Skip to main content

D vitamini nasıl alınır ? İnsan yaşamı için gerekli olan vitamin ve minerallerin hayatımız boyunca önemli bir yeri bulunmaktadır. Başta kemik ve kas yapısı için gerekli olan D vitamini doğal olarak güneş ışınlarında ve çeşitli besinler içerisinde bulunuyor. Ancak belirli bir yaşa kadar çok fazla farkına varmadığımız d vitaminin vücudumuzdaki önemli işlevi özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik hastalıklarının ardından D vitamininin bizim için anlamı çok daha iyi anlaşılmaktadır. D vitamini anne rahmini düştüğümüz andan itibaren ölene kadar önem taşıyan vitaminlerin başında gelmektedir. Bugünlere kadar bu vitaminin ne kadar hayati öneme sahip olduğunu bilmiyor ya da anlamamakta ısrar ediyor olsakta çağımızda ki hastalıklarla birlikte önemi daha anlaşılır  olmak zorundadır.

D vitamini Ne İçin Önemli ?

D vitamini ne için önemli ? Son zamanlarda D vitamini ile ilgili çokça araştırma yapılmakta. Bunların başında gelen çalışmalardan biriside kemik ve iskelet yapımızın dışında vücudumuzun bağışıklık sistemine önemli katkıları bulunan D vitamini kan hücrelerinde bulunan akyuvarların çalışabilmesi için hayati önem arz eden vitaminlerin başında geldiğini göstermektedir. Bu nedenle güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak isteniyorsa D vitamininin vücudumuzda yeterli miktarda bulunduğundan emin olmamız gerekiyor.

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar ?

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar ?

Vücudumuza alığımız kalsiyum mineralinin dengelenmesinde önemli görevi bulunan d vitamini osteoporoz (kemik erimesi) açısından olmazsa olmaz bir vitamin olarak 40-45 yaşını geçmiş her insan için tehlike arz eden kemik erimesini önlemenin en ideal yöntemlerinden biri bu temel vitamini ihtiyaç ölçüsünde vücudumuzda bulundurmaktır. Özellikle kadınlarda menopoz sonrası bu vitaminin önemi artmaktadır. Hemen bir hatırlatma yapalım. Normal bir insan için 15 dakikalık yüz bölgesinden alınabilecek güneş ışığı bir günlük d vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Bu durumda hala yeterli d vitamini seviyesine sahip değilsek mutlaka ilgili bir uzmana başvurmak gerekir.

D Vitamini Ne Zaman Alınmalı ?

D vitamini ne zaman alınmalı ?

Havanın genellikle kapalı olduğu kış dönemlerinde içerisinde D vitamini ihtiva eden güneş ışığından mahrum kalmamız kaynaklanan bağışıklık sistemimizi zayıflatmakta ve direncimizdeki düşüş nedeniyle vücudumuzu virüs ve mikrobik saldırılara açık hale gelmektedir. Bu noktada D vitamini eksikliği vücut direncinin düşmesine ve hastalıkların ortaya çıkmasında önemli bir etkendir.

İnsan immün sisteminin ayakta kalmasını sağlayan vitamin ve minerallerin temeli sayılan d vitamini hayatımız boyunca bir şekilde alınması gereken en önemli takviyedir. İlerleyen yaşlarda vücudunuzun ihtiyacını karşılayacak D vitamini miktarını basit bir kan tahlili ile ilgili uzmanlığa baş vurarak International Unit ( İU) cinsinden ölçtürebilirsiniz. Bu ölçümün ardından vücudunuzun hangi değerlerde d vitaminine ihtiyacı olduğunu bilerek beslenme tarzınızı d vitamini beslenme standartlarına göre şekillendirip uyarlamanızda yarar bulunmaktadır.

D vitamini Nasıl İçilir ?

Yapılan son çalışmalar D vitamini takviyelerinde mutlaka K vitamini takviyesinin de olması gerektiği yönünde. Alınan D vitamini miktarı ve kişinin boy, kilo, cinsiyet vb. faktörleri de göz önünde tutularak K vitamini takviyeside mutlaka yapılmalıdır. Tabiki bunlar mutlaka bir uzman gözetiminde kullanılmak şartıyla.

D Vitamini Eksikliği Zararlı mı ?

Özellikle gelişim çağındaki bebek ve çocukların büyümelerinde kalsiyum dengesini sağlayan d vitamini önemli rol oynar. Bilim çevrelerince yapılan araştırmalarda ülkemizde her 3 kişiden ikisinde D vitamini eksikliği bulunduğu dikkate alınırsa ilerleyen yaşlarda kemik erimesi gibi yaşam kalitesini bozan hastalıklar bir yana kardiyovasküler rahatsızlıklara bağlı ölümlerin gerçekleşmesinde vücutta yeterli derecede vitamin d bulunmamasının etkili olduğu kanıtlanmış gerçeklerdir. Sonuç itibariyle birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasını önlemek ve sağlıklı bir hayat geçirebilmemiz bu önemli vitamini olması gereken ölçülerde almamızdan geçmektedir.

D vitamini eksikliğinde; ilgili bir uzmana veya klinik psikonöroimmünoloji terapistine (cPNİ) başvurabilir bu konuda detaylı ve profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi