fbpx

Tenisçi Dirseği Hastalığı ve Tedavisi

Günlük yaşantıda en aktif olarak kullanılan uzuvlardan eller ve bilekler birçok sebeple yaşam kalitemizi düşüren ağrılara sebep olabilmektedir. Bunlardan biri halk arasında tenisçi dirseği olarak bilinen tıp dilinde lateral epikondilit denilen rahatsızlıktır. Dirsekteki çıkıntılı kemikte şiddetli ağrıyla ortaya çıkar.

Tenisçi Dirseği Rahatsızlığı Neden Yaşanır?

Daha ziyade sıklıkla tenisçilerde yaşandığı için tenisçi dirseği  denen lateral epikondilit rahatsızlığı el bileğini ve el parmaklarını taşıyan dirseğin dış tarafındaki tendonların dirsek kemiğine yapışan bölgesinde ortaya çıkan zedelenmeden, zorlanmadan yada fazla ve yanlış kullanımdan kaynaklanır. Bu ve buna benzer durumlar şiddetli ağrılara sebep olur. Zedelenme sebeplerinin başında el, el bileğinin aşırı kullanılması gelir. Tenisçiler sürekli raketle topu atıp tutarken bileklerini kullandıkları için bu durumu çok sık yaşarlar.

Tenisçiler dışında masa başında sürekli bilgisayarda çalışan insanlar ve ev kadınlarında da bu rahatsızlık görülmektedir. Özellikle otuzlu ve ellili yaşlarda daha sık yaşanan tenisçi dirseği rahatsızlığı travmalar sonrasında da ortaya çıkabilmektedir. Bir çarpma, zorlama, ani hareket sonrası bilek ve dirseklerde yaşanan tendon ve yumuşak doku travması ve deformasyonu rahatsızlığa sebep olabilir.

Tenisçi Dirseği Rahatsızlığı Tedavi Edilebilir mi?

Sürekli kullanılan uzuvlarımızdan olduğundan aktif kullanılmaya devam ederken tedavisi zor olsa ve nüksedebilse de gelişen tıbbi yöntemler tenisçi dirseği tedavisini mümkün kılmaktadır.  Ağrılar ortaya çıkar çıkmaz erken tedaviye başlanması çok önemlidir. Bu aşamadan başlanarak adım adım yapılabilecek tedaviler şunlardır:

 • Yaşam tarzını ve el kullanım şeklini değiştirmek
 • Fizik Tedavi
 • Psikonöroimmünoloji
 • Manuel terapi
 • Egzersiz
 • Osteopatik Terapi
 • GTOS Terapi
 • Dirsek Bandı ya da Atel Takmak vb.

Bütün bu uygulamalar hastada iyileşme konusunda yardımcı olacak yöntemler olarak görülmektedir. Cerrahi müdahale ile uygulanan metotlarda da yıpranmış dokular  alınmakta ve sonrasında fizik tedavi uygulanmaktadır.  Hastanın eski gücüne kavuşması altı ayı bulabilmektedir. Bu sürenin daha az olmasında fizyoterapi alması büyük önem arz etmektedir. Egzersiz ve beslenme bu noktada çok büyük önem taşır.

El, el bileği ve koldaki kasları güçlendirmek, iyileştirmede çok etkilidir. Bunun yanında psikonöroimünnoloji, gtos terapi ve manuel terapi gibi yaklaşımlarla fizik hareketlerini desteklemek etkinliği arttıracaktır. Kullanılan fizik tedavi yöntemleri ile hastanın kemiklerinde ve kaslarında belli bir oranda güçlenme ve iyileşme görülecektir. Teşhis tanısı hekim tarafından koyulmuş tenisçi dirseği hastalığınıza Fizik tedavi merkezinde yapılan çalışmalar ve ek olarak fizyoterapistin verdiği egzersiz çalışmaları evde de yapılmalıdır. Böylece iyileşme kaliteside beraberinde arttırılacaktır.

 Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

  close-link
  WhatsApp WhatsApp
  Hemen Ara
  Yol Tarifi