Skip to main content

Boyun düzleşmesi nedir, sorusu boyun ağrısı olan her kişinin boyun düzleşmesi ekşi, boyun düzleşmesi tedavisi, boyun düzleşmesi egzersizleri, olarak sosyal platformlarda arattığı ve bilgiye ulaşmaya çalıştığı konudur. fizyoterapistlerin başarıyla sonuç aldığı omurga problemlerinden birisidir.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi 

Boyun düzleşmesi tedavisi, fizyoterapistlerin en çok katkı ve destek sağladığı omurga problemlerinden sadece birisidir. Sağlıklı omurganın belirli bölgelerinde kıvrımlar bulunur. Kafatasından kuyruk sokumuna kadar devam eden omurganın bu kıvrımlarının çeşitli sebeplerden kaynaklı normalden fazla veya az olması nedeniyle omurga rahatsızlıkları meydana gelebilir.

Boyun Düzleşmesinin Tedavisi Var mı ?

Boyun düzleşmesi tedavisi var mı ? sorusu bu probleme sahip kişilerin merakla aradığ önemli bir sorudur. Boynun sahip olduğu kıvrımlı yapıyı kaybetmesi üzerine meydana gelen omurga rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığın birden fazla nedeni olduğu gibi tedavi yöntemi de hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur ? 

Boyun düzleşmesi neden olur, sorusu hayatınızın  herhangi bir döneminde boyun ağrısı yaşadıysanız mutlaka aklınıza gelen önemli bir sorudur.

Boyun düzleşmesi neden olur;

  • Duruş bozukluğu,
  • Günlük yaşamdaki alışkanlıklardan kaynaklanır,
  • Uzun süre masa başında çalışma,
  • Uzun süre bilgisayar ve telefon ekranına bakma,
  • Ağır sırt çantası kullanımı,
  • Hareketsizlik ve yanlış pozisyonda uyuma,
  • Ayak basış bozuklukları,
  • Ayak tabanı problemleri,

gibi kişinin mekanik olarak iskelet ve kas yapısı problemlerinin sonucunda olabilir.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Belli Olur ?

Doğum kusuru olarak da ortaya çıkabilen boyun düzleşmesinde, omurganın anormal şekilde büyümesi ve bu durumun boyna ve omurlara anormal bir eğrilik kazandırması söz konusudur.

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak da boyun düzleşmesi meydana gelebilir. Sıvı kaybı nedeniyle omurlar arası disklerin zamanla dejenere olması ve bunun sonucunda disklerin incelmesine ve çökmesine dejeneratif disk hastalığı denir. Bu hastalıkla boyun yapısındaki doğal kıvrım değişebilir ve dengesizlik yaratabilir. Araba kazası, spor yaparken gelişen yaralanmalar gibi travmalara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Boyun çevresindeki omurlara baskı yapan tümörler ve enfeksiyonlar da boynun doğal yapısını kaybetmesine yol açabilir.

Boyun düzleşmesi, genellikle ciddi belirtilerle ortaya çıkmaz ve hafif semptomlar zamanla ilerleme gösterir. Başlıca belirtileri; boyun ağrısı, boyun kaslarındaki güçsüzlükten dolayı ortaya çıkan baş ağrısı, sırt ağrısı, kulunç ağrısı, kürek kemiği etrafında oluşan ağrı, ön göğüs bölgesine doğru yansıyan ağrı, omuzlarda ağırlık hissi ve omuz çevresi ağrı, ense ağrısı, boyun ve baş bölgesindeki katılıktan kaynaklı bazı hareketleri yapmakta zorlanma ve sinir köklerinde baskı meydana gelirse kollarda ve elde uyuşma hissi olmak üzere bu belirtiler, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Teşhis Edilir ?

Boyun düzleşmesi tanısı nasıl konulur, boyun düzleşmesi nasıl teşhis edilir soruları eğer boyun düzleşmesinden şüpheleniyorsak düşünülmesi gereken önemli iki sorudur. Peki nasıl ilerlememiz gerekir ?

Boyunda ağrılı belirti ve semptomlardan dolayı rahatsızlık duyan bireyin ülkemiz mevzuat ve koşullarında başvuracağı ilk kişi hekimdir. Doktorun bireyin öyküsünü dinlemesi ve bireyi fiziksel muayeneden geçirmesinin ardından hekimi, duruma uygun olarak röntgen, MR veya tomografi tetkiklerini isteyebilir. Ayrıca bireyin başka hastalıklara mevcutsa ek olarak kan tahlilleri de talep edebilir. Muayene ve tetkiklerden sonra rahatsızlığa yol açan sebepler keşfedilerek bireyin durumuna uygun tedavi yöntemine karar verilir. Bu yöntemlerin en başında ise boyun düzleşmesinde fizik tedavi gelmektedir. İlgili hekimliğinizin boyundan düzleşmesi teşhis ve tanısı sonrasında fizyoterapistinizden destek almanız gerekmektedir. Boyun düzleşmesi tedavisinde fizyoterapistler etkin ve başarılı olan önemli sağlık profesyonelleri ve uzmanlarıdır.

Boyun Düzleşmesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Boyun düzleşmesi tedavisi genellikle bireyin yaşam alışkanlarında iyileşmeye gitmesi ve fizik tedavi ile desteklenmesi şeklinde ilerler. Nadiren de olsa cerrahi müdahalenin mecburi olduğu durumlar da mevcuttur. İlaç tedavisi ise çoğunlukla belirtilerin yol açtığı ağrıları azaltmaya yöneliktir. Boyun düzleşmesinde fizik tedavi, bireyin boyun kaslarını güçlendirmesini ve doğru postüre kavuşmasını amaçlar. Bunlarla birlikte omurgada ve omurgaya bağlı olarak çalışan tüm vücut yapılarında doğru hareket sistemini amaçlar. Uzman hekim muayenesinin ardından boyun düzleşmesi için fizik tedavisine yönlendirilen birey, uzman fizyoterapisti ile birlikte çeşitli egzersizleri takip ederek, bazı günlük alışkanlıklarını değiştirerek, fizyoterapistinin tedavi programına uyum sağlayarak boyun düzleşmesi rahatsızlığından ameliyatsız kurtulabilir ve kalıcı bir şekilde atlatabilir.

ABS Fizyoterapi’de, rahatsızlığı uzman doktor tarafından teşhis konulmuş hasta iğneye, ameliyata ve ilaca ihtiyaç duymadan dünya standartlarında ve kanıta dayalı terapi programı ile takip edilir. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu rahatsızlığı atlatarak daha sağlıklı ve ağrısız günlere uyanmak için fizyoterapistinize danışmak ve destek almak için geç kalmayın.

Boyun düzleşmesi nedir ? sorusu hakkında tüm merak ettikleriniz için bizleri arayabilir ya da soru sor kısmından cevap bulabilirsiniz.

Sağlıklı ve ağrısız yarınlara.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi