fbpx

Skolyoz Tedavisi

Omurilik eğriliği olarakta bilinen ve adlandırılan skolyoz hastalığında omurilik sağa, sola, kendi ekseni etrafında ve birbiri arasında eğim yada bozulma göstermektedir. Bu eğrilik de en başta postür bozukluğu denilen duruş bozulmalarına, iki omuz arası asimetrik duruşa, bütün vücut eklemleri ve kemikleri arasında görsel ve dizilimsel bozukluğa ve sırt ağrısı olmak üzere günlük hareketlerin kısıtlanmasına kadar bir çok ağrıya sebep olmaktadır.

Skolyoz neden olur?

Skolyoz rahatsızlığının neden oluştuğuna dair günümüzde tıp camiası tarafında belirtilmiş net bir sebep yoktur. Doğuştan olabileceği gibi doğumdan sonra da özellikle ergenlik döneminde de ortaya çıkabilir. Nedenleri arasında bazı bilimsel çalışmalarda bağışıklık sistemi düşüklüğü, kas güçsüzlükler, alt yapıda olan mekanik iskelet bozuklukları yada başka nedenlere bağlı olarak gelişen yetersizlikler sadece bir varsayım olarak belirtilmektedir.

Skolyoz kimlerde olur?

Yaşlılarda ortaya çıkan skolyozun sebebi de yaşlılıkla beraber kemiklerin ve omuriliğin zayıflamasıdır.

Ergenlik çağında ortaya çıkan skolyozun sebebi tüm araştırmalara rağmen bulunamamakla beraber kız çocuklarında erkek çocuklara göre 6 ile 8 kat daha fazla skolyoz görülmektedir. Ama ergenlik döneminde erken teşhisle beraber skolyoz tedavisi ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan düzeltilebilmektedir. Bu noktada da fizyoterapi ve fizyoterapistler üstün başarı ve çaba sarfetmektedir. Dünya’da skolyozun cerrahi dışı tedavisinde fizyoterapistler etkin rol oynamaktadır. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar kendi dış görünüşlerine çok önem verdikleri ve vücutlarını çok inceledikleri için skolyozdan şüphe edildiğinde hemen bir uzman doktordan ve uzman fizyoterapistten destek alınmalıdır.

skolyoz tedavisi nasıl ilerlemektedir?

Skolyoz uzman bir hekim tarafından teşhis edildiğinde skolyozun derecesine ve hastanın yetişkinlik düzeyine göre uzman fizyoterapist tarafından skolyoza yönelik uygulanacak program belirlenir. Bu tedavi yollarından biri de fizik tedavi fizyoterapi uygulamalarıdır. Bedendeki eğriliğin durumuna göre bir tedavi süreci belirlenerek hastanın bu eğriliği zamanla giderilmeye çalışılır. Bu noktada multidisipliner çalışma ilkesiyle hastanın programı ve tedavi biçimi fizyoterapist ve doktor tarafından birlikte belirlenir.

Skolyoz tedavisinin başka bir alternatifi de korse kullanmaktadır. Korse kullanımları için yine ilgili bir uzman hekim ve fizyoterapist değerlendirmesi gerekmektedir. Etkjn fizyoterapi metotları, egzersiz başta olmak üzere; schroth tekniği, 3 boyutlu egzersiz tekniği, ortopedik manuel terapi, psikonöroimmünoloji, osteopati vb. diğer ilaçsız, iğnesiz fizyoterapiye özgün tedavi metotlarıdır.

Skolyoz tedavisinde fizyoterapistler etkin rol oynar!

Yukarda bahsettiğimiz tedavi uygulamalarının skolyoz için etkinliğide akademik olarak ıspatlanmıştır.Bu uygulamalar içerisinde, Manuel terapi ve osteopati el ile yapılan manasına gelen ve omurilik gibi hassas bölgelerde güvenle uygulanan, Dünya’da uygulanma yetkisi bu alanda eğitim almış sadece fizyoterapist ve hekimlerde olan tedavi yöntemleridir. Fizyoterapi sürecinde yukarıda da belirttiğimiz gibi fizyoterapi ve rehabilitasyon yöntemine ek olarak yine doktor ve fizyoterapistin de tavsiyesi ile hastanın korse kullanması istenebilir. Korse kullanımında belli dönemlerde fizyoterapist ve doktor kontrolünü aksatmamak skolyozun gelişimsel seyrini izlemeyi ihmal etmemek gereklidir.

Çünkü skolyoz tedavisinde rehabilitasyon programı dikkat ve düzen gerektirir. Skolyoz tedavisi için kullanılan korsenin ruhsat ve izin belgeleri tam olan medikal firmalardan alınması gereklidir. Ortez-protez alanında ki korse yapımları ve kullanımı en az tedavi kadar önemlidir.  Merdiven altı ve korsan üretim yapan firmaların ürünlerini kullanmaktan kaçınılmalıdır. Aksi takdirde yanlış korse kullanımı tedavi edilmesi bir yana skolyozun ilerlemesi ve kalıcı problemlere dönüşmesine sebebiyet verebilir.

Skolyozda bütüncül tıp

Fizyoterapi de holistik ( bütüncül ) bakış açısı dahilinde gözden kaçırılan bir diğer durumda vücut biyomekaniği ve vücut kinetiğidir. Yani bedenin duruş bozukluğuna sebebiyet oluşturan diğer nedenleri saptamaktır. Bu hususta da ABS Holistik Sağlık uzman fizyoterapistleri ile multidisipliner çalışma ilkesine sahip hekim ve fizyoterapistleriyle skolyozda ayak sağlığının vücut biomekaniği üzerinde ki etkisi konusunu dahi değerlendirip, gerekli çözümleri sunmaktadır. Skolyozun teşhisinin zamanı, hastanın gelişimsel süreci, tüm çevresel ve biyolojik faktörler bir bütün halinde değerlendirilmelidir.

Çünkü skolyoz rehabilitasyonunda bütüncül bakış açısı dahilinde psikonöroimmünoloji, manuel terapi, schroth tekniği ile üç boyutlu egzersiz metotları, footbalance kişiye özel ortopedik medikal tabanlık gibi etkin metotlarla fonksiyonel bakış açısı kombini içinde fizyoterapistler tarafından yaptırılan diğer iyileştirici egzersizler ile skolyoz tedavisi daha etkili hale gelecektir. Uzman doktor takip ve yorumu da rehabilitasyon periyodu boyunca ihmal edilmemeli ve hastaya verilen, yapmakla görevli olduğu evde uygulanması gereken egzersizlerin de yine fizyoterapisti tarafından düzenli olarak takibi yapılmalıdır. Böylece daha kalıcı ve sağlıklı bir sonuca ulaşılmış olacaktır.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi