Skip to main content

Fizyoterapi ile osteopati arasında ne fark var ? Günümüzün yaşam koşulları modern yaşamla birlikte daha fazla bozulmakta. Günümüz insanlarının bir çoğu artan ihtiyaç ve tüketim fazlalığından dolayı daha fazla çalışmak zorunda. Bu yüzden özellikle çalışma saatleri ile birlikte; hareketsizlik dediğimiz sedanter yaşam, masa başı çalışma, uzun süreli ayakta durma vb. gibi nedenlerden ötürü birçok insan bel, boyun ve çeşitli bölgelerde ki artan ağrılardan ve problemlerden şikayetçidir.

Bu ağrılara yönelik geliştirilen farklı tedavi yöntemlerinden en çok tercih edilenler arasında yer alan osteopati tekniği, Dünyada’da ülkemizde de fizyoterapi kökenli bir tedavi yöntemidir. Özel bir tedavi yöntemi olan ve yalnızca bu alanda eğitim almış uzman fizyoterapist ve hekim olan kişilerin uygulayabileceği tıbbi bir bilim dalı olan osteopati tedavisi, oldukça etkili bir yöntemdir.

Peki osteopati ile fizyoterapi arasında ne fark var ? Bu iki tedaviyi birbirinden ayıran özellikleri neler, gelin birlikte bir göz atalım.

Osteopati Ve Fizik Tedavi Arasında ki Fark Nedir ?

Osteopati ile fizik tedavi arasında ki fark nedir peki ?

  • Osteopati el ile uygulanan tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Özellikle ağrının ana kaynağı tespit edilip tedavi edilmeye başlanır. Fizyoterapi’de ise teşhis ve tanısı konulmuş hastalığa yönelik kalıp ve kitabi uygulamalar mevcuttur.
  • Osteopati aynı zamanda eklemdeki oluşan fonksiyon bozukluklarının tespitini sağlar ve sonrasında rahatsızlık hissedilen eklemi dengeleyerek iyileşmesine yardımcı olur. Fizyoterapi ise bu konuda bölge ayırt etmeksizin geneli hedefler.
  • Kas ve iskelet sistemi üzerinde oluşabilen omurga disk kaymaları, duruş bozuklukları gibi durumlarda tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olan osteopati, oluşan semptomdan ziyade sebebine yönelik geliştirilen modern bir tedavi yöntemidir. Fizyoterapi bu noktada semptoma yönelik çalışmak zorundadır.
  • Fizyoterapi’de elle tedavi yöntemleriyle birlikte çeşitli egzersiz hareketleri ve yardımcı fizik tedavi cihazları ile birlikte terapiye katkı sağlanır. Osteopati’de herhangi fizik tedavi cihaı yoktur. Tamamiyle anatomiye ve el ile uygulamaya açık bir biçimde çalışılır.

Osteopati İle Tedavi Etkili mi ?

Osteopati ile tedavi etkili mi ? Bütüncül bir tedavi yöntemidir. Boyun ağrılarından şikayeti olan ve fizik tedavi uygulanan bir hastaya boyun bölgesini esas alan bir tedavi uygulanırken, osteopatide ise bu alandaki ağrı bütünsel olarak değerlendirilerek tüm vücut genelinde hatta iç organlara kadar uzanan bir tedavi yöntemi uygulanır.

Osteopati ve fizik tedavi arasındaki farklardan bir diğeri de rahatsızlığı olan kişiye her gün fizik tedavi uygulanabilirken osteopati ise bir hafta içinde sadece 1-2 seans şeklinde uygulanabilir. Bu iki tedaviyi birbirinden ayıran diğer bir özellik ise osteopati tedavisinin uygulandığı bir hastada var olan şikayetlerinin tekrarlama olasılığı fizik tedavi uygulanan diğer bir hastaya göre çok daha azdır.

Fizyoterapi ile Osteopati Arasında Ne Fark Var ?

Bütüncül bir şekilde uygulanan etkili tedavi yöntemleri ile başarılı sonuçlar ortaya koyan osteopati ile tedavi bir çok rahatsızlığın tedavisinde etkin rol oynar. Problemin asıl kaynağının bulunduğu bu tedavide her zaman söylediğimiz gibi teşhis ve tanının mutlaka bir hekim tarafından koyulmuş olması gerekmektedir. Bununla birlikte hastanın osteopati uygulanabilmeye el verişli olması gerekir. Bu ve buna benzer destekleri mutlaka bu alanda etkin ve yetkin fizyoterapist yada hekim kişiler tarafından almanız büyük önem taşır.

Detaylı bilgi ve randevu almak için tıklayınız.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi