Skip to main content

Halluks rigidus nedir merak ediyorsunuz. Sert ayak başparmağı olarak da bilinen Halluks Rigidus, ayak başparmağı kökündeki eklemde oluşan bir rahatsızlıktır. Genellikle 30 ila 60 yaş aralığında rastlanılan bu hastalıkta, ayak başparmağı ile 1. tarak kemiği arasında kalan eklemde ağrı ve hareket kısıtlılığı görülür. Bu durum ayak 1. metatarsofalengeal eklemde ilerleyici eklem kireçlenmesine neden olur. İleri düz taban hastalığı, sıkça çömelerek veya parmak ucunda yükselerek iş yapmak, genetik yatkınlık, travmalar veya enfeksiyonlara bağlı oluşan eklem hasarı Halluks Rigidus nedenleri arasında kabul edilir. Bu rahatsızlık, romatoid artrit ve gut hastalığında da yüksek oranda görülmektedir.

Halluks Rigidus Belirtileri Nelerdir ?

Halluks Rigidus semptomlarının başlangıcında yürüme, ayakta durmada eklemde ağrı ve kısıtlılık görülür. Nemli ve soğuk havalarda ağrı daha da fazla şiddetlenir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde bireyler, istirahatte de ağrıyı hissedebilmektedir. Ayak birinci metatarsofalengeal (MTP) eklemine fazla yük binmesi, eklem kemiği çevresinde kızarıklık ve şişliği meydana getirir. Bu durum, bireylerde ayakkabı kullanımını zorlaştırır. Bazı hastalar, MTP eklemine yük vermemek için yürüme şekillerini değiştirirler. Yürümede aksamanın yaşanması, ilerleyen dönemlerde başka ayak rahatsızlıklarının yaşanmasına neden olabilmektedir. Halluks Rigidus hastalığına ait diğer belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Koşmada güçlük çekmek,
  • Eklemlerde meydana gelen hasarlar,
  • Ayak tepesinde biçim bakımından bozulma meydana gelmesi,
  • Baş parmağın bükme ve diğer fonksiyonlarında kısıtlanma benzeri problemler.

Hasta bireyler için tercih edilen tedavi yöntemlerden biri ortopedik tabanlıklardır. Hazırlanan tabanlıklar sayesinde kişinin günlük işlerine olabildiğince erken dönmesi sağlanır. Hastalığın ilk aşamalarında bireylere ayak tabanı sert ve katı olan bir ayakkabıyı giymesi tavsiye edilir. Bu durum 1. MTP eklemine uygulanan basınç ve yükü hafifletir. Hareket fonksiyon kaybı ve kemik çıkıntısının söz konusu olduğu vakalar ise, uca doğru dar ve uç kısmında az derinliğe sahip olan ayakkabı giyiminden kaçınmaları gerekir.

Halluks Rigidus Tedavisinde Footbalance Neden Önemlidir ?

Şiddetli ağrı ile hareketlerin kısıtlanmasına neden olabilen bu hastalıkta ortopedik tabanlıkların kullanılması oldukça önemlidir. Footbalance tabanlıkları, ayak analizinin yapılmasıyla %100 kişiye özel hazırlanır. Uzman fizyoterapistler tarafından sadece 10 dakikada hazırlanan tabanlıklar, güçlü ayakların oluşmasına yardımcı olur. Doğru ayakkabı seçimi ve birinci parmak ekleminin altına özel olarak uygulanan kamalar ile hastaların konforlu yürüyüşe kavuşmaları amaçlanır.

Halluks Rigidus Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

Halluks rigidus tedavi edilmezse ilerleyen süreçlerde ayaktaki deformasyon giderek artar. Bu deformasyon artışına bağlı olarak ayakla birlikte vücudu oluşturan diğer kas ve eklem yapılarında da ağrı vb. Şikayetler oluşmaya başlar. Özellikle kadınlarda görüntü olarakta güzel durmayan bu durum son çalışmalarca gösterilmektedir ki stres mekanizmasını da aktif tutarak kişiye ruhsal olarakta rahatsızlığa doğru itmektedir.

Halluks Rigidus Ameliyatsız Tedavi

Halluks rigidus ameliyatsız tedavi protokolleri gelişen fizyoterapi ve tıp camiasıyla birlikte artmaktadır. Özellikle multidisipliner çalışma ilkesine sahip sağlık profesyonellerinin görüş ve fikir birliği önemlidir. Halluks rigidus teşhis sonrası fizyoterapistinizinde ayrıca değerlendirmelerini göz önünde bulundurarak cerrahilik bir durumun söz konusu olmadığı durumlarda size özel oluşturacak medikal ortopedik tabanlık ve egzersiz program halluks valgus ameliyatsız tedavi için önemlidir.

Halluks Rigidus Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Halluks rigidus ameliyatı sonrası iyileşme süreci her yara iyileşme süreciyle aynı fizyolojik özelliklere sahiptir. Hekiminizin kontrolünde operasyon sonrası fizyoterapistinizden destek almak, ihtiyaç halinde size özel ortopedik medikal tabanlık kullandırımı ve egzersiz programınızın oluşturulması halluks rigidus cerrahisi sonrası iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyecektir.

Halluks Rigidus Fizik Tedavisi

Halluks rigidus fizik tedavisi hekiminizin teşhis ve tanısı sonrasında büyük öneme sahiptir. Özellikle size özel olarak tasarlanıp hazırlanacak olan kişiye özel footbalance ortopedik medikal tabanlığınızla birlikte fizyoterapistinizin size özel oluşturacağı halluks rigidus egzersizleri iyileşme noktasında büyük destek sağlayacaktır.

Halluks Rigidus Egzersizleri

Halluks rigidus egzersizleri mutlaka fizyoterapistiniz tarafından oluşturulmalıdır. Oluşturulan bu egzersizler size özel olmalıdır. Fizyoterapistinizin yapacağı analiz ve değerlendirme sonrası oluşturacağı halluks rigidus egzersizleri iyileşmeniz için büyük öneme sahiptir.

Halluks Rigidus Tabanlık

Halluks rigidus tabanlık kullanımı tedavinin en önemli parçasıdır. Burada sıradan ve seri üretim tabanlık kullanımı size iyileştirmekten öte daha fazla problemli hale getirebilir. Önemli olan halluks rigidus tabanlık kullanımının size özel tasarlanmış ortopedik tabanlık olmasıdır. Bu konuda uzman fizyoterapistlerce analiz ve tasarımı yapılan tabanlıklarınız ve halluks Rigidus tedavisi için uzman fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin ile iletişime geçebilirsiniz. Dünya standartlarında ve kanıta dayalı fizyoterapi metodları ile ameliyatsız bir şekilde sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Ayrıca halluks rigidus nedir sorusu hakkında tüm cevaplarınızı bulabilirsiniz.

Sağlıklı ve konforlu adımlar.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi