Skip to main content

Egzersiz ile depresyon arasındaki ilişki çok kuvvetlidir. Depresyonla mücadelenin pek çok yolu vardır. İlaç tedavisi dışında yapılan egzersizler depresyon etkilerinin azaltılmasında oldukça etkilidir. Egzersiz ve depresyon arasındaki olumlu ilişki pek çok durumda olumlu sonuçlar verir. Bu nedenle depresyon tedavisi hastanın yaşı ve sağlık durumu gibi değişkenlere bağlı olarak mutlaka kişiye özel egzersiz planlarıyla desteklenmelidir. Bu açıdan fizyoterapist görüşüne ve değerlendirmesine başvurabilirsiniz.

Düzenli Egzersizlerle Serotonin Salgılayabilirsiniz

Bütüncül fizyoterapi yaklaşımları depresyon gibi çok faktörlü hastalıkların tedavisinde egzersizlerin önemli bir yere sahip olduğunu vurguluyor.
Fizyoterapist desteğiyle düzenli olarak yapılan egzersizler, serotonin olarak adlandırılan mutluluk hormonunun daha fazla salgılanmasını sağlıyor. Bu hormonun etkisiyle hayattan keyif alabilir ve stres faktörleriyle doğal bir şekilde mücadele edebilirsiniz. Böylece depresyon sürecini rahat bir şekilde atlatabilmeniz mümkün hale geliyor. Serotonin sayesinde aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirerek vücudunuzun savunma mekanizmasını daha dirençli hale getirebilirsiniz. Psikonöroimmünoloji yaklaşımlarından destek alarak bağışıklık sisteminizi kalıcı bir şekilde güçlendirebilir ve depresyon etkilerinden uzaklaşabilirsiniz.

Endorfin Salgılamak Depresyonla Mücadelede Etkilidir

Egzersiz ve depresyon etkilerini azaltmak arasında çok yakın bir ilişki vardır. Düzenli olarak egzersiz yapan bireylerin ruh halinin daha iyi olduğu pek çok araştırmada defalarca ortaya konulmuştur. Bu bireylerde endorfin adı verilen hormonun salgılanma oranı daha fazladır. Endorfin daha sakin ve huzurlu hissetmenizde oldukça önemli bir yere sahiptir.  Fizyoterapist, rahatsızlığınıza uygun egzersiz planlarıyla hormonal dengenizi de düzenleyecektir. Böylece yalnızca depresyonla değil stres ve anksiyete gibi problemlerle de etkili bir şekilde mücadele edebilirsiniz. Egzersiz destekli tedavilerin duygu durumu bozuklukları, gerginlik, migren, kronik ağrılar, agresyon ve fobiler gibi konularda da olumlu sonuçlar verdiği biliniyor.

Egzersiz ve Depresyon Birlikteyken Ne Tür Etkiler Yaratır ?

Uygun egzersizlerle desteklenen depresyon süreci olumsuz belirtilerin aşama aşama yok olmasını sağlıyor. Vücutta hormonal denge sağlanmaya başladığı için endorfin ve serotonin hormonlarının salgılanma oranı artıyor. Böylece depresyon hastaları her zamankinden daha sağlıklı, keyifli ve huzurlu hissediyorlar. Depresyondaki ruhsal çöküntü süreci bu şekilde yok olur ve birey daha kolay tatmin olur. Bu olumlu etkilerde egzersizin rolü büyüktür. Depresyonla mücadele sürecinde açık alanlarda özellikle de bitkilerle ve ağaçlarla dolu mekanlarda günlük olarak en az yarım saatlik yürüyüşler yapabilirsiniz. Buna ek olarak temiz havaya sahip ortamlarda 30-60 dakika kadar bisiklete binebilirsiniz.

Yüzme de fizyolojik açıdan pek çok olumlu etki yarattığı için depresyon tedavisinde tavsiye edilen egzersizlerden biridir. Tercihen denizde 20-30 dakika yüzmek bu rahatsızlığın tedavisinde etkili bir egzersizdir. Bireysel egzersizler yerine grup halinde yapılan sporlarla ilgilenmek de iyi bir tedavi sunar. Basketbol, tenis, voleybol ve futbol gibi sporlarla ilgilenerek hem sosyalleşebilir hem de depresyon tedaviniz için etkili bir adım atabilirsiniz. Tedavinizi psikonöroimmünoloji yaklaşımı ile destekleyerek fizyolojinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Daha fazlası için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply