Skip to main content

Taban çökmesi tedavisi, düzeltilebilir bir seviyede ise son çalışmalar göstermektedir ki iğne veya kesici alet kullanılmadan fizyoterapi uygulamalarıyla birlikte ortopedik medikal tabanlık ve egzersiz düz taban tedavisinde geçerli metotlardandır. 

Ayak sağlığı vücut genelini ilgilendirdiği için ayakta oluşan rahatsızlıkların ciddiye alınması önem taşır. Ayakla ilgili şikayetlerinizde lütfen ilgili uzman hekiminize danışınız ! 

Ayakta Taban Çökmesi Nasıl Olur ? 

Taban çökmesi nasıl olur ?

Mekanik olarak; kas, tendon ve eklemlere dağılan yük orantısızlığı zamanla istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Düz tabanlık veya tıp literatüründeki adıyla pes planus, ayak tabanının çöküp tamamen yere temas etmesi anlamına gelir. Basit görünse de biyomekanik açıdan olumsuz bir durumdur. 

 • Bu biyomekanik bozulum vücutta ki tüm kas-iskelet sisteminin pozisyonel olarak bozulması için bir neden olabilir. 
 • Hareketlerinizi sınırlayabilir.
 • Daha sağlıklı yarınlarınız için yaşam kalitenizi olumsuz olarak etkileyebilir.

Hareket kabiliyetini azaltarak yaşam kalitesine kötü etki edebilen düz tabanlık yaş, cinsiyet farketmeksizin çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir. Düz tabanlık oluşumunun en yaygın olduğu dönem, kemik yapısının hassas olduğu çocukluk dönemidir. Gelişimi devam eden kemik ve eklemler fazla zorlanırsa ayak şekli bozulabilir. Belirti görülmesine rağmen düz taban tedavisi sağlanmazsa vücuttaki birçok kas ve eklem olumsuz etkilenir. Bir problemle bağlı olmadan genetic anatomik pozisyon olarak geçmiş nesillerden aktarılan bir ayak basış durumu da olabilir düz tabanlık !

Taban Çökmesinin Tedavisi Var mı ?

Taban çökmesinin tedavisi var mı diye düşünmeyin. Çünkü gelişen tıp sistemiyle birlikte ayak çökmesi, taban çökmesi sorununun diğer adı olarak bilinen taban düzleşmesi günümüzde çözülebilir problemler arasına girmektedir.

Ayakta Taban Çökmesi Nasıl Anlaşılır ?

Ayakta taban çökmesi nasıl anlaşılır peki ?

Kemerli olması gereken ayak altının aşağı doğru çöküp ideal boşluğu kapatması birçok belirtiye yol açar. Taban düzleşmesinin ilk belirtileri ayakta gözlemlenir. Ayak yapısının bozulmasıyla baldır, diz, kalça ve bel hatta boyun ve baş ağrıları ortaya çıkabilir. Ayak sağlığının vücut geneline olan etkisi, belirtilerin gelişim süreciyle gözlemlenebilir. 

Ayakta Taban Çökmesi Belirtileri Nelerdir ?

 • Ayak bileği çevresi, 
 • Ayak yanları,
 • Parmaklardan topuğa kadar olan bölge,
 • Baldır ortası,
 • Diz kapağı ve diz eklemi, 
 • Kalça ve bacak arasındaki eklem, 
 • Bel ve kalça arasındaki bölge,
 • İleri durumlarda sırt ve boyun ağrıları,
 • Daha ileri durumlarda duruş bozukluklarının başlaması,

Ağrıların giderek şiddetlenmesi ve etki alanını artırması halinde biliniz ki düz taban probleminiz geç olmadan düzeltilmelidir. Bu konuda ilgili sağlık profesyonelinizden destek almanız gerekir. Ayak çökmesi vücut duruşunu bozmaya başlamadan gerekli önlemler alınmalıdır. 

Taban Çökmesi Düzelir mi ?

Taban çökmesi düzelir mi ? Ya da taban çökmesi geçer mi ?  sorusu özellikle genç yaşlarda cinsiyet farketmeksizin bu problemi olan kişilerin veya bu probleme sahip çocukların ebeveynlerinin cevap aradığı önemli bir soru.

Yaşam kalitesini etkileyen düz tabanlık neden olur, düz tabanlık geçer mi gibi soruları merak eden herkes için verilebilecek yanıtlar ikiye ayrılır. 

 1. Kronik veya sonradan edinilmiş rahatsızlıklar, taban yapısını bozar. Birinci derece yakınlarda düz tabanlık bulunması, kas-beyin hastalıklarına bağlı olarak küçük yaşta veya daha sonra ki yaşamlarda hareketliliğin azalmasına bağlı olarak anatomik yapının bozulması,
 2. Ayaktaki kasların ve kemiklerin zedelenmesine yol açan travmalar, yanlış beslenme düzeninden dolayı kilonun artması, ileri yaş ve eklem hastalıkları taban çökmesinin edinsel sebeplerindendir. 

Farklı nedenler, düz taban tedavisi için farklı metotların oluşmasını sağlamıştır. Yararlılığı en yüksek uygulama, ayak tabanlığını değiştirmektir. Son yıllarda footbalance tabanlık, bu noktada tüm tabanlıklarları geride bırakmıştır.  

Taban Çökmesi İçin Tabanlık

Taban çökmesi için tabanlık uygulamaları içerisinde footbalance kişiye özel ortopedik medikal tabanlık uygulaması yüksek ısı teknolojisi kullanılarak üretildiği için ve ayak rahatsızlıklarının tedavisi için uygundur.

Taban çökmesi, yürümeyi zorlaştıran ve ayakkabıların çabuk yıpranmasına yol açabilir. Ameliyatsız ve ağrısız metotlarla tabandaki düzleşmeye deva bulmanız mümkün. Ayak, baldır, diz bölgelerinde yoğunlaşan ağrılarınızın teşhisi uzman hekim tarafından yapılır. Ortopedi ve travmatoloji uzmanının teşhisine uygun olarak ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Merkezi, sizler için bu özel hizmeti sunar. 

Footbalance standartlarında kişiye özel olarak üretilen tabanlıklar, 21.yy metot ve kanıtlarına dayalı olarak uzman ellerde, yüksek bilgisayarlı teknoloji sayesinde ideal bir ayak kemerinin oluşturulmasına yardım eder. 

Ayakta Taban Çökmesi İçin FootBalance Ortopedik Medikal Tabanlık

Ayakta taban çökmesi tedavisi devamlı uygulamalar gerektirebileceği için terapi sürecinde hassasiyet gösterilmesi gerekir. Ayak tipinize uygun footbalance tabanlıklar kısa sürede hazırlanıp sizlere sunulur. Unutmayın, doğru bir tedavi süreciyle taban düzleşmesini kontrol altına almak mümkün. ABS Fizyoterapi Kliniği‘nden, ihtiyacınız olan tedavi hizmetini güvenle alabilirsiniz. Konuyla alakalı daha detaylı bilgi için footbalance ortopedik medikal tabanlık linkimizi tıklayabilir ya da bizlerle iletişim sekmesi üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

Sağlıklı günlerde buluşmak ümidiyle…

2 Comments

Leave a Reply