Tüm Doğru Bilgiler Kitaplarda Değildir Belki?

Şüphesiz ki gelişen TIP Dünyası birçok hastalığa büyük katkılar sağlamış, mucize niteliğinde başarılara imza atmış ve atmaya devam edecektir. Ancak gelişen sağlık sistemiyle birlikte belkide eski paradigmalar diyerek es geçtiğimiz ya da uygulamak istemediğimiz ya da unuttuğumuz altın niteliğinde ki kurallarımız vardır. Bu kurallar statü ne olursa olsun insani bir duruşun temelini oluşturmaktadır aslında.

Peki, nelerdir bilgiyle harmanlanan bu insani duruş bir hatırlayalım isterseniz?

  • Beden bir makine değildir. Hasta bir bütün olarak ele alınır.
  • Beden ve zihin birbirinden asla ayrı değildir ya da ayrı değerlendirilemez. Beden ve zihin birbiriyle etkileşim içinde çalışır.
  • Sadece hastalıkların yok edilmesi gerektiğinin vurgusu yanlış bir yaklaşım olur. Hastalığın yok edilmesinden ziyade sağlıklı olmak gerektiğinin vurgulanması pozitif zihinsel tavır yaratacak ve iyileşmeye katkı sağlayacaktır.
  • Semptomun (belirti) tedavisi olmaz. Semptom bir yol göstericidir. Belirtilerin altında yatan nedenler tespit edilip tedavi edilmelidir.
  • Lokal uzmanlıklardan dolayı bütünü görememe tehlikesi vardır. Ancak insan bir bütündür ve hastalığı da bütüncül olarak değerlendirmek gerekir.
  • Sağlıkta ileri teknoloji şüphesiz ki birçok hastanın kurtulmasında büyük rol oynamaktadır ancak İleri teknolojinin getirdiği ihtiyaç dışı büyük ölçümler (MR, BT vs.) hastayı bütüncül olarak görmekten uzaklaştırır. Hastanın beslenme tarzı, yaşam tarzı ve önleyici tedbirler asla atlanılmamalıdır.
  • Nesnel bilgilere odaklanmak (hastanın durumunun kayıt, istatistik, test sonuçlarına göre belirleniyor olma durumu) yine bütüncül bakış açısından uzaklaşmak manasına gelir. Hastanın mevcut durumu ve kendini nasıl hissettiği de belirleyici bir nitelik taşımalıdır.
  • Hastaya karşı duygusal olarak yansız ve mesafeli olmak iyileşme sürecini olumsuz etkileyecektir. Çünkü hastayla empati kurmak, ilgili davranmak kısacası yüreğinizle dokunmak şüphesiz ki yine pozitif zihinsel tavır üzerinden iyileşme sürecine olumlu katkı sağlayacaktır.
  • Hastaya her şeyi bilen otorite konumunda davranmaktansa öğrenmenin karşılıklı bir davranış şekli olduğunu hatırlamakta ve unutmamakta fayda vardır.
  • Hastanın sağlığıyla ilgili kararları yine hastanın kontrolüne bırakılmalıdır.

Daha büyük başarıların elde edilmesi için hepimizin ihtiyacı olan davranışsal yaklaşım bunlardır belki de kim bilebilir ki!bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi