Skip to main content

Yansıyan ağrı nedir ? Sorusu sıkça araştıralan ve sorulan sorulardan birisi.

Yansıyan ağrıyı problemli bir yapının ağrıyı hissettirdiği başka bir bölge gibi düşünebilirsiniz. Örnek verecek olursak; diş ağrısının yarattığı baş ağrısı gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzden sorun ağrıyan bölgede olmayabilir ? düşüncesi yansıyan ağrının da cevabıdır.

Vücudunuzda ağrının farklı dilleri olduğunu ve bu dili anlamayı yada öğrenmeyi bizlerin zorlaştırdığını biliyor muydunuz ? Bence Dünya’nın en güzel dili ağrı dili. Ve anlaşılması çok kolay. Gelin birlikte bu dili öğrenmeye çalışalım. Bu dili anlayabilen tıpta iki önemli alan var.

Bunlardan birisi;

  • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
  • Diğeri ise Osteopati

Şimdi bunların sağlıkta ki yerlerini birlikte inceleyelim.

Fizyoterapi ve Sağlıkta Osteopati’nin Yeri

İnsan bedeni doğumundan itibaren deforme olmaya başlayan bir süreç içerisinde varlığını sürdürmektedir. Ve bu süreç içerisinde çeşitli fiziksel değişimlere uğrar. Belki de birçoğunuzun duymadığı osteopati kavramı son yılların yenilikçi fizik tedavi yöntemlerinden biri olmaya bu yüzden aday. Öyleyse osteopatiyi biraz daha derinlemesine birlikte incelemeye ne dersiniz ?

Osteopati Nedir ?

Osteopati nedir ? Cerrahi olmayan metotlar ile ellerin kullanıldığı bu yönteme geçmeden önce osteopati nedir? Sorusunun tam olarak yanıtını aramak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Osteopati herhangi bir materyal kullanmadan sadece eller kullanılarak vücuttaki hasarlı bölgenin iyileşme sürecine katkıda bulunma amacıyla yapılan bir uygulamadır. Vücudu bir bütün şekliyle düşünen, mekanizmaların bir arada hareket ettiğini görebilen ve bütüncül çalışan bir metottur aslında.

Osteopati hastaya ve hastalığa;

  • Neden ?
  • Nasıl ?

sorularını sorar ve vücutta bunlara cevap arar. Semptom dediğimiz şikayete yönelik bir tedavi yoktur osteopati de ve bunu uygulayan terapistte. Osteopati uzun yıllardan beri Dünya’da uygulanmakta ve kökeni hipokrata kadar dayanmakta diyebiliriz. Tam mana ve anlam kazandığı tarihler ise osteopati uygulamasının tarihçesi 140 yıl öncesine dayanıyor. Ülkemizde yeni yeni keşfedilen bu metot Amerikalı Doktor Andrew Taylor Sttill tarafından geliştirilmiştir.

Osteopati Yansıyan Ağrı Nedir ? Sorusunun da Cevabıdır

Fizyoterapi’de osteopati metotu başta Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir uygulama. Fizyoterapi’de yeni bir trend olarak ivme kazanan bu yöntem özellikle ağrıyan bölgelerde kan dolaşımı sağlamak için yapılan manuel uygulamalarla çeşitli ödemlerin dağıtılması ve sinir sisteminin harekete geçirilmesi esasına dayanıyor. Kas-iskelet sistemi, sinir sistemi ve kafa sistemini bütüncül olarak çalışıyor diyebiliriz. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından resmi olarak teşhis ve tedavi yöntemi olarak kabul edilen osteopati daha çok fizyolojik anatomiye katkı sağlamak için ya da çeşitli cerrahi girişimler veya tedaviler neticesinde ortaya çıkan komplikasyonlar nedeniyle adale, kemik yapısı ve sinir sisteminin tekrar sağlıklı olarak çalışabilmesine olanak veren bir tedavidir. Türkiye’de bu konuda hizmet verebilmek için teşhis ve tanının hekim tarafından koyulması gerekir.

Sorun Ağrıyan Bölgede Olmayabilir ! Yansıyan Ağrı Yaşıyor Olabilirsiniz

Sorun ağrıyan bölgede olmayabilir ! Vücudunuzda oluşan herhangi bir aksaklık immünoloji gereği kendisini ağrı ve sızı şeklinde belli eder. Ancak bünyemiz her zaman direkt olarak sorunlu bölgede ağrı oluşturarak sinyal vermez. Bunun anlamı ağrıyan bölgemiz sorunlu olmayabilir demektir. Çünkü insan bedeni birbiriyle bağlantılı ve değişik semptomlar ile uyarı veren bir sisteme sahiptir. Sözgelimi çürümüş fakat ağrı yapmadığını düşündüğünüz dişiniz çene kemiğinizde ağrı yaparak kendini gösterebilir veya yüz kaslarınızda hissettiğiniz ağrının kaynağı yine bu çürük diş olabilir. Başka bir örnek ile izah etmek gerekirse karaciğerdeki bir rahatsızlığın deri döküntülerine sebep olabileceği gibi benzetmeler yapılabilir. Buda sizin deri döküntülerine odaklanmanıza ve lezyonların tedavisine yönelmenize sebep olur. Halbu ki böyle bir durumda şikayetinize yönelmektense hastalığınızın tedavisinde neden sorusunun cevabını aramak ve buna yoğunlaşmak gerekir.

Ağrının Nedenine Yönelmek Gerekir

Ağrının nedenine yönelmek gerekir. Hâlbuki bu döküntülerin sebebi karaciğerinizdeki bir sorundur ve sizin bunu ilk etapta anlamanız pek olası değildir. Kliniğimizde son derece başarılı bir şekilde uygulanan osteopati ile sadece ağrıyan bölgeler değil o ağrının oluşmasına sebep olan kaynakta tespit edilerek tedavi altına alınır. Tabi ki burada unutulmaması gereken en önemli husus hekim teşhis ve tanısı sonrasında osteopatiye uygunluk ve yönlendirilmiş olmak şartıdır.

Sitemizde bulunan iletişim seçeneklerinden herhangi biri ile bizimle bağlantıya geçerek sorunlarınızı iletebilirsiniz. En iyi osteopati uzmanımız sorularınızı sizin için cevaplayacaktır.

Sağlıklı günler

Leave a Reply