Skip to main content

Osteopati hangi hastalıkları tedavi eder ? Vücuttaki bütün sistemlerin birbiri arasındaki iletişimini inceleyen bilim dalıdır. Osteopati bilimiyle alakalı merak edilen soruları daha önceki blog yazılarımızda da bulabilirsiniz. Osteopati’de,  yalnızca eller kullanılarak vücuttaki ağrıların kaynağının belirlenmesi sağlanır ve yine eller kullanılarak osteopati metotuyla bu ağrılara yönelik tedavi mümkün hale gelir. Biomekanizmanın, dolaşım sisteminin, omurga ve hareket sisteminin düzenlenmesini amaçlayan bu tedavi sayesinde kas ve iskelet sistemine bağlı problemler kolayca tespit edilebilir.

Tespit edilen hareket bozukluklarınında iyileşebilirliği mümkündür. Osteopatlar; yalnızca vücutta ağrıyan bölgeyle ilgilenmezler. Çeşitli el teknikleri ile vücuttaki sistemleri dengeleyerek sağlığın genel olarak yükseltilmesini sağlarlar. Buda demek olur ki; ağrının kaynağını ararlar ve hastalığın nedenine yönelik iyileşme sağlarlar.

Osteopati Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

Osteopati tedavisi nasıl uygulanır ? Osteopati’de uzman kişi hastaları; cranial (kafa), parietal (hareket sistemi), ve visseral (iç organ) şeklinde 3 biçimde değerlendirilir. Daha öncede bahsettiğimiz gibi öncelikle sorunun kaynağını bulmaya ve anlamaya çalışır. Sorun kafa, hareket ya da iç organ kaynaklı olabilir. Bunu anlamak önemlidir. Anlamak içinse hastada ağrılarının kaynağı, şikayet ettikleri bölgeden farklı bir alanda gerçekleşiyor olabileceğini bilmek ve asla unutmamaktır.

Osteopati uzmanı bütüncül bir yaklaşım ile problemi tespit eder. Elle uyguladıkları bu tedavide, terapi seansları ile ağrıları azaltarak, hareket bozukluluğunun meydana geldiği eklem, kas, sinir, kemk ve ya diğer dokularda doğru hareketliliğin oluşmasını sağlarlar. Tedavi süresince vücuda çeşitli uyarılar verilerek bedenin kendi kendini iyileştirmesi sağlanır. Genel olarak esnekliğin artmasına ve vücut fizyolojisinin düzenlenmesine katkıda bulunan osteopati tedavisi, ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır.

Osteopati Hangi Hastalıkları Tedavi Eder ?

Osteopati hangi hastalıkları tedavi eder ? Tamamen bilimsel bir zeminde hareket eden Osteopati tedavisi; organlar, kas iskelet sistemi, sinir sistemi ve dolaşım sistemindeki ağrılara çözüm olur. Tedavi edilebilecek düzeyde hareket kısıtlılıkları, el ile verilen uyarılar sayesinde tedavi edilir. Sinir sistemi için sinirlere, kas sistemi için ise kaslara verilen uyarılar problemlerin ortadan kalkmasını sağlar. Organlarda yaşanan sorunlar organları saran zarlar veya organlara giden sinirler üzerinden yapılacak uygulamalar ile giderilir.

Dolaşım sistemindeki gerginlikler giderilerek, sistemin tekrar sorunsuz çalışması sağlanır. Bu uygulamalar herhangi bir deri altı yada ilaçlı bir uygulama değildir. Yine söylemekte yarar var; hastanın osteopati’ye uygun olması için mutlaka bir hekim onayına ihtiyaç vardır. Bu durum Dünya’da sadece ülkemizde bu şekildeyken, yurtdışı tüm ülkelerde hastanın tedaviye uygunluğu direk ‘ osteopat ‘ tarafından belirlenmektedir.

Osteopati Nasıl Bir Tedavidir ?

Osteopati nasıl bir tedavidir ? Osteopati tamamen doğal ve vücudun kendi kendisini iyileştirmesini sağlayan tedavi biçimidir. Yani; hastalığı osteopatlar değil, hastalar iyileştirir. Terapi esnasında herhangi bir cerrahi müdahale uygulanmayarak, yalnızca el yordamıyla sorunların üzerine gidilir. Bu işin eğitimini almış doktorlar ve fizyoterapi uzmanları; vücudu ayrılmaz bir bütün olarak ele alırlar.

ABS Holistik Hizmetleri Fizyoterapi Merkezi’nde bütüncül bakış açısı ile tedavinin kendine has yöntemler ile birleşerek alanında uzman kişilerce teşhis ve tanısı koyulmuş olan hastalarda vücuttaki fonksiyonlar harekete geçirilir. Osteopati ile tedavi tüm problemlerde işe yarayan tek çözüm şekli değildir. Böyle bir algı oluşmasınıda asla istemeyiz. Hastanın osteopati’ye uygunluğu mutlak söz konusudur. Bununla birlikte Osteopatiyi, modern tıbbı destekleyen bir terapi biçimi olarak görmek fayda ve yararı çok daha fazla arttıracaktır. Dolayısıyla Osteopati Hangi Hastalıkları Tedavi Eder sorunuzun cevabıda önce teşhis ve tanı için hekiminizde daha sonra ise fizyoterapistinizdedir.

İletişim ve daha fazlası için tıklayınız.

Sağlıklı günler.

Leave a Reply