fbpx

Osteopati Nasıl Uygulanır?

Adını Yunanca osteon (kemik) ve pathos (acı çekmek) kelimelerinin birleşmesinden alan osteopati; ellerin kullanıldığı ve hastaya bütüncül bakış açısıyla yaklaşılan tıbbi bir bilim dalıdır. Osteopati’de tedavi edilen hastaya herhangi bir cerrahi müdahalede bulunulmadan, yalnızca çeşitli el teknikleri vasıtasıyla uygulama gerçekleştirilir.

Osteopati’de; Kas iskelet sistemine bağlı dolaşım, sindirim, solunum, sinir sistemi ve organlardaki bozuklukların yanı sıra; omurga ve eklem ağrılarının yok edilmesini sağlayan tedavi metotlarıda kullanılır.

Osteopati ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlıyor. Doğal bir tedavi veya terapi yöntemi olan Osteopati, hastanın vücuduna çeşitli uyarılarak gönderilmesiyle gerçekleşir. Gönderilen bu uyarılar tamamen el ile dokunun üzerinden uygulanır. Hastaya gönderilen bu uyarılar ile vücudun gerçek hareketini bularak kendi kendini iyileştirmesi sağlanır.

Osteopati ile tedavinin kullanım alanları nelerdir?

Vücuttaki ağrılar, ağrının gerçekleştiği bölgeden farklı bir uzuvdan kaynaklanıyor olabilir. Sözgelimi; boyundaki bir ağrı, herhangi bir iç organdaki sorundan kaynaklanabilir. Kafatasındaki kemiklerde oluşan problemler, kulak ağrılarına neden olabilir. Osteopati bilimi, insan bedenini bütün olarak ele alarak vücuttaki aksamaların asıl kaynağına ulaşır. Bu tedavi biçimi kas iskelet sistemlerine bağlı problemlerin giderilmesini amaçlar.

Osteopati; hastanın yitirdiği vücut esnekliğinin geri kazandırılmasını, hareketlerdeki kısıtlamaların yok edilmesini, vücutta stres ve çeşitli sebeplerden oluşan gerginliklerin ortadan kaldırılmasını sağlayarak hastanın yaşam standardını yükseltir.

Osteopatinin yöntemleri nelerdir?

Tedavinin esas aldığı 3 adet yöntem bulunur.

 1. Paryetal Yöntem: Kas iskelet sistemlerinin tedavisinde kullanılır. Vücuttaki kemiklerin, eklemlerin, kasların ve bağların tedavisini kapsar. Hareketlerdeki kısıtlamaların ortadan kaldırılması, eklemlerdeki kan akışının sağlanması ve ağrıların yok edilmesi bu tedavi yöntemiyle gerçekleşir.
 2. Cranial Yöntem: Kafatasında bulunan eklem ve kemiklere yapılacak manuel dediğimiz el uyarıları ile stres ve gerginliğin ortadan kalkması sağlanır. Dolaylı yoldan iyileştirici sinir sistemlerinin aktifleştirilmesi sağlanıyor denilebilir.
 3. Visseral Yöntem: İç organları ve onları ve onları tutan bağları kapsayan yöntemdir. Sindirim, solunum, dolaşım, üreme gibi sistemlerdeki ağrıların tedavi edilmesini sağlar. İç organlardaki ufak değişiklikler bile doğal akışın aksamasına neden olur. Bu yöntem iç organlardaki aksamaların giderilmesine de katkı sağlar. Bu metotta yine hareket sistemi baz alınır. Her organını kendine göre ve birbiri içerisinde hareket paternleri vardır ve bu hareket akışı, ahengi bozulduğu zaman bahsi geçen şikayetler oluşabilir. Osteopat bu yöntem ile bu hareket ahengini düzenlemeye çalışır.

Fizyoterapistler ve hekimler, bu tedaviyi ve yöntemlerini kullanabilmek için çeşitli eğitimlerden geçerek bir sınava tabi tutulurlar. Bu eğitim süresi ülkemizde 5 yıl sürmektedir. Bazı üniversitelerde bu eğitim süresi 4 yıl olarakta belirlenmektedir. Bu eğitim süresini başarıyla tamamlayan fizyoterapistler Osteopati Uzmanı yani bir diğer adıyla Osteopat ünvanını alırlar.

Böylece teşhis ve tanısı hekim tarafından koyulmuş olan hastasına yönelik efektif kararlar alarak hastalıkların kaynağına inerler ve sorunları ortadan kaldırabilirler. Bunun içinde mutlaka multidisipliner çalışırlar. Sağlıklı günlerBir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

  close-link
  WhatsApp WhatsApp
  Hemen Ara
  Yol Tarifi