Skip to main content

Manuel lenf drenajı, şişmiş lenf düğüm sorunun tedavisi için geliştirilmiş olan bir tekniktir. İlk olarak 1936’da Paris’te gerçekleştirilen bu teknik lenf sağlığı için oldukça önemlidir.

Cilt germe masajı olarak da bilinen MLD, şişmiş olan uzuvdan lenfatik sıvının çıkmasını sağlar. Manuel lenf drenajı, lenfatik sıvının akışına etki edebilmek için lenf damarlarına odaklanır. Tedavi öncesinde etkilenmeyen alanlara profesyonel bir uygulama yapılır ve sıvının etkilenen o bölgeden çıkması kolaylaştırılır. Bu sayede bölgede oluşan tıkanıklık da giderilmiş olur. Geride kalan lenf toplayıcıların açılarak protein ve sıvıların buraya taşınmasına yardımcı olunur.

Manuel Lenf Drenajı Özellikleri Nelerdir ?

 • Durgun lenfatik sıvının yeniden yönlendirilmesi için lenf damarlarının ritmik olan kasılmalarını artırmayı hedefler. Böylece, lenf düğümleri uyarılmış olarak, aktiviteleri artırılır.
 • MLD 4 ana teknikten oluşur. Bu teknikler, duran daireler, döndürücü teknik, kepçeleme tekniği ve pompalama tekniği olarak ayrılır.
 • Önleyici tedavi olarak kullanılmasının yanı sıra, postoperatif rehabilitasyon tedavisi amacında da son derece etkilidir.
 • Derin ve yüzeysel olan damarlardaki kan akışının artırılmasında etkilidir.
 • Lenfödemin yanı sıra, travma ya da ameliyat sonrasında oluşan ödem durumlarında da yarar sağlar.

Manuel Lenf Drenajı Nasıl Uygulanır ?

Teknik, tamamen el ile uygulanan bir tekniktir. MLD tekniğinin seans sıklığı ve seans süresi uygulama yapılacak bölgeye ve kişinin sahip olduğu klinik değerlere göre değişiklik göstermektedir. MLD tekniğinde el dokunuşlarının yavaş, ritmik ve son derece nazik olması gerekir.

Uygulamanın esnasında, kişinin rahat ve teknik için uygun olan pozisyonda olması sağlanır. İlk olarak, kişinin vücudunda yoğun olarak bulunan lenf nodları aktive edilir. Özellikle, boyun bölgesinde, köprücük kemiğinde ya da sisterna şili denilen bölgelerde nodlar yoğundur.

Nazik ve yavaş el uygulamaları ile lenfödemin kalbe taşınmasına yön verilir. Gerçekleştirilen uygulama neticesinde kişi kendini oldukça rahat ve çok daha zinde hissedecektir. MLD tekniği ile lenf sıvısının biriken bölgeden yönlendirilerek şişliğin azalması sağlanır. Azalan şişlik birlikte ağrı seviyeside düşerek kişinin eklem hareket açıklığı artar.

Manuel Lenf Drenajı Kimlere Uygulanmaz ?

MLD tekniğinin uygulama alanları geniş olsa da bazı kişilerin bu teknikten faydalanmaları sağlık gerekçeleri ile önerilmez.

Manuel lenf drenajı uygulamasının önerilmediği kişiler:

Kesin uygulanamaz faktörler;

 • Akut enfeksiyon,
 • Kardiyak ödem ( Kalp yetmezliği sonucu oluşan ödem faktörü)
 • Akut bronşit,
 • Akut derin ven trombozu (DVN) problemlerinden kesinlikle uygulanmaz.

Uygulanabilirliğin değişiklik gösterebileceği durumlar;

 • Malign durumlar,
 • Bronşiyel astım,
 • Ciddi derecede hipertansiyon gibi durumlarda hekim ve fizyoterapist eşliğinde genel klinik değerlendirme durumuna göre uygulanıp uygulanmaması durumuna karar verilir.

MLD Tekniği İçin Neden ABS Fizyoterapi Merkezi

MLD tekniği öncesinde merkez seçimi yapılırken uzman lenfödem terapisti kadrosuyla ön plana çıkan merkezlerin tercih edilmesi öneriliyor. Bu şüphesiz her merkez için önemli bir durum. Ancak ABS fizyoterapi ve lenf ödem terapisi merkezimiz, uzman lenfödem terapisti kadrosu ile oldukça etkin bir hizmet alanı oluşturuyor. Kişiler hekim – terapist iş birliği çerçevesinde teşhis tanı sonrasında manuel lenf drenajı tekniğine uygunluğu varsa uzman Lenfödem fizyoterapistleri özel olarak görev alır. MLD özel bir alan ve tekniktir. Mutlaka uygulamayı yapan kişinin fizyoterapist olması gerekir. Çünkü MLD tekniği uygulamaları sağlık çerçevesi dahilinde özel bir alandır.

Merkezimiz bünyesinde yer alan zeka destekli 3D vücut-beden analizinin yanı sıra kişiye özel olarak uygulanan bilgisayarlı ayak analiz sistemleri ile ön plana çıkıyor. Alanında bu konsept ile ön plana çıkan merkezimiz ülkemizin önde gelen merkezleri arasında yer almaktadır. MLD ve pek çok farklı teknikte profesyonel çözümlere merkezimiz ile ulaşabilirsiniz.

MLD tekniği konusunda destek ve lenfödem fizyoterapisti uzmanlarımızdan randevu almak için iletişim sekmemize tıklayabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply