Skip to main content

Yüksek taban tedavisi, ayak sağlığı ve insan sağlığında oldukça önemlidir. Ayaklar bedenin ağırlığını taşıdığı için, sağlığının korunması önemlidir. Ayakta oluşabilecek birçok rahatsızlık insanların yaşamını daha zor hale getirir. Ayakta oluşan zorlu rahatsızlıklardan bir diğeri ise pes kavus taban diye adlandırğımız yüksek taban (çukur ayak) rahatsızlığıdır. Yüksek taban (çukur ayak)rahatsızlığı ayaktaki arkın yaylanmasına sebep olan anatomik bir yapı olarak bilinir. Ark yapısını besleyen tendonun görevini yerine getirmemesi sonucunda yüksek taban (çukur ayak) rahatsızlığı ortaya çıkar. 

Yüksek Taban Nasıl Olur ?

 • Çocukluk yaşta fark edilebilir. Ebeveynlere özellikle bu konuda büyük sorumluluk düşüyor. Çocukluk döneminde yüksek taban (çukur ayak) rahatsızlığı olan çocuklar sık sık düşer. Ayakta yaylanma olmadığından dolayı ayak yanlarında yalancı yaylanma oluşur. 
 • Bu sebepten dolayı hareketle birlikte kişide sürekli olarak; ayak burkulması  ve ayakta incinmeler meydana gelir. 
 • Ayak yapısında ve tabanında vücut ağırlığının tabana yanlış aktarılmasına bağlı olarak deformasyon oluşabilir.
 • Vücut ağırlığını taşımak için ayak parmaklarında baş parmak ve küçük parmağa fazla baskıdan dolayı nasırlar oluşabilir. 
 • Pes Kavus(çukur taban)  rahatsızlığında ayağın yan bölgesi vücut ağrılığını taşıdığı için yan bacaklarda, dizde ve bel bölgesinde ağrılar meydana gelir. 
 • Ayak görünümü; çukur ayak rahatsızlığında ayağın taban kısmında git gide çukurumsu bir görüntü oluşur. Bu özellikle görünüm olarak kişiyi mutsuz edebilir. 

Ayak tabanınızda normalden fazla bir kavis yapısı ya da çukurumsu bir görüntü varsa yüksek taban probleminiz olduğu anlaşılabilir ve bir uzmana başvurmanız gerekebilir. 

Çukur Taban Tedavisi

Çukur taban tedavisi, Pes kavus ya da yüksek taban olarakta karşımıza çıkan ayak basış bozuklarının çözülmesi için önemli bir tedavidir.

Pes kavus olarak adlandırılan çukur taban probleminde de diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi erken tanı koyabilmek önemlidir. Yüksek taban gözle görülebilen bir mekanik bozukluk olmakla birlikte tüm vücutta ağrılara sebep olur. Bunun sebebi vücudunuzun anatomik olarak bir bütünlük içinde olmasıdır. Doğru dizilim ayaktan başlar mantığıyla zemin yanlışsa tüm vücutta mekanik boulmalar olacaktır. Bu sebeple uzman kontrolü gerektirir. Özel tabanlık kullanımı basış bozukluğunu düzelteceği için ve ayak sağlığını koruyacağı için çukur ayak tedavisinde önemlidir. Footbalance, 10 dakika içerisinde ayak analizi yapar. Bu sayede %100 kişiye özel ortopedik tabanlık oluşturur. ABS Fizyoterapi ve rehabilitasyon kliniğini diğer merkezlerden ayıran en önemli özellik; ayak sağlığını bütün vücut ile birleştirerek tedavi yöntemi aramasıdır. Footbalance sayesinde insanlara kısa süre içerisinde ısı teknolojisi ve uzman fizyoterapist tarafından bütüncül değerlendirme yaparak ayak analizi yapılır. Bu sayede tabanlıklar tamamen kişilere özel olarak tasarlanır. Kaliteli footbalance hizmeti sayesinde rahat ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Sadece bir tabanlıktan daha fazlası olan footbalance 21. YY fizik metotları sayesinde inanılmaz sonuçlar çıkarır.

Çukur Ayak Tabanlığı

Çukur ayak tabanlığı, için ülkemizde gelişmiş medikal ortopedik tabanlık sistemlerinden olan footbalance kişiye özel medikal ortopedik tabanlıklar büyük destek sağlamaktadır.

Çukur ayaklar için tabanlıkların nasıl katkıları olur peki ?

 • Düzeltilmiş postür, tendonlara, kemiklere ve eklemlere binen ağırlığı ve baskıyı azaltır. Footbalance özel tasarım tabanlıklar insanları hastalıkları ile başa çıkmalarında birçok yarar sunar. 
 • Ayak hareketlerini destekler ve doğru adım atmayı sağlar. 
 • Çukur ayak rahatsızlığında ayak burkulması sık sık olur. Footbalance sayesinde sakatlanma riski belli bir oranda azaltılır. 
 • Kas-iskelet sistemini destekleyerek oluşabilecek problemleri büyük ölçüde engeller. 
 • Yüksek taban probleminde dengeli ve doğru bir şekilde yere basmak önemlidir. Vücut biyomekaniğine uygun olarak tasarlanan özel ortopedik tabanlıklar insanların yere dengeli bir şekilde basmasında yardımcı olur. 
 • Doğru baskı sayesinde vücudun çalışmasına destek verir ve yüksek performans sağlar. 

Footbalance sayesinde 10 dakika gibi kısa bir sure içerisinde uzman tarafından yapılacak analizide tüm beden analizinizle entegre ederek ayak tabanınıza uygun olan ortopedik tabanlığı oluşturabilir ve daha sağlıklı günler için sağlıklı adımlar atabilirsiniz. 

Yüksek taban tedavisi için önce alanında uzman ortopedistiniz ile daha sonrası içinse ABS fizyoterapi ve rehabilitasyon merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz. 

Sağlıklı adımlar…

4 Comments

Leave a Reply