Skip to main content

Metatarsalji (Ayak Önü Ağrısı), konusunda tüm merak ettiklerinizi ve daha fazlasını blog sayfamızda bulabilirsiniz.

Metatarsalji Ne Demek ?

Metatarsalji, Latince tarak kemikleri ve ağrı kelimelerinin birleşiminden oluşur. Metatars kemiklerinde oluşan ağrıya verilen isimdir. Genellikle, baş ve diğer parmaklarda meydana gelen şekil bozuklukları ile bağlantılıdır. Hastaların tarak kemiklerinin altında taş hissiyatı yaratır. Metatarsalji; koşma ve zıplama içeren sporlarla ilgilenenlerde, sürekli yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde, aşırı kilolu olan bireylerde, çekiç parmak ya da nasır gibi sorunları yaşayanlarda, romatoid artrit ve gut gibi iltihaplı hastalığı olan kişilerde sıklıkla görülebilir.

Metatarsalji (Ayak Önü Ağrısı) Nedenleri

Metatarsalji hastalığının birçok nedeni olabilir. Ayağın ön kısmına yük arttığı durumlarda bu durumun riski yükselebilir. Metatarsaljinin nedenlerini aşağıdaki listelemek mümkün:

 • Aşırı aktivite ve antreman,
 • Düztaban veya ikinci parmağın baş parmaktan uzun olması,
 • Şekil bozuklukları,
 • Kas dengesizlikleri,
 • Yaşlılık ve şeker hastalığı,
 • Stres kırığı,
 • Morton nöroması.

Metatarsalji (Ayak Önü Ağrısı) Belirtileri

 • Ayak parmaklarında acı, ağrı ve uyuşma,
 • Çığlak ayakla sert zeminde durmanın zor olması,
 • Ağrının aktivite sırasında devam edip dinlenmeye geçince azalması,
 • Ağrının lokal bir bölgede ya da tarak kemiklerinde hissedilmesi.

Metatarsalji Nasıl Olur

Hastanın şikayet ve risk faktörleri alanında uzman bir doktor tarafından sorgulanır. Hem oturarak hem de ayakta muayene edilir. Ağrılı ve hassas bölgeler tespit edildikten sonra şekil bozukluğu olup olmadığına da bakılır. Röntgen ve MR teknikleri ile hastalık net bir şekilde görülür. Fizik tedavi teknikleri ve kişiye özel tabanlık ile tedavi süreci sürdürülür. Egzersiz programları ile ağrı azaltılır. Aynı zamanda, ayak yapınıza uygun medikal tabanlık ile süspansiyon sağlanır. Bireyin ayak yapısına ve biyomekaniğine uygun tasarlanan bu tabanlığın başka bir kişi tarafından giyilmesi uygun değildir.

Metatarsalji Egzersizleri

Metatarsalji egzersizleri mutlaka alanıda uzman bir fizyoterapist tarafından kişiye özel olarak hazırlanmalı ve verilmelidir. Merkezimizde metatarsalji problemi için son teknoloji analizler ve uzman fizyoterapist tarafından size özel ve uygun metatarsalji egzersizleri programlanarak daha başarılı ve kalıcı bir iyileşme sürece sağlanmaktadır.

Metatarsalji (Ayak Önü Ağrısı) Yorumları

Metatarsalji problemine sahip hasta/danışanların merkezimizde edindikleri olumlu ve yüksek başarılı tecrübelerini online sitelerimizde görebilir ya da okuyabilirsiniz.

Metatarsalji Tedavisi İçin Kişiye Özel Medikal Ortopedik Tabanlık

Metatarsalji (Ayak Önü Ağrısı) problemlerinde %100 kişiye özel olarak tasarlanan özel medikal tabanlıklar, profesyonel fizyoterapistlerin analizleri sonucunda tasarlanır. Bilgisayar ve ısı teknolojisi ile yapılan değerlendirmeler, ortopedik tabanlığın yapısına şekil verilmesini sağlar. Kısa sürede hazırlanan metatarsalji için özel tabanlık, bu hastalıktan dolayı meydana gelen ağrı ve sertleşme hissini azaltır. Konforlu bir kullanım imkânı tanır. İnce ve hafif yapısı, hastaların yaşam kalitelerini artırır. Bedensel bütünlüğün ayak sağlığı ile entegrasyonu sağlanır. Metatarsalji hastalığının tedavi sürecine destek olan özel medikal tabanlık, istediğiniz ölçüde tekrar şekillendirilebilecek şekilde hazırlanır.

Metatarsalji Tedavisi

ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kliniği tarafından iğne, ilaç ve ameliyat gibi metotlar kullanılmadan uygulanan fizik tedavi teknikleri ile birlikte uygulanacak size özel ortopedik medikal tabanlıklarınız metatarsalji probleminin olumsuz etkilerini azaltacaktır. Merkezimizde ayak önü ağrısı probleminde hekim teşhis ve tanısı sonrasında Dünya standartlarında ve kanıta dayalı bütünsel yaklaşım ve yöntemler uygulanır. Doğru fizyoterapi teknikleri, doğru medikal destek ile sağlıklı ve ağrısız bir yaşam sunulur.

Sağlıklı günler.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi