Skip to main content

Lomber lordoz nedir merak ediyorsanız buyrun yazımızı okuyun…

Kalçaların hemen üstünde yer alan lumbar omurga bölgesinin içe doğru eğilmesine denir. Küçük derecelerde rahatsız normal kabul edilebilir. Buna genellikle bel ağrısı eşlik eder.

Lomber Lordoz Artması Neden Olur ?

Duruştan hamileliğe kadar bir dizi faktör, bu sorunla ilişkili ağrı ve rahatsızlığı daha da kötüleştirebilir. Lomber lordoz genellikle omurga omurlarının anatomik yada fizyolojik olarak bozukluğundan sonra gelişir. Çocuklarda yaygın olmasına rağmen, hamilelik sırasında annenin ağırlık merkezindeki doğal kaymalar nedeniyle bu durum hamilelikte de gelişebilir. Bu da hamilelikte iyi duruşu korumayı zorlaştırabilir. Hem çocuklukta hem de yetişkinlikte kötü duruş, lomber lordoz sorununa katkıda bulunabilir.

Lomber Lordoz Düzleşmiştir Ne Demek ?

Lomber lordoz düzleşmiştir kelimelerini genellikle MR raporlarında görürsünüz. Bu durumu belinizin sahip olduğu doğal ve anatomik eğriliğini kaybetmesi olarak düşünebilirsiniz. S harfi şekline benzeyen yapının I harfi şekline dönüşmesi gibi…

Lomber Lordoz Artmıştır Ne Demek ?

Lomber lordoz artmıştır cümlesini de MR raporlarında okuyabilirsiniz. Bu durumu belinizin sahip olduğu doğal ve anatomik eğriliğinin artması bir nevi bel boşluğunuzun normalden fazla olması olarak düşünebilirsiniz.

Lordoz Ağrı Yapar mı ?

Lordoz ağrı yapar mı ? Sorusu sık merak edilen problemler arasında. Lordoz artışı vücut mekaniğini ve omurga anatomisini bozacağı için; evet, ağrı yapar diyebiliriz.

Lordoz Boy Kısaltır mı ?

Lordoz boy kısaltır mı ? sorusu fazlaca merak edilenler arasında. Yüksek lordoz açıları ve problemleri omurganın yükseklik anatomisini etkileyeceği ve duruş bozukluğu yaratacağı için direk boy kısaltması yapmasa da duruşa bağlı bir kısa boy görüntüsü oluşturacaktır.

Lomber Lordoz Tedavisi

Hafif egzersizler, omurganın istenmeyen eğriliğini içeren birçok durum için en iyi seçenektir. Özellikle esneme ve nefes alma egzersizleri ağrıyı azaltırken aynı zamanda duruşunuza yardımcı olmak için kaslarınızı güçlendirerek durumun kötüleşmesini önleyebilir. Her tür egzersizde olduğu gibi, kademeli olarak başlamak ve zamanla yoğunluğu artırmak önemlidir. Böylece aşırı yoğun egzersizlerle sorunu istemeden daha da kötüleştirmeyi önlemeye yardımcı olacaktır. Ağrıları önlemek veya azaltmak için egzersiz programlarına yönelmeden bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanıdan uzman tarafından durumun değerlendirilmesi önerilmektedir.

Lomber Lordoz Düzelir mi ?

Evet. Lomber lordoz düzeltmek için bilimsel ve akademik çalışmalar göstermektedir ki; cerrahi dışı uygulamalarda en etkin yol fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamadır.

Lomber Lordoz Belirtileri Nelerdir ?

Lomber lordoz, omurganın geri kalanının ve aslında tüm vücudun dengeli yapısını ve hizalanmasını bozar; kasları ve tendonları gerekli desteği sağlamak için daha fazla çalışmaya zorlar. Bu nedenle rahatsızlığın en önemli semptomları boyunda veya belde ağrıdır. Lomber lordoz, kalçaları olması gerekenden daha belirgin hale getirme eğilimindedir. İleri seviyede sorun var ise (Hiperlordoz), sert bir yüzeyde yüz yukarı bakacak şekilde yatılırken alt sırtın altında geniş bir alan oluşur. Bazen çocuklarda belirgin lomber lordoza rastlanır, ancak çoğu zaman çocuk büyüdükçe lomber lordoz tedavi gerekmeden kendiliğinden düzelir. Buna iyi huylu jüvenil lordoz denir. Ancak bu rahatsızlık omurların uygun pozisyondan altındaki kemiğe kayması ile meydana gelen Spondilolistezis haline neden olabilir. Bu durum doğuştan da olabilir.

Lomber Lordoz Nasıl Teşhis Edilir ?

Tipik olarak, anormal lomber lordoza sahip olabilecek bir hastayı doğrulamak ve izlemek için gereken tek şey, omurganın röntgeni ve klinik muayenedir. Anormal eğriliğin nedenlerine bağlı olarak fizyoterapiden farklı bir tedavi ve takip süreci gerekebilir. Erken teşhis sorunun kısa sürede önlenmesi açısından da önemlidir. Bundan dolayı kendinizde belirtilerin olduğunu düşünüyorsanız uzmanlara danışmanız ve erkenden çözüme ulaşmanız faydalı olur.

Lomber Lordoz Nasıl Tedavi Edilir ?

Lomber lordoz egzersizlerinin başlıca hedeflerinden biri ağrıyı azaltmaktır. Ancak yanlış hareketler içeren birçok egzersiz sorunu daha da kötüleştirebilir, bu yüzden fizyoterapi uzmanlarına danışmak ve onların desteği ile ilerlemek önemlidir. Böylelikle sağlık uzmanlarının önerdiği hareketler yardımıyla lomber lordoz ağrılarında rahatlama sağlanabilir.

Lordoz Tedavisinde Neler Uygulanabilir ?

Lordoz tedavisinde fizyoterapiye özgü;

  • Manuel terapi,
  • Egzersiz,
  • Osteopati terapisi,
  • Psikonöroimmünoloji,
  • GTOS Terapi,
  • Postür(duruş) düzeltilmesi için teknolojik destekler,
  • Kinezyoband,
  • Duruş eğitimi vb. yöntemler başarı için gerçek metotlardır.

Lomber Lordoz Egzersizleri

Lomber lordoz egzersizleri fizyoterapist tarafından kişiye özel değerlendirme ve klinik muayene sonucunda verilmesi gerekir. Aksi takdirde istenmeyen omurga rahatsızlıklarına yol açabilirsiniz.

Sonuç olarak; her rahatsızlık ilaç ya da cerrahi tedavi gerektirmez. İlaç, iğne ya da ameliyata gereksinim duyulmaksızın; fizyoterapi uygulamaları yardımıyla sağlıksal sorunlarınızı gidermeniz mümkündür. ABS Fizyoterapi Merkezi; hayat kalitesini yükselten, fizyoterapiden doğan sağlık çözümleri sunar. Böylece hayatınıza daha rahat ve sağlıklı olarak devam edebilirsiniz. Lomber lordoz nedir konusunda İletişim ve daha fazlası için bizlere ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler.

Leave a Reply