Skip to main content

Bel fıtığı nedir ? Sorusu bel ağrısı yaşayan herkesin merak edip araştırdığı konular arasında.

Sırtta bulunan omurgayı oluşturan omurlar yani bir diğer ismi ile vertebralar diskler ile yastıklanmış durumdadır. Bu diskler, çekirdeği çevreleyen sert bir dış tabakaya sahip yastıklar kadar yuvarlaktır. Omurgada bulunan omurların her biri arasında diskler yer alır ve bu diskler düzeni sağlama görevi görür. Fıtıklaşmış bir disk – yine bir diğer ismi ile şişkin disk, kaymış disk, yırtılmış disk – halkadaki bir yırtılma ya da yırtılma yolu ile halkadan spinal kanala doğru itilen disk çekirdeğinin bir parçasıdır. Fıtıklaşan diskler genellikle yapı bozulmasının ilk aşamasıdır. Spinal kanal, spinal sinir ya da yer değiştirmiş, fıtıklaşmış bir disk parçası için yeterli olmayan bir alana sahiptir. Bu yer değiştirme nedeni ile disk, vertebra sinirlerine baskı yaparak genel anlamda şiddetli olan bir ağrıya sebep olur.

Bel Fıtığı Nedir ?

Fıtık olan diskler genellikle omurganın herhangi bir yerinde olur. Fıtıklaşan diskler daha genel bir şekilde sırtın alt kısmında (lomber omurga da denir) görülür. Aynı zamanda boyun kısmında da (servikal omurga da denir) görülür. Ağrının yaşandığı bölge omurganın hangi bölümünün etki gösterdiğine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ayrıca bel fıtığının tedavi edilmemesi ağrı kesici alınsa bile geçmeyen ağrılara, güçsüzlüğe, idrarın kontrolünün sağlanmamasına da yol açabilir.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir ?

Bel fıtığı hastalığında en yaygın görülen belirti belden bacağa doğru yayılan bir tür ağrıdır. Hastalar genel anlamda bu şekilde doktor muayenesine ihtiyaç duyarlar. Genel anlamda denilir fakat her hastada bu şikayetler görülmeyebilir. Bazı zamanlarda tamamen ağrısız bir şekilde de gerçekleşebilir ya da yalnızca bel kısmında bir ağrı hissedilir. Ağrı genel anlamda bacağın arka kısmından başlayarak kalçaya dağılır fakat bazı zamanlarda bu ağrı dize ve hatta bileklere kadar gelir. Öksürükte, hapşırıkta ve buna benzer omuriliği harekete geçirecek durumlarda da ağrı anlık olarak şiddetlenebilir, bunun sonucunda tutulmalar bile görülebilir.

Bazen tek bacakta, bazen de iki bacakta ağrı, karıncalanma ve uyuşma gibi semptomlar görülür. Fıtık, bacak sinirlerine baskı yapar ve bu semptomlar bu yüzden görülür. Bunun daha ileri seviyesinde bu baskı sonucunda idrar tutamama, cinsel fonksiyonlarda yetersizlik, yürüme güçlüğün gibi sorunlar oluşur. Hastalar günlük yaşamda sıkıntı çekebilirler.

Bel Fıtığında Risk Faktörleri Nelerdir ?

Bazı faktörlerden dolayı bel fıtığı riski artar. Bunlar sırasıyla şunlardır:

 • Cinsiyet

Araştırmalara göre 20-50 yaş arası erkeklerin bel fıtığı riski başka oranlara nazaran daha fazladır.

 • Uygunsuz Kaldırmalar

Ağır nesneleri kaldıran insanlar bazen bacaktan güç almak yerine omurlardan güç alırlar. Sırt kaslarını bu sebeple kullanmak bel fıtığına neden olabilir. Kaldırırken bükülme sırasında sırt kasları savunmasız hale gelir. Böyle durumlarda sırt değil bacak ile kaldırmak daha doğru bir hareket olacaktır.

 • Ağırlık

Fazla kilolu olmak da bel fıtığı için bazen bir neden olarak görülebilir.

 • Sık Sürüş

Uzun süre sürüş yapmak, yani uzun süre sabit bir şekilde oturmak ile birlikte araba motorundan gelen titreşim omurgaya ve diske baskı yapabilir. Bu da bel fıtığına neden olan etmenler arasındadır.

 • Sedanter Yaşam Tarzı

Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak bel fıtığı dahil çoğu hastalıktan insanları korur.

 • Sigara İçmek

Sigara içmek diskteki oksijen beslemesini azaltır ve böylece bel fıtığına neden olabilir.

Bel Fıtığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Bel fıtığı tedavi yöntemleri arasında;

 • Fizyoterapi ve rehabilitasyon,
 • Cerrahi,
 • İlaçlı teknikler,
 • Enjeksiyon yöntemleri olarak sıralanabilir. Akademik ve bilimsel çalışmalar fizyoterapi uygulamalarının bel fıtığı tedavilerinde yüksek başarı oranı yakaladığını göstermektedir.

Bel Fıtığı Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Bel fıtığı teşhis ve tanısı mutlaka hekim tarafından yapılmalıdır. Hekim teşhisi sonrası bel fıtığı tedavisinde gerekli destekleri almak en doğru yoldur.

Bel Fıtığı Testi

 • Nörolojik Muayene

Nörolojik bir muayene ile birlikte, herhangi bir kas güçsüzlüğü veya his kaybı olan insanların bu tür teşhislerinde kullanılabilir. Hastaların doktorları bunu belirlemeye yardımcı olacaktır.

 • SLR Testi

Bu test özellikle genç hastalarda bir disk rahatsızlığının olup olmadığını saptayacaktır. Hastalar test sırasında sırt üstü yatar ve doktor etkilenen bacağı dikkatli bir şekilde kaldırır. Diz düz bir şekilde kalır. Bu şekilde bacağın alt kısmında bir ağrı hissedilmiyor ise genellikle korkulacak bir şey yoktur fakat ağrı hissediliyor isa bu bel fıtığının güçlü bir göstergesi sayılır.

 • Görüntüleme Çalışmaları

MR taramaları ile vücudun yumuşak dokuları görüntülenir. Doktor tanıyı bu şekilde rahat koyacaktır.

Hastaların birçok kısmında bel fıtığı birkaç gün ile haftalar arasında yavaş yavaş iyileşir. Genel anlamda hastaların çoğu 3 ile 4 ay arasında tamamen bu semptomlardan kurtulur hale gelecektir. Bazı hastalar iyileşme sırasında bazı ağrı atakları yaşayabilir.

Bel fıtığı nedir ve bel fıtığı tedavisinde fizyoterapist desteği almak için bizleri iletişim numaralarımızdan arayabilir, tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply