Geçmişten Günümüze Fizyoterapi

Günümüzde kullanılan modern cihazlar ve yöntemler nedeniyle fizyoterapi, kimi zaman yeni bir tedavi yöntemi sanılabiliyor. Oysa tedavi tıp biliminin babası olan ve milattan önce 460 yılında doğan Hipokrat ile ortaya çıktı. Modern fiziki tedavi ise 19. yüzyılda İngiltere ve Amerika’da ortaya çıkarak günümüzdeki yöntemlere ışık tuttu.

Tarih Kadar Eski Bir Tedavi Yöntemi

Milattan önce Hipokrat ve ardından gelen Galen; manuel terapi, masaj ve hidroterapi yöntemlerini hastalarını tedavi etmek için ilk kullanan kişilerdir. 18. yüzyılda ortopedi bilimi gelişerek ortaya jimnastik tedavisi çıktı. Bu dönemde ortaya çıkan tıbbi jimnastikçiler çok popüler oldular; ancak geleneksel doktorların tepkisini çekmeleri sonucu zamanla unutuldular. İsveçli fizyoterapistlerin 1800’lü yılların sonunda İngiltere’ye göç etmesi ile jimnastik tedavisi ülkede popüler hale geldi. Ardından bu yıllarda İngiltere Fizyoterapistler Derneği kurularak fizik tedavi gerçek bir meslek haline gelmeye başladı.

Modern Fizyoterapi

Günümüzde anladığımız şekli ile fizyoterapi, 19. yüzyılda Amerika’da ortaya çıktı. O dönem ülkede yaşanan çocuk felçleri Amerikalı ortopedistler tarafından fizyoterapi ile tedavi edildi. Fizik tedavi alanında bir kilometre taşı kabul edilen bu olay, mesleğin gelişmesini ve yayılmasını sağladı. 1.Dünya Savaşı sırasında ordu hastanelerinde yaralı askerler üzerinde oldukça yoğun olarak fizyoterapi kullanıldı. 1940’lı yıllara kadar tedavide genellikle masaj ve egzersiz yöntemleri kullanıldı. 1940’larla beraber kasları güçlendirmek için yeni ve özel teknikler ortaya çıktı. İlerleyen yıllarda fizyoterapi, ortopedi hastalarıyla birlikte rehabilitasyon merkezlerindeki diğer hastaların tedavisi için de kullanılmaya başlandı. 1951 yılında 11 kurucu üye ile Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu kuruldu.

1980’li yıllarda bilgisayarın hayatımıza girmesiyle fizik tedavi yöntemleri de evrim geçirmeye başlayarak modern yöntemler doğdu. Bu yıllarda mesleki etik ilkeleri belirlenerek üniversitelerde fizyoterapi lisans eğitimi programlarının verilmesi kararlaştırıldı. Yüksek lisans ve doktora programları ile de desteklenen eğitim süreci sayesinde, mesleğin bilimsel gelişimi ivme kazandı.

Türkiye’de Fizik Tedavinin Tarihçesi

Ülkemizde fizik tedavi ve rehabilitasyon mesleği; Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nu kurması ile Hacettepe Üniversitesi’nde başladı. Bu yüksekokul, 25 yıl boyunca ülkemize tek başına fizyoterapist yetiştirdi. Ardından İstanbul, Dokuz Eylül ve Pamukkale Üniversite’sinde açılan bölümler ile birçok fizyoterapist yetişmeye başladı. 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi’ndeki bazı akademisyenler tarafından Türkiye Fizyoterapistler Derneği kuruldu. Derneğin üyesi olan, akademik alanda çeşitli çalışmaları bulunan ve ülkemize fizik tedavi mesleğinin getirilip gelişmesini sağlayan akademisyenlerin mirasını üzerinde taşıyan Uzman Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin, kendisinden randevu alan hastalarını iyileştirmek için özveriyle çalışarak fiziksel fonksiyonlarını tekrar kazanmalarını sağlıyor.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi