Skip to main content

Bel ağrısı çeken insanların en çok araştırdığı konulardan birisi bel ağrısına ne iyi gelir sorusudur. Bel ağrısı, bel bölgesinde ortaya çıkan her türlü ağrıyı içerisinde barındıran ağrı türüdür. Toplumda sıkça rastlanılan bir türdür. Ağır bir şey kaldırmak, sık hareket etmek ve hatta hiç hareket etmemek bel ağrısına sebep olabilir. Sebepleri çok olduğu için bunu yaşayan insan sayısı da oldukça fazladır. Kişinin gündelik yaşamını olumsuz yönde etkiler ve yaşam kalitesini bir hayli düşürür.

Bel Ağrısı Nasıl Engellenir ?

 • Yatağın Ortopedik Olması

Bel ağrısına iyi gelecek tedavi yöntemlerinden birisi doğru yatağı seçmektir. Doğru yatak, kaliteli bir uyku çekmeyi beraberinde getireceği gibi aynı zamanda bel ağrısına sebebiyet verecek faktörleri de engellemeye yardımcı olur. Bel ağrısı çekmek istemeyen kişiler ortopedik yatakları tercih edebilirler.

 • Ağır Kaldırmamaya Özen Göstermek

Bel ağrısına sebebiyet veren ve en yaygın neden olarak gösterilen ağır kaldırmak, çoğu zaman fark edilmez durumdadır. Güçlü birisi, genç birisi hiç fark etmeden ağır bir yükü yanlış bir hamle ile kaldırdığında bu bel ağrısına sebebiyet verir. Ağır bir yük kaldırmak gerekiyorsa da bunu yöntemlerine uygun bir şekilde yapmak doğru olacaktır. Belden değil de ayaklardan yükü taşıyacak gücü almak gerekir.

 • Yerden Bir Şey Alırken Dikkat Etmek

Yerden herhangi bir nesneyi alırken yanlış eğilmek de bel ağrısının nedenleri arasında sayılır. Yerden bir şey almak isteyen insanlar belini değil, bacaklarını bükmelidir. Bu sayede yük bacaklara dağılır ve daha sağlıklı bir yöntem olarak kişileri karşılar.

 • Oturarak Dinlenmek

Ayakta çok duran kişiler için mutlak bir şekilde dinlemek bel ağrılarını önlemede önemli bir etkendir. Oturma şeklinde sandalye yüksek ve sert, üstelik ayarlanabilir olmalıdır. Otururken sandalyenin arkasını dik oturacak şekilde desteklemek gerekir.

 • Fazla Kilolardan Kaçınmaya Çalışmak

Uzun boylu ve fazla kilolu olarak adlandırılabilecek kişilerde bel ağrısı diğer insanlara oranla daha fazladır. Bu sorunu tek başına çözemeyen insanların uzman yardımı alması tavsiye edilir.

 • Kısa Topuklu Ayakkabı Kullanmak

Kadınlardaki bel ağrılarının sebepleri arasında yüksek topuklu ayakkabılar kullanmak vardır. Ağırlık mekanizmasının kayması ve bel gerginleşmesi yaşandığı için bu tarz ayakkabıların kullanılması genel anlamda önerilmez. Tercih edildiğinde ise bel ağrısına karşı kişilerin yanlarında kısa topuklu bir ayakkabı daha taşıması önerilir.

 • Egzersiz ile Bel Kasını Güçlendirmek

Egzersiz bütün ağrılara iyi geldiği gibi bel ağrısına da iyi gelir. Bel ağrısından kişiyi korumak için en iyi yöntemlerden birisidir. Kişinin gün içerisinde sağlıklı bir şekilde egzersiz yapması ve oldukça hareketli olması gerekir. Düzenli egzersiz yapmak aynı zamanda sağlıklı ve orantılı bir şekilde kilo vermeye de yardımcı olduğu için bel ağrısının iki önemli nedenini birlikte önlemeye yardımcı olacaktır.

Bel Ağrısına İyi Gelecek Doğal Yöntemler Nelerdir ?

Bel ağrısına iyi gelecek doğal yöntemler beslenme konusunda büyük önem ve yere sahiptir. Bunlardan bahsetmek de bir hayli önemli bir noktadır.

Şu şekilde sıralanabilir :

 • Zencefil

Zencefil köklerini sıcak bir kompres haline getirdikten sonra ağrıyan bölgeye sürülür. Masaj yaparak bu bölgeye yedirmek daha etkili bir yöntem olacaktır.

 • Hindistan Cevizi Yağı

İltihap önleyici özellikleri olduğu gibi bel ağrısına da iyi gelir. Hindistan cevizi yağını ısıttıktan sonra ılıklaşması beklenir ve ağrıyan bölgeye masaj ile birlikte sürülür.

 • Hint Yağı

Genelde eklem ağrıları için kullanılan bir yağ çeşididir. Doğal bir ağrı kesici yöntemidir. Hint yağı ısıtıldıktan sonra ağrıyan bölgeye masaj yapılarak sürülür.

 • Papatya Çayı

Ağrıyan bölgeye direkt olarak uygulanmak yerine içilerek uygulanır. Gerilen kasları gevşetme özelliğine sahip bir çaydır. Bir fincan sıcak papatya çayı bel ağrısına neden olan gerilimi rahatlatır.

Bel Ağrısı Neden Olur ?

Bel ağrısının nedenleri oldukça kapsamlıdır.

 • Yaralanmalar,
 • Bel fıtıkları,
 • Bel kaymaları,
 • Lomber dar kanal,
 • Bazı çeşitli enfeksiyonlar,
 • Tümörler,
 • İç organ problemleri ve hareket kısıtlılıkları,

gibi nedenler bel ağrısı nedenlerinin arasında sayılabilir. Ağır bir yük kaldırmak, uzun süre aynı pozisyonda çalışmak, fazla kilo, uzun süreli stres gibi nedenler bel ağrısının olası nedenleridir. Ayrıca omurgada bulunan enfeksiyonların da yüzde 50 ya da 60 gibi bir kısmı bel bölgesinde görülür. Bu da bel ağrısına büyük sebebiyet verir.

Bel ağrısı probleminizden kurtulmak ve sağlıklı bir hayata adım atmak için Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden olan ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon merkezini arayarak destek, bilgi ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

 İletişim için tıklayınız.

Leave a Reply