Skip to main content

Manuel Lenf drenaj masajı potansiyel ve etkili sağlık yararları nedeniyle günümüzde oldukça popüler ve bilinçli uygulanan masaj haline geldi . Lenfatik drenaj masajı, bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfatik sisteme odaklanır.

Lenfatik sistem, lenf, protein, su, atık ürünler ve bağışıklık sistemi elemanlarının bir karışımı olan damarları ve düğümleri içerir. Vücudun her yerinde bulunan lenf düğümleri tüm bu atıkları taşıyarak temizler.

Lenf Drenaj Masajı Faydaları

Lenf drenaj masajı merkezimizde tamamen manuel yani el yordamı ile uygulanmaktadır. Teknolojik cihazlardan destek alınması kısmen yarar sağlasada kişinin vücudu ile terapistin el teması insan dokusunun iyileşmesinde ki en etkili metottur.

Lenf drenaj masajının faydaları;

 • Vücudun uygun kan dolaşımını,
 • Vücut sıvı dengesini,
 • Bağışıklık fonksiyonlarını sürdürmesine
 • Bağışıklık iyileştirmesine destek olarak verimliliği arttırmaya yardımcı olur.

Lenfatik drenaj masajı, lenfödem hastalığında kullanılmasının dışında oldukça geniş güzellik ve sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı ve vücudun genel iyilik halinin yükseltilmesi, bağışıklık sisteminin arttırılması amacıyla koruyucu sağlık alanında da etkili uygulanabilir.

Lenfatik Drenaj Masajı

Lenfatik drenaj masajı konusundan önce bütünsel sağlığın ön planda olduğu günümüz yaklaşımlarında sağlığınıza farklı bir açıdan bakmak önemlidir.

Tam iyilik hali için öncelikle lenf sıvısı vücutta serbestçe akmalıdır. Lenf sıvısının akışında bir problem olduğunda veya desteklenerek detoks yapılma ihtiyacı hissediliyorsa vücutta ağrı hissedilebilir, cilt dokusunda değişiklikler (selülit, morarsalar, sivilceler) metabolizma ve bağışıklık sistemi yavaşlar ve kişi kendini yorgun, toksik birikim ile şişkin, hasta ve huzursuz hissedebilir ve böylece kişinin hayat kalitesi düşerek memnuniyetsizlik oluşur.

Lenfatik Drenaj Masajı Faydaları

Lenfatik drenaj masajı faydaları, sağlıklı vücut fonksiyonlarını teşvik ederek ve vücudun tam iyilik halini destekler ve herhangi bir iğne, zorlayıcı uygulama gerektirmeden vücutta genel detoks etkisi oluşturur.

Lenf sisteminin, kan dolaşımı gibi kendine özel, aktif bir pompalama sistemi olmadığı için sıvının akışı dışarıdan lenf sistemine özgü dokunuş ile uzman tarafından yönlendirilmesine vücut hareketliliğine, doğru nefes almaya, bağırsak sağlığının aktivasyonuna ve kasların hareketliliğine ihtiyaç duyar.

Manuel Lenf Drenajı Masajı Nasıl Yapılır ?

Gerek tedavi anlamında, gerekse estetik anlamda vücuda en faydalı tekniklerden birisi olan lenf drenaj masajı uygulaması alanında uzman fizyoterapistler tarafından tamamen manuel yani el yordamı ile uygulanmaktadır.

Manuel Lenf Drenajı Masajı Hangi Bölgelere Uygulanır ?

Manuel Lenfatik drenaj masajı, özel beceriler, teknikler ve uygulamalar ile özellikle vücuttaki lenf akışını hedefleyen bu alanda eğitim almış uzman fizyoterapistler tarafından uygulanan bir masaj şekildir.

Vücudun;

 • Baş,
 • Karın,
 • Kol,
 • Gövde,
 • Sırt,
 • Bacak bölgelerine uygulanabilmektedir.

Manuel Lenf Drenajı Masajı Faydaları

Manuel lenf drenaj masajı özellikle alanında uzman lenfödem terapistleri tarafından uygulanmalıdır. Ancak doğru sağlık profesyonelleri tarafından uygulanan bu teknik fayda sağlar. Aksi takdirde olası talihsizlikler ve risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Lenf drenaj masajının faydaları;

 • Lenfatik akışı yönlendirir ve hızını artırır, dokular arası sıvının daha hızlı çıkarılmasını destekler
 • Lenf sıvısı oluşumunda artışa yol açar.
 • Toplardamara destek olarak kan dolaşım sistemini olumlu yönde teşvik eder
 • Kan dolaşımını ve doku yenilenmesini uyararak arttırmaktadır.
 • Vücutta gevşeme etkisi meydana getirir.
 • Analjezik etki ile ağrıda azalma ve rahatlama oluşturur.
 • İdrar çıkışını arttırarak vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Uyku kalitesini arttırır.
 • Vücuttaki şişkinlikleri ve vücudun su tutmasını azaltır.
 • Vücuttaki atık maddelerin önemli ölçüde ortadan kaldırılması nedeniyle bağışıklık sistemini geliştirir.
 • Cilt altındaki uyarılabilir kas dokularına baskı yapan sıvı miktarını azaltarak selülit görünümünü en aza indirir.

Manuel Lenf Drenaj Masajı İstanbul

Manuel lenf drenaj masajı İstanbul ‘da ABS lenfödem fizyoterapi merkezinde başarılı bir şekilde alanında uzman fizyoterapistlerce uygulanmaktadır. Bu merkezi lenf drenaj masajı konusunda farklı kılan durum kişiye özel terapi programıyla birlikte manuel lenf drenajı masajı öncesinde 3D ( üç boyutlu ) ayak analizi ve yine 3D ( üç boyutlu ) vücut analizi ile birlikte bir masaj programı oluşturulmasıdır. Sahip olduğu teknolojik metot ve uzman becerileriyle drenaj masajı konusunda ülkemizin en önde gelen lenfödem terapisi merkezlerinden birisi olmaktadır.

Manuel Lenf Drenaj Masajı Bakırköy

Manuel lenf drenaj Bakırköy konumunda bulunan merkezimizden manuel lenf drenaj masajı konusunda bilgi ve randevu almak için iletişim sekmemizi tıklayarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Manuel lenf drenaj masajı ancak bu alanda yetişmiş özel lenfödem fizyoterapistleri tarafından uygulanabilir olduğunu lütfen unutmayın.

Son olarak unutulmamalıdır ki ; sağlıklı lenfatik sistem, sağlıklı bedenin anahtar kilit taşıdır.

Lenf ve lenfatik sistem sağlığınız için lenfödem fizyoterapistinize danışmayı, uygunluğunuz varsa manuel lenf drenajı masajı desteği almayı ihmal etmeyin.

4 Comments

Leave a Reply