Fizyoterapide Bütüncül Bakış

Günümüzde modern teknolojinin gelişmesiyle birlikte sağlık alanında da ilerlemeler meydana gelmiştir. Artık kazanılan yeni bakış açıları sayesinde hastalıkların tedavisiyle birlikte neden kaynaklandığı da değerlendirilmektedir. Bu durum fizyoterapi ve osteopati tedavileri için de yeni bir değerlendirme imkanı sağlamıştır.

Prensip olarak hastalıkların kaynağına inilmesi ve neden-sonuç ilişkisi içerisinde araştırılması bütüncül bakış açısının rağbet görmesini sağlamıştır. Hastalıkların çok yönlü olarak ele alınması sağlık alanındaki gelişmelerin hızının artmasına imkan sağlar. Fizyoterapinin özellikle hidroterapi, osteopati ya da psikonöroimmünoloji ile birikte ele alınması, bir çok rahatsızlıkla mücadelede daha etkin çözümler sağlamıştır. Fizyoterapist, osteopatist ve psikonöroimmünoloji uzmanları bu noktada yakın dirsek teması ile çalışmaktadırlar.

Fizyoretapi ve Manuel Terapi Arasındaki İlişki

Manuel terapi, eğitimini tamamlamış bir fizyoterapist tarafından uygulanır. El ile uygulanan tedavide özel teknikler kullanılır. Her ne kadar ülkemizde yeni uygulanmaya başlasa da dünyanın pek çok yerinde manuel terapi tedavisi tercih edilir. Diğer fizik tedavi yöntemleriyle manuel terapi bütünleştirilir ve gereksiz ameliyatlar önlenir.

Fizyoterapi Ve Psikonöroimmünoloji Arasındaki İlişki Nasıldır?

Psikonöroimmünoloji stresin azaltılması esasına dayanarak vücutta oluşan bedensel rahatsızlıkların yok olmasına olanak tanır. Hastada meydana gelen zihinsel rahatlama neticesinde hem ruhsal hem de bedensel anlamda şifa bulması sağlanır. Bu yöntem kişiye özel olarak uygulanır. Yaygın olarak kullanılmakla birlikte son zamanlarda bir fizyoterapist psikonöroimmünoloji tedavisini birlikte yürütmektedir. Böylece fizyoterapi tedavisi çok yönlü bakış açısıyla değerlendirilerek hastalar çok daha kısa sürede kalıcı bir şekilde iyileştirilmektedir. Fizyoterapist için hastasının her yönden şifa bulması önem taşır. Bunun için de gerekli sağlık bilimi dallarıyla birlikte çalışılması gerebilir.

Fizyoterapist ve Osteopatların Birlikte Çalışması Neden Önemlidir?

Osteopati, omurga ve eklemleri içeren iskelet sisteminin tedavisine odaklanan manuel terapi sistemidir. Amaç, sinir ve lanfatik sistemlerin olumlu yönde etkilenmesini sağlamaktır. Temel düşüncesi vücudun yapısal dengesizlikleri neticesinde bozulan kendi kendini iyileştirme mekanizmasının aktif hale getirilmesidir. Bu bağlamda bir fisyoterapist için osteopat ile birlikte çalışmak oldukça faydalı olmaktadır. Özellikle osteopatik, manipülatif tedavi hastalarına teşhis koyulmasında etkilidir. Tedavi sırasında da sıklıkla başvurulur. OMT gibi teknikler fizyoterapistler tarafından da sıkça tercih edilir.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi