Skip to main content

İnsanları ayakta tutan, yürümede ve koşmada vücudu stabil hale getiren ayaklar vücudun en karmaşık yapısına sahip bölgesidir. En yaygın ayak şekil bozukluğu olan Halluks Valgus; halluks isimli ayak başparmağının dışa doğru ve ayaktaki 1. tarak kemiğinin içe doğru bükülmesi ile meydana gelmektedir. Kişiye özel footbalance ayakkabı tabanlığı ile çözülebilir. 

Halluks Valgus Nedir, Ne Değildir? 

Halluks Valgus mantar, siğil gibi bütün ayağı etkileyen rahatsızlıklardan biri değildir. Metatarsofalangeal eklimini etkileyen bu rahatsızlığın sebepleri düz taban rahatsızlığı, basma bozukluğu, aşil tendonu kısalığı, sivri uçlu ayakkabı giyme, yüksek kavis rahatsızlığı, kilo problemi olabilir. Bu rahatsızlıklar ayak baş parmağını etkileyerek şişmesine, iltihaplanmasına sebep olur. Parmağın yerinden sapmasını diğer parmakları da sıkıştıracağından diğer parmaklarda da nasır oluşabilmektedir. Parmağı bükerken zorlanma, acı hissetme, hissizlik oluşması bireyde Halluks Valgus rahatsızlığının olabileceği anlamına gelir. Doktor muayenesinde röntgen ile ayak parmağının ne kadar saptığı tespit edilerek rahatsızlığın teşhisi yapılır. Halluks Valgus’un şiddetine göre tedavi süreci başlamaktadır. Birey rahatsızlığın başlarındaysa atel ya da tabanlık ile durum kontrol altına alınmaktadır. Eğer rahatsızlık çok ileri safhalarda ise haluksun ucu ve tırnakta yana doğru dönmeye başlamış ve ayakta iltihap oluşmuştur. Bu durumda ayağı normal yapısına döndürmek için cerrahi bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden hekiminize veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Halluks Valgus Tedavisinde Öne Çıkan Kişiye Özel Ayakkabı Tabanlığı: Footbalance

Ayaklar vücudun dengede durmasını sağlayan en önemli organlardır. Ayaklarda meydana gelen bir rahatsızlık bütün vücudun dengesini etkiler. Bütün vücudu etkileyen Halluks Valgus rahatsızlığının önüne geçilmesinde ve tedavi sürecinde sıklıkla footbalance tabanlık kullanılır. Günlük koşuşturmacalar, yanlış tercih edilmiş ayakkabılar, yanlış yürüme şekilleri ve daha pek çok dış etken ayak yapısının bozulmasına sebep olabiliyor. Ayakkabı tabanlığı ile vücut dengede kalır, yere ve vücuda uygulanan basınç eşitlenir ve ortaya çıkabilecek ya da var olan rahatsızlıklar önlenmiş olur. Ayakları destekleyen footbalance tabanlık bel fıtığı rahatsızlığına da iyi gelmektedir. Ayakkabı tabanlığı kullanılarak vücudun dengesi yerine getirilir ve sadece ayaklarda değil bütün vücudu etkileyebilecek bazı rahatsızlıklar önlenmiş olur. Kas zedelemesi, performans düşüklüğü, eklem aşınması gibi daha çok sporcularda görülen rahatsızlıklarda da footbalancetabanlık kullanmak bu rahatsızlıkların atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Footbalance tabanlık kişiye özel yapıldığından bireyin ayaklarına tam uyum sağlar. Vücut ağırlığının ayakkabı tabanlığı ile zemine eşit dağıtılması vücudu dengeleyecektir.

Kişiye Özel Ayakkabı Tabanlığını Deneyimleyin, Tüm Rahatsızlıklarınızı Geride Bırakın 

ABS Fizyoterapi ve rehabilitasyon kliniğinde %100 kişiye özel olarak üretilen footbalance tabanlıklar uzman fizyoterapistler tarafından 10 dakika içerisinde hazırlanmaktadır. Bedensel bütünlüğü ayak sağlığı ile entegre eden ABS 21. yüzyıl tedavi yöntemleri kullanarak ayak ve vücut sağlığını en üst düzeye çıkarmayı amaçlamaktadır. Dünya standartlarına uygun olarak hazırlanan fizyoterapi yöntemleri ile sağlıklı bireyler hem bedensel hem de ruhsal yönden tedavi edilmektedir. ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon kliniğinde teşhisi hekimler tarafından konulmuş rahatsızlıklar Dünya standartlarında terapi metotlarıyla desteklenmektedir. Tedavi süreci bu tanıya göre oluşturulan terapi programına göre ilerlemektedir. Bireylerin sağlıklı ve huzurlu bir hayata adım atmaları için vazgeçilmez olan footbalance ayakkabı tabanlığı ABS kliniğinde sizler için özenle hazırlanacaktır.

Leave a Reply