Skip to main content

Fibromiyalji nedir sorusu kas ağrısı yaşayan insanlar için önemli bir cevaba sahiptir.

 • Artan hareketsiz yaşam,
 • Yüksek stres,
 • Travmatik geçmiş,
 • Kötü beslenme,
 • Modern yaşamla birlikte bir çok kişi fibromiyalji problemine yatkın bir hale gelmektedir.

Fibromiyalji nedir ve daha fazlası için buyrun yazımızı okumaya devam edin.

Fibromiyalji Nedir ?

Fibromiyalj, kas iskelet sisteminde görülen bir hastalıktır. Tüm vücutta yayılmış bir şekilde bulunan bir ağrı ile birlikte romatizmal hastalık olarak geçer. En sık orta yaşta görülür fakat tüm yaşlarda görülme olasılığı da vardır. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla daha fazladır. Kaslarda ve kemiklerde ağrı olarak görülen ve genel yorgunluk hissi ile devam eden kronik, uzun süreli bir durum halidir. Fibromiyalji nedir sorusunun cevabı en açık şekilde bu tanımdır.

Fibromiyaljinin tedavisi de güç ve karmaşık bir durumdur. Özellikle tedavi süreci sabır ister. Mutlaka ilgili hekimlikle birlikte multidisipliner çalışma ilkesi çizgisinde ilerlemek gerçek ve kalıcı bir iyileşme için önemli durumdur.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir ?

Fibromiyalji semptomları kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bunlar sırasıyla şu şekildedir:

 • Yaygın Ağrı Hissetme

Fibromiyalji hastalığının en sık belirtisi olarak görülür. Tüm vücutta yayılan bir ağrı ile hastayı karşılar. Ağrı çoğu zaman uzun süre devam eder fakat zamanla daha iyiye ya da daha kötüye gidebilir.

 • Aşırı Hassasiyet Duyma

Fibromiyaljide hastalığa karşı olan duyarlılık artar. Hasta en ufak dokunuş anında bile ağrı hisseder hale gelir. Bu ağrının süresi uzayabilir.

 • Katılık Hissi

Hastalar uzun bir süre boyunca aynı pozisyonda kaldıkları zaman katılaşmış hissedebilirler ve hareket etmekte zorlanırlar.

 • Kramp Girmesi

Kaslar ağrılı ve bazen de acılı bir şekilde kasılarak ağrıya sebep olur.

 • Yorgunluk Hissi

Yorgunluk hissinin seviyesi hastadan hastaya değişmektedir. Hafif bir halsizlik duyan hastalar olduğu gibi yataktan çıkamayacak hale gelen yorgunluk hissi ile karşı karşıya kalan hastalar da olabilir.

 • Uyku Kalitesinin Bozulması Durumu

Hastalar yeterli seviyede uyumuş olsalar bile uykularını alamamış görünürler. Uyku kalitesinde böyle bir değişme görüldüğü için dikkat dağılmasına da yol açabilir.

 • Bilişsel Yaşanan Problemler

Fibromiyalji hastalığı olan kişiler düşünme, öğrenme gibi süreçlerde sorun yaşayabilirler. Hastalarda bulanık bir zihin yapısı oluşabilir.

 • Çok Sıcak ya da Çok Soğuk Hissetme

Hastalarda vücudun ısı derecesi ayarlanmayacak seviyeye gelir.

Fibromiyalji Hangi Hastalıklarla Birlikte Görülebilir ?

Ayrıca Fibromiyalji bazı hastalıklar ile birlikte görülebilir. Bu hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kronik Baş Ağrısı
 2. Depresyon
 3. Anksiyete
 4. Bağırsak Sendromu
 5. Mesane Sendromu
 6. Ağrılı Adet Dönemi
 7. Huzursuz Ayak Sendromu

şeklinde sıralanması sağlanabilir.

Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir ?

Fibromiyalji hastalığında kullanılan bazı ilaçlar vardır ve bu ilaçların temel nedeni ağrıyı kontrol altına almaktır. Ağrı kontrol altına alındığı zamanda hastaların yaşam kaliteleri yükselecektir ki hedefte bu vardır. Fibromiyalji hastalığında kullanılan ilaçlar arasında ağır ağrılar için reçeteli ilaçlar, hafif ağrılar için ise reçetesiz ilaçlar, yorgunluk ve uyku uyumak için kullanılacak antidepresanlar, bazen de epilepsi ilaçları kullanılabilir. Bütün bunlar hastalığın seviyesine göre değişecektir. Daha fazla ağır ağrı kesiciler eskiden daha çok tavsiye edilirdi fakat günümüzde araştırmacılar ağrıyı azaltmada çok etkili olmadığını kanıtladıkları için artık tavsiye edilmemektedir.

Fiziksel açıdan bir terapi yöntemi ise vücuttaki ağrıları dindireceği gibi aynı zamanda stresi de azaltır. Egzersizler ve stres azaltma yöntemleri fiziksel olarak rahat hissettireceği gibi hastaların ruhen de iyi hissetmelerine yardımcı olacaktır. Fibromiyalji hastalığının tedavisi bitkisel ilaçlarla ve yöntemlerle de iyileştirilebilir. Doğal tedavi yöntemleri uygulanması genelde tercih edilen bir durumdur fakat tek başına yeterli olmayabilir. Genellikle reçeteli ilaçlar ile birlikte kullanılırlar. Böylece hastalığa daha iyi gelebilir. Başka tedavi yöntemleri arasında ise yoga, meditasyon, fizik tedavi, masaj terapisi, egzersiz ve sağlıklı bir diyet mevcuttur. Bu tedavi türlerinden önce bir uzmana başvurulmalıdır.

Bu yöntemler arasında beslenme önemli bir detay olarak hastaları karşılar. Beslenme, vücudun sağlıklı ve dinç kalmasını sağlar. Kepekli tahıllar, az yağlı süt ürünleri, taze meyve, yağsız protein ve sebzelerin tüketilmesi önerilir. Bolca su tüketilmelidir. Hastaların her yemekten sonra nasıl hissettiklerini görmeleri ve rapor tutmaları açısından bir yemek günlüğü oluşturmaları da önerilir.

Vücuttaki Fibromiyalji Noktaları Nelerdir ?

Fibromiyalji hastalarında, vücutlarının bazı noktalarında yaygın olarak görülen hastalık noktaları vardır. Bu noktalar hassas noktalardır. Vücudun sağ tarafında dokuz adet, sol tarafında da dokuz adet olmak üzere toplam on sekiz adet hassas nokta bulunur. Bu hassas noktalar, fibromiyalji hastalığını benzer ağrılara sebep olan diğer romatizmal hastalıklardan ayırt etmede kullanılan önemli noktalar olarak gösterilir. Bu hassas noktalar sırasıyla şu şekildedir :

 1. Ense,
 2. Trapezius kası, (üst omuz bölgesi )
 3. Supraspinatus kası,( kürek kemiği bölgesi )
 4. Gluteal ( Kalçanın üst dış kısmında bulunur.)
 5. Büyük Trokanter bölgesi, (kalça bölgesi )
 6. Boyun,
 7. Kaburgaların sırt bölümü,
 8. Dirsek bölgesi,
 9. Diz bölgesi,

şeklinde görülür.

Fibromiyalji Nedir ve Fibromiyalji Nasıl Anlaşılır ?

Fibromiyalji teşhis ve tanısı sadece hekim tarafından konulabilir. Çünkü tedavisi gibi teşhis ve tanısıda karmaşıktır. İlgili uzman teşhis ve tanısı sonrasında fizyoterapist desteği bu hastalıkta büyük önem taşır.

Fibromiyalji Tedavisinde Fizyoterapi’nin Önemi

Gelişen tıp sistemleri ile birlikte hastalıklara bakış açısı ve yaklaşım tarzlarıda modern Dünya’da güncellenmekte ve değişmektedir. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de artık fibromiyalji tedavileri sadece ilaç ile değil bir çok uzmanın yaklaşım tarzıyla bütüncül bir mantıkta iyileştirilmeye çalışılmaktadır.

Fibromiyalji tedavisinde birçok akademik ve bilimsel çalışmalar göstermektedir ki fizyoterapistler tarafından uygulanan ve fizyoterapiye yönelik olan teknikler bu hastalığın ortaya çıkardığı ağrılı durumları ciddi oranda düzeltmekte ve hayat kalitesini arttırmaktadır.

Fibromiyalji Nedir Konusunda Destek Almak İçin

Fibromiyalji tedavisi konusunda yaptığı ulusal ve akademik çalışmalarıda bulunan Uzman Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin’den destek ve randevu talep etmek için iletişim sekmesini tıklayarak bizleri arayabilirsiniz.

Leave a Reply