Skip to main content

Manuel terapi’nin tarihsel gelişimi ? Manuel terapi, yüzyıllardır manuel tıp yani elle uygulanan tıp metotları alanı içinde uygulanan özel bir yöntemdir. Dünya’da Amerika başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında alanında uzman fizyoterapist’ler tarafından manuel tedavi metotları gerçekleştirilir. Söz konusu alanla ilgili oluşturulan çalışmalar tüm dünyada kabul gören bir disiplin olarak takip edilir. Oldukça geniş bir mutlidisipliner uygulama alanı bulunan manuel terapi hakkında ayrıntılı biçimde bilgi sahibi olmak istiyorsanız, öncelikle “Fizyoterapi nedir?” Sorusuna verilecek cevap üzerinden ilerlemelisiniz.

Fizyoterapi; eklem ve tendonlarda oluşan sertleşme, doku ve organ körelmesi, iltihap, bölgesel olarak hareket kabiliyetini kaybetme gibi hastalıklarda kullanılan bütüncül bakış ve fonksiyonel düşünmeyi gerektiren bir tıp uygulamadır.

Ortopedik Manuel Terapi Nedir ?

Ortopedik manuel terapi nedir ? Manuel terapi (Ortopedik Manipulatif Fizyoterapi), Fizyoterapide multidisipliner dediğimiz tedavi için farklı branşlarlada kombine çalışmayı gerektirebilecek tıbbi yaklaşımlardan birisidir. Manipulatif sözcüğü manuel anlamına da gelmektedir. Ortopedik manipulatif fizyoterapi ile ortopedik manuel terapi arasında anlamsal ve işlevsel olarak hiçbir fark yoktur. Gelişen Dünya ve tıp sistemiyle birlikte ortopedik manuel terapi uygulamaları daha ön plana çıkmaktadır.  Özellikle son yıllarda daha aktif bir şekilde çeşitli hastalıklar ve travmatik problemlerde uygulama alanı bulur. Dünya’da ve ülkemizde Manuel terapiye dair tüm uygulamalar mutlaka alanında uzman fizyoterapist kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Manuel Terapiyi Kim Uygular ?

Manuel terapiyi kim uygular ? Manuel terapi; esasında insanlık tarihi kadar eski bir yöntemdir. Modern tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat, söz konusu yöntemi ilk uygulayanlar arasında sayılır. Bugün ise fizyoterapi alanında multidisipliner bir yaklaşım olarak yeniden popülerleşmiş ve pek çok alanda uygulanan etkin bir yöntem olarak adından sıklıkla söz ettirir.

Temelde yöntem, ellerin kullanılarak kişinin hareket sistemini ağrısız hareket ettirmesini ve postural dengesini sağlaması için gerçekleştirilen manevraların tamamını kapsayan özel bir terapidir. Terapiyi uygulayabilecek en iyi fizyoterapist ise manuel terapi konusunda uzman ve bu alanda deneyimleri bulunan fizyoterapist ünvanına sahip kişilerdir.

Manuel Terapi Nasıl Gelişti ?

Manuel Terapi nasıl gelişti ? Manuel Tıp içerisinde kendisine yer bulmuş önemli bir yöntemdir. Manuel Tıp, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 1874 senesinde Andrew Taylor Still ve 1895’de David Palmer’in girişimleriyle tüm dünyada adını duyurur. Özellikle Palmer’in kurduğu okullar bir disiplin olarak manuel tıp alanın gelişmesine ciddi katkı sağladığı söylenebilir.

Avrupa’da ise Manuel Tıp ve ona bağlı manuel terapi uygulamaları; 20. Yüzyılın ortalarından itibaren Mennel ve Cyriax’ın manuel terapinin kapsamında yürüttüğü manipülasyon çalışmaları üzerinden şekillenmiştir.

Manuel Terapi’nin Tarihsel Gelişimi Nasıl Gerçekleşti ?

Günümüzde manuel tıp alanındaki çalışmalar; İsveç asıllı Dr. Christian Terrier tarafından 1 Mayıs 1958 yılında kurulan Uluslararası Manuel Tıp Federasyonu (FIMM) tarafından geniş biçimde temsil edilmektedir. FIMM’in başkanlık görevini 2018 yılı itibariyle Simon Vulfsons yürütmektedir. Ülkemizde manuel terapistlerin bağlı olduğu bir kurum veya kuruluş yoktur. Uluslararası manuel tıp federasyonu bu konuda tüm Dünya manuel terapistlerini temsil etmektedir. Ülkemizde bu konuda bir resmi kurumun oluşması için gerekli çalışmalar bu konuda ki yetkin fizyoterapistler tarafından yapılmaktadır.

Manuel Terapi’nin Tarihsel Gelişimi Türkiye’de Nasıl İlerliyor

Dünyada eski zamanlardan beri bilinen manuel terapi uygulamaları ülkemizde de sağladığı başarılı sonuçlarla artık adından söz ettirmeye başladı. Özellikle omurga problemlerinde fizyoterapistler tarafından uygulanan manuel terapi uygulamaları herkes tarafından merak edilmekte. Merakla birlikte artan başarıda manuel terapinin tarihsel gelişimini ülkemizde arttırmakta. ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon merkezi Türkiye’nin bütüncül ve fonksiyonel fizyoterapi konusunda uygulanan metotlar bakımından ilk ve en etkili merkezlerinden biridir. Daha detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı günler.

Leave a Reply