Skip to main content

Erkeklerde cinsellik ve sigara, en az kadın sağlığında sigara kullanımı kadar önemlidir. Çağımızın en önemli sağlık sorunlarının başında sigara ve sigaraya bağlı gelişen hastalıklar bulunmaktadır maalesef sigara cinsel sağlık üzerinde son derece olumsuz etkileri bulunan kötü bir alışkanlık. Sigaranın içerisinde bulunan binlerce zararlı maddenin vücutta yapmış olduğu tahribat çerçevesinde özellikle erkek cinselliğinin bundan etkilenmemesi mümkün değildir. Erkek cinselliği ile birlikte sigara kullanımı fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavisi süresinde ve sonrasında iyileşme kalitesinide olumsuz yönde etkilemektedir.

Kadın Cinselliğinde Sigara Daha Fazla Zarar Veriyor

Erkekler kadar olmasa bile kadın cinselliği üzerinde de oldukça önemli zararları bulunan sigara kullanımının her geçen gün yaygınlaşması ve buna paralel olarak sigaradan kaynaklı hastalıkların hızla artış gösterdiği günümüzde erkek veya kadın herkesin bu kötü alışkanlıktan mutlaka kurtulmaları gerekiyor. Sigara kullanımı cinsiyet farketmeksizin her insan için kesinlikle kullanılmaması gerekiyor ancak kadınların gerek fizyolojik gerekse anatomik farklılıklarından dolayı bu hassasiyetin dahada bilincinde ve farkında olmaları daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Çünkü bu fizyolojik ve hormonel farklılıklar kadınları sigara kullanımında daha fazla ve daha çabuk etkilemektedir. Yapılan son çalışmalar da bunu göstermektedir.

Erkeklerde Cinsellik ve Sigara Kronik Hastalığı Olanları Daha Çok Bozuyor

Zaten iktidarsızlık sorununa neden olan çevre ve gıda kirliliği, otoimmün rahatsızlıklar, diyabet, kalp ve damar hastalıkları, kas ve iskelet sistemi hastalıkları, eklem ve kemik hastalıkları gibi birçok etken çağımızda yaşanırken bu etkenlerin neredeyse hepsini bünyesinde barındıran sigaranın tüm faktörlerden çok daha fazla iktidarsızlık sorununa sebep olduğu unutulmamalıdır.

Ereksiyon Sorunlarının Birinci Derecede Sorumlusu

Sigara kullanımı öncelikle akciğerlerde tıkanmalara ve hasara yol açar ve erkek cinsel sorunlarının başlangıç noktasını akciğerlerdir. Çünkü sigara dumanı içerisinde bulunan karbon monoksit akciğerlerde tıkanmalara yol açarak sağlıklı nefes almanın önüne geçiyor. Böylece vücudumuzun tüm organlarını besleyen kan dolaşımı için gerekli olan oksijeni engellenmiş oluyor. Yıllara yaygın olarak damarların tümünde meydana gelen daralmalar zaman içerisinde sinirlerinde duyarsızlaşmasına neden olmaktadır. Ereksiyonunda bir kanlanma olayı olduğunu düşünürsek sigara kullanımı ereksiyon dediğimiz sertleşmeyi en başta etkileyecektir.

Vücudun İhtiyaç Duyduğu Oksijeni Almasını Sigara Engelliyor

Sağlıklı bir ereksiyon için gerekli kanın yeterli uyarılma ardından bacaklardan geldiği düşünülürse penisin erekte olabilmesi için bacaklardan alacağı takviye kana ihtiyacı vardır. Cinsel işlev sonunda ereksiyonun sona ermesi ile peniste bulunan kan bacaklara geri dönerek cinsel aktivite sona erer. Bu noktada yeterli kan takviyesinin gelmemesi veya çok ağır gelmesi birleşme için gerekli olan ereksiyonu engelleyecektir.

Erkeklerde Cinsellik ve Sigara

Erkek cinsel sorunlarının temelini oluşturan kan akışının yavaşlaması ve buna bağlı olarak dokuların yeterli derecede oksijenlenmemiş kan ile yavaş yavaş zarar görmesi, penis içerisinde bulunan damarların zamanla tıkanmasına veya özelliğini kaybetmesine yol açar. Fakat sigaranın bütün vücutta olduğu gibi peniste ve bacaklarda bulunan damarları tahrip etmesi doğal olarak iktidarsızlık rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olur. Bu ve buna benzer durumlarda mutlaka bir sağlık profesyoneline danışılmalı, erkek sağlığı ve sigara ikilisi için sigara kullanımı hemen terkedilmeli ve gerekirse erkek sağlığı konusunda da erkek sağlığı fizyoterapistiyle birlikte mevcut problemlerde mutlaka hekim ve bir uzman desteği alınmalıdır.

Leave a Reply