terapi,
 • Trigger Point Terapi,
 • Kinezyo bant,
 • Egzersiz,
 • GTOS Terapi,
 • Osteopati,
 • Psikonöroimmnünoloji,
 • Footbalance,

gibi bütüncül yaklaşım metotlarıyla Dünya standartlarına uygun bir şekilde çözülmektedir.

Siyatik sinir tedavisinde bu fizik tedavi yöntemleri oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Fizyoterapi, fiziksel yöntemler ile birden fazla metot kullanılarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Siyatik sinir tedavisinde ise en sık kullanılan seçeneklerdendir. Özellikle şiddetli siyatik ağrısı olanlara fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. İlaçlardan ziyade fizyoterapi tedavisi daha kalıcı ve etkili sonuçlar vermektedir.

Siyatik Tedavisi Konusunda Fizyoterapistler Etkin Rol Alıyor

Siyatik tedavisi için gelişmiş ülkelerde fizyoterapistler etkin rol almaktadır. Açıklanmış akademik çalışmalar da göstermektedir ki siyatik sinir sıkışması problemi için hekim ile birlikte yapılacak fizyoterapist değerlendirmesi ile mutlak başarıya ulaşmak mümkündür.

Siyatik Tedavisi Bütüncül Fizyoterapi İle Gerçekleştiriliyor

Siyatik tedavisi geleneksel ve eski fizik tedavi uygulamalarından ziyade güncel, kanıta dayalı, bilimsel ve yeni olmalıdır. Nitekim bütüncül ve fonksiyonel tıp yaklaşımlarının fizyoterapi ile entegrasyonu siyatik tedavisinde üstün başarı ve kalıcılık sağlamaktadır.

Siyatik Tedavisi İçin ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Üstün Başarı ve Çözüm İmkanı Sunuyor

Bu noktada fizyoterapi alanında Dünya standartları çerçevesinde kişiye özel çözümler sunan ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Merkezi ile siyatik tedavisi için iletişim sağlayabilir, en kısa sürede tedaviye başlayabilirsiniz.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi