Skip to main content

Bel kayması tedavisi modern çağın en önemli problemleri arasında yerini almaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı üstte bulunan omurun altta yer alan omur üzerinden öne doğru kayarak yer değiştirmesi sonucu oluşan bir hastalık türüdür. İlk olarak bel ağrısıyla ortaya çıkan bu sorun tedavi edilmezse hastanın günlük yaşamını etkileyecek ölçüde bacak ağrılarına neden olabilir.

Listezis Nedir ?

Listezis nedir ? Terimini MR raporlarında gören bireyler sıkça araştırmaktadır. Listesiz; kaleme aldığımız yazımızında ana başlığı olan ‘ belde kayma, bel kayması ‘ anlamına gelmektedir. Omurganın kayması olarak düşünebilirsiniz. Bu probleme sahip kişiler mutlaka uzman desteği almalıdır.

Bel Kayması Belirtileri Nelerdir ?

Bel kayması sorununa sahip hastaların yaygın şikayetleri arasında bel ile kalça bölgesinde ortaya çıkan ağrılar vardır. Yaşanan ağrının şiddeti öne doğru eğilirken artar. Arkaya doğru eğilirken ise azalır. Yine bu hastalarda yürürken sık sık bel ağrısı görülebilir. Bu durum yürüyüş esnasında kişileri durmak zorunda bırakabilir. Uzun süre ayakta durduktan sonra ya da akşamları bacaklarda meydana gelen kramplar da rahatsızlığın belirtileri arasına girebilir. Hastalık tedavi edilmediği sürece bu şikayetler giderek artar ve yaşam kalitesini de olumsuz etkiler.

Bel Kayması Teşhisi Nasıl Konur ?

Bel kayması teşhisini koyabilmek için doktor öncelikle hastanın şikayetlerini ayrıntılı olarak dinler ve ardından muayene eder. Muayene sonrasında doktor bazı MR, tomografi veya röntgen gibi radyolojik görüntüleme yöntemlerinden yararlanarak daha net bir teşhis koyar. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak radyolojik görüntüleme yöntemleri de gelişmiştir. Bu yöntemlerin ortaya koyduğu veriler dikkate alınarak konulan teşhislerde yanılma payı yok denecek kadar azdır.

Bel Kayması Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Bel kayması, özellikle bel omurlarını çok fazla zorlayıcı olan ağır işlerde çalışan kişilerin karşılaştığı en yaygın sağlık problemleri arasında yer alır. Hastalığın tedavisinde geçmişten günümüze uygulanan farklı yöntemler söz konusudur. Burada tedavi yöntemine karar verirken doktor rahatsızlığın türüne ve hastanın şikayetlerinin şiddetine göre bir değerlendirme yapar. Bazı durumlarda doktor bel kayması tedavisinde ilaç tedavisi veya cerrahi yönteme bazen de fizik tedaviye başvurabilir. Ancak son dönemde hastalar tarafından en çok tercih edilen yöntem fizyoterapi olarak öne çıkmaktadır. Çünkü cerrahi yöntem bazı riskler taşıdığı için çoğu hasta da bu riskleri almak istememektedir. Ayrıca fizik tedavi yöntemi basitlik ve pratiklik ile de öne çıkar. Bundan dolayı ilk başta denenmesi gereken ve hastaların lehine olan bir yöntemdir.

Bel Kayması İçin Egzersiz

Günümüzde egzersizin önemi hem fiziksel hem de ruhsal sağlığa olan olumlu katkılarından dolayı her geçen gün artmaktadır. Bel kayması tedavisinde de egzersizin önemi büyüktür. Bu noktada fizyoterapi öne çıkmaktadır. Fizyoterapide hedef, hastanın hayati unsurları sağlıklı olarak yerine getirebilmesini sağlamaktır. Bel kayması egzersizleri omurganın hareket etmesini sağlayan kas gruplarının kuvvetli hale gelmesini sağlar.

Bel Kayması Nasıl Geçer ?

Bel kayması nasıl geçer sorusu sık olarak bu probleme sahip kişilerce araştırılmaktadır. Alanında en iyi olan fizyoterapistlerin uyguladığı tedavi yöntemleri hastalığın ilerlemesini durdurmak ve kişinin günlük hayatını sorunsuz ve kimseye bağlı kalmadan sürdürebilmesi için oldukça önemlidir. Fizyoterapistlerin hazırladığı rehabilitasyon programının hasta tarafından eksiksiz bir şekilde uygulanmasıyla birlikte omurgayı meydana getiren yapılarda ki bu problemin düzelebileceği anlaşılmaktadır.

Bel Kayması Nasıl Tedavi Edilir ?

Fizyoterapide hastalığın türüne ve şiddetine göre çok farklı yöntemler uygulanmaktadır.

  • Manuel terapi,
  • Osteopati,
  • Psikonöroimmünoloji,
  • GTOS Terapi,
  • Kinezyolojik Bantlama,
  • Graston tekniği,
  • Egzersiz gibi teknikler bel kayması tedavisinde kullanılabilir metotlardır. Egzersiz programında ise terapötik egzersiz ise fizyoterapide en sık başvurulan tedavi yöntemidir.

Yukarıda bahsedilen yöntemler sayesinde eklemdeki hareket seviyesi artırılır ve kasların kasılıp gevşemesiyle birlikte anatomik yapısı bozulmuş yapının yerine gelerek kasların güçlenmesi hedeflenir. Bu yüzden fizyoterapi bel kaymasının tedavisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. ABS Fizik Tedavi Merkezinde hiçbir cerrahi müdahale veya benzeri işlem olmaksızın tedavi sunulur. Aldığınız fizik tedavi sonrası ağrı ve sızılarınız hiçbir ilaç ve iğneye gerek kalmadan kaybolabilir. Böylece en gerçekçi ve bilimsel yöntemler ile en yüksek verimi alarak bel kayması tedavisi için sağlıklı bir yaşama kavuşmuş olursunuz.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi