Skolyoz Tedavisi

Omurilik eğriliği olan skolyozda omurilik sağa, sola yada kendi ekseni etrafında eğilim göstermektedir. Bu eğrilik de en başta duruş bozukluğu ve sırt ağrısı olmak üzere günlük hareketlerin kısıtlanmasına ve ağrılara sebep olmaktadır. Skolyoz rahatsızlığı doğuştan olabileceği gibi doğumdan sonra da özellikle ergenlik döneminde de ortaya çıkabilir. Yaşlılarda ortaya çıkan skolyozun sebebi de yaşlılıkla beraber kemiklerin ve omuriliğin zayıflamasıdır.

Ergenlik çağında ortaya çıkan skolyozun sebebi tüm araştırmalara rağmen bulunamamakla beraber kız çocuklarında erkek çocuklara göre 6 ile 8 kat daha fazla skolyoz görülmektedir. Ama ergenlik döneminde erken teşhis ile skolyoz tedavisi ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan düzeltilebilmektedir. Bu noktada da fizyoterapi ve fizyoterapistler üstün başarı ve çaba sarfetmektedir. Dünya’da skolyozun cerrahi dışı tedavisinde fizyoterapistler etkin rol oynamaktadır. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar kendi dış görünüşlerine çok önem verdikleri ve vücutlarını çok inceledikleri için skolyozdan şüphe edildiğinde hemen bir uzman doktordan destek alınmalıdır.

Skolyoz Tedavisi Nasıl İlerlemektedir?

Skolyoz uzman bir hekim tarafından teşhis edildiğinde skolyozun derecesine ve hastanın yetişkinlik düzeyine göre skolyoz tedavisi belirlenir. Bu tedavi yollarından biri de fizik tedavi (fizyoterapi) uygulamalarıdır. Bedendeki eğriliğin durumuna göre bir tedavi süreci belirlenerek hastanın bu eğriliği zamanla giderilmeye çalışılır. Bu noktada multidisipliner çalışma ilkesiyle hastanın programı ve tedavi biçimi fizyoterapist ve doktor tarafından birlikte belirlenir.

Skolyoz tedavisinin başka bir alternatifi de korse kullanmaktadır. Korse kullanımları için yine ilgili bir uzman hekim ve fizyoterapist değerlendirmesi gerekmektedir. Etkjn fizyoterapi metotları, egzersiz başta olmak üzere; ortopedik manuel terapi, psikonöroimmünoloji, osteopati vb. diğer metotlardır. Bu metotların etkinliği akademik olarakta ıspatlanmıştır. Manuel terapi ve osteopati el ile yapılan manasına gelen ve omurilik gibi hassas bölgelerde güvenle uygulanan, Dünya’da uygulanma yetkisi sadece fizyoterapist ve hekimlerde olan tedavi yöntemleridir. Fizyoterapi sürecinde yukarıda da belirttiğimiz gibi Fizik tedavi (fizyoterapi) rehabilitasyon yöntemine ek olarak yine doktor ve fizyoterapist’in de tavsiyesi ile hastanın korse kullanması istenebilir. Korse kullanımında belli dönemlerde doktor kontrolünü ve skolyozun gelişimini izlemeyi ihmal etmemek gereklidir. Çünkü skolyoz tedavisinde rehabilitasyon programı dikkat ve düzen gerektirir. Skolyoz tedavisi için kullanılan korsenin ruhsat ve izin belgeleri tam olan medikal firmalardan alınması gereklidir. Ortez-protez alanında ki korse yapımları ve kullanımı en az tedavi kadar önemlidir.  Merdiven altı ve korsan üretim yapan firmaların ürünlerini kullanmaktan kaçınılmalıdır. Aksi takdirde yanlış korse kullanımı tedavi edilmesi bir yana skolyozun ilerlemesi ve kalıcı problemlere dönüşmesine sebebiyet verebilir.

Fizyoterapi de holistik ( bütüncül ) bakış açısı dahilinde gözden kaçırılan bir diğer durumda vücut biyomekaniği ve vücut kinetiğidir. Yani bedenin duruş bozukluğuna sebebiyet oluşturan diğer nedenleri saptamaktır. Bu hususta da ABS Holistik Sağlık uzman fizyoterapistleri ile multidisipliner çalışma ilkesine sahip hekim ve podologlarla skolyozda ayak sağlığı konusunu da değerlendirip, gerekli çözümleri sunmaktadır. Skolyozun teşhisinin zamanı, hastanın gelişimsel süreci, tüm çevresel ve biyolojik faktörler bir bütün halinde değerlendirilmelidir. Çünkü skolyoz rehabilitasyonunda bütüncül bakış açısı dahilinde psikonöroimmünoloji, ayak sağlığı ve fonksiyonel bakış açısı kombini ile fizyoterapistler tarafından yaptırılan egzersizler skolyoz tedavisinde daha etkili hale gelecektir. Uzman doktor takip ve yorumu da rehabilitasyon periyodu boyunca ihmal edilmemeli ve hastaya verilen yapmakla görevli olduğu evde uygulanması gereken egzersizlerin de düzenli olarak takibi yapılmalıdır. Böylece daha kalıcı ve sağlıklı bir sonuca ulaşılmış olacaktır. Sağlıklı günlerbir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi