fbpx

Fizyoterapide Bütüncül Bakış

Gelişen Dünya ile birlikte günümüzde modern teknolojininde gelişmesiyle sağlık alanında da ilerlemeler meydana gelmektedir. Tıpta kazanılan yeni bakış açıları sayesinde hastalıkların tedavisiyle birlikte neden kaynaklandığı da değerlendirilmektedir. Bu durum Dünya’da ve ülkemizde fizyoterapi, psikonöroimmünoloji, manuel terapi ve osteopati gibi tedavi alanları için de yeni bir bakış açısı imkanı sağlamıştır.

Daha önceki yazılarımızda da sık sık bahsettiğimiz bütüncül ve fonksiyonel tıp hastalıkların kaynağına inilmesi, neden-sonuç ilişkisi içerisinde araştırılması, bununla birlikte de klinik olarak hastayı bütüncül bir şekilde değerlendirmeye olanak sağlamış ve bu bakış açısının rağbet görmesini ortaya çıkarmıştır.

Hastalıkların çok yönlü olarak ele alınması sağlık alanındaki gelişmelerin hızının artmasına imkan sağlar. Hastanın yada hastalığın Fizyoterapi’nin multidisipliner çalışma ilkesi ve bütüncül bakış dahilinde, özellikle manuel terapi, osteopati ya da psikonöroimmünoloji ile birlikte ele alınması, bir çok rahatsızlıkla mücadelede daha etkin çözümler sağlamıştır. Fizyoterapist, osteopat veya klinik psikonöroimmünolog bu noktada yakın dirsek teması ile çalışmaktadırlar.Sağlık profesyoneli bu eğitimleri tamamlamış ve uygulayabilir yeterliliğide sahip ise fizyoterapi’de bütüncül bir bakış açısı ile bu branşlardan da yararlanarak çalışabilir.

Manuel Terapi nasıl uygulanmalıdır?

Manuel terapi, fizyoterapist veya hekim ünvanına sahip, lisans eğitimi sonrası manuel terapi üzerine uzmanlaşmış ve bu eğitimleri tamamlamış sağlık profesyoneli tarafından uygulanır. El ile uygulanan bu tedavide özel teknikler kullanılır. Her ne kadar ülkemizde yeni uygulanmaya başlasa da dünyanın pek çok yerinde manuel terapi tedavisi tercih edilir. Dünya’da manuel terapi öncüleri ve geliştiricileri çoğunlukla fizyoterapistler olmuş ve tedavi noktasında büyük yer edinmişlerdir. Manuel terapi’de amaç farklı tekniklerle hastanın sahip olduğu şikayetinde iyileştirmeyi sağlamaktır.Öncelik olarak ise, teşhis ve tanısı hekim tarafından koyulmuş olmalı, fizyoterapiye ve manuel terapi’ye uygun hasta olmasıdır.

Uygulanan tekniklerin tamamı el yordamıyla yapılır. Hedef dokular;kas, eklem ve sinir sistemidir.  Diğer fizik tedavi yöntemleriyle birlikte manuel terapi bütünleştirilir ise özellikle bel fıtığı ve boyun fıtığı gibi hastalıklarda gereksiz ameliyatlar önlenebilmektedir. Manuel terapi’nin başarısını gösteren binlerce akademik çalışma bulunmaktadır ve hala bu alanda akademik çalışmalar sağlanmaktadır. Manuel terapi bazı durumlarda tek başına yeterli gelmeyebilir. Bu durumlarda multidisipliner çalışma ve bütüncül fizyoterapi dahilinde gerekirse ilgili hekimliktende destek alarak osteopati, psikonöroimmünoloji ve egzersiz bilimiyle birleştirilerek daha kalıcı ve başarılı bir hale getirilebilmektedir.

Fizyoterapi’de psikonöroimmünoloji’nin önemi

Psikonöroimmünoloji, stresin azaltılması esasına dayanarak vücutta oluşan bedensel rahatsızlıkların yok olmasına olanak tanır. Hastada yada hasta olmayan ancak bir şikayete sahip olan kişide meydana gelen zihinsel rahatlama neticesinde hem ruhsal hem de bedensel anlamda şifa bulması sağlanır. Bu yöntem kişiye özel olarak uygulanır. Dünya’da Belçika, Almanya, Hollanda, İspanya başta olmak üzere bir çok ülkede yaygın olarak kullanılmakta, son zamanlarda ise ülkemizde de bu eğitimi tamamlamış fizyoterapist, hekim, diyetisyen ve psikologlar tarafından başarılı bir şekilde yürütülmektedir.

Özellikle fizyoterapi alanı için düşünecek olursak, hastalarda ve sahip oldukları şikayetlerin sağaltımında çok yönlü bakış açısıyla bir arada değerlendirilerek, hastalar çok daha kısa sürede kalıcı bir şekilde iyileşmektedir. Fizyoterapist için hastasının her yönden şifa bulması önem taşır. Bunun için de gerekli sağlık bilimi dallarıyla birlikte çalışılması gerekmektedir.

Fizyoterapi’de osteopati’nin önemi

Osteopati, omurga, eklemler, kaslar, sinir sistemi, organ ve cranial dediğimiz kafa sisteminide içeren sistemlerin tedavisine odaklanan manuel terapi sistemidir. Osteopati de amaç, yine el ile uygulanan özel teknikler ve uyarılarla faysa dediğimiz doku,  kas-iskelet sistemi, organ sistemi ve lanfatik dediğimiz dolaşım  sistemlerinin olumlu yönde etkilenmesini sağlamaktır. Temel düşüncesi, vücudun yapısal dengesizlikleri neticesinde bozulan kendi kendini iyileştirme mekanizmasının aktif hale getirilmesidir.

Bir yönüyle bozulan ritim ve hareket sistemininde düzenlenmesi denilebilir. Önemli olan hastanın osteopati’ye uygun olması ve teşhisinin bir hekim tarafından koyulmuş olmasıdır. Bu bağlamda bir fizyoterapist için kendisi osteopat ünvanına sahip ise fizyoterapiyle bütün, değil ise mutlaka bir osteopat  ile birlikte çalışması hastalar için oldukça faydalı olacaktır.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi