Sorun Ağrıyan Bölgede Olmayabilir!

Fizyoterapi ve Sağlıkta Osteopati’nin Yeri

İnsan bedeni doğumundan itibaren deforme olmaya başlayan bir süreç içinde varlığını sürdürür. Ve bu süreç içerisinde çeşitli fiziksel değişimlere uğrar. Beklide birçoğunuzun duymadığı osteopati kavramı son yılların yenilikçi fizik tedavi yöntemlerinden biri. Cerrahi olmayan metotlar ile ellerin kullanıldığı bu yönteme geçmeden önce osteopati nedir? Sorusunun tam olarak yanıtını aramak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Osteopati herhangi bir materyal kullanmadan sadece eller kullanılarak vücuttaki hasarlı bölgenin iyileşme sürecine katkıda bulunma amacıyla yapılan bir uygulamadır. Aslında osteopatik uygulamasının tarihçesi 140 yıl öncesine dayanıyor. Ülkemizde yeni yeni keşfedilen bu metot Amerikalı Doktor Andrew Taylor Sttill tarafından geliştirilmiştir.

Osteopatik fizyoterapi başta Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir uygulama. Fizik tedavide yeni bir trend olarak ivme kazanan bu yöntem özellikle ağrıyan bölgelerde kan dolaşımı sağlamak için yapılan manuel uygulamalarla çeşitli ödemlerin dağıtılması ve sinir sisteminin harekete geçirilmesi esasına dayanıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından resmi olarak teşhis ve tedavi yöntemi olarak kabul edilen osteopati daha çok fizyolojik anatomiye katkı sağlamak için ya da çeşitli cerrahi girişimler veya tedaviler neticesinde ortaya çıkan komplikasyonlar nedeniyle adale, kemik yapısı ve sinir sisteminin tekrar sağlıklı olarak çalışabilmesine olanak veren bir tedavidir.

Sorun ağrıyan bölgede olmayabilir!

Vücudunuzda oluşan herhangi bir aksaklık immünoloji gereği kendisini ağrı ve sızı şeklinde belli eder. Ancak bünyemiz her zaman direkt olarak sorunlu bölgede ağrı oluşturarak sinyal vermez. Bunun anlamı ağrıyan bölgemiz sorunlu olmayabilir demektir. Çünkü insan bedeni birbiriyle bağlantılı ve değişik semptomlar ile uyarı veren bir sisteme sahiptir. Sözgelimi çürümüş fakat ağrı yapmadığını düşündüğünüz dişiniz çene kemiğinizde ağrı yaparak kendini gösterebilir veya yüz kaslarınızda hissettiğiniz ağrının kaynağı yine bu çürük diş olabilir. Başka bir örnek ile izah etmek gerekirse karaciğerdeki bir rahatsızlığın deri döküntülerine sebep olabileceği gibi benzetmeler yapılabilir. Buda sizin deri döküntülerine odaklanmanıza ve lezyonların tedavisine yönelmenize sebep olur.

Hâlbuki bu döküntülerin sebebi karaciğerinizdeki bir sorundur ve sizin bunu ilk etapta anlamanız pek olası değildir. Kliniğimizde son derece başarılı bir şekilde uygulanan osteopatik tedavi ile sadece ağrıyan bölgeler değil o ağrının oluşmasına sebep olan kaynakta teşhis edilerek tedavi altına alınır. Sitemizde bulunan iletişim seçeneklerinden herhangi biri ile bizimle bağlantıya geçerek sorunlarınızı iletebilirsiniz. En iyi osteopati uzmanımız sorularınızı sizin için cevaplayacaktır.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi