Hamilelik ve Sigara

Her kadın bir gün bebek sahibi olmak ve çocuklarını kucaklamak ister. Çevresel etkiler bir yana kişisel yanlış tutum ve davranışların anne ve bebek sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış gerçeklerdir. Günümüzde sigaraya bağlı gerçekleşen ölümlerin birinci sırada yer alması ve başta kanser olmak üzere yüzlerce hastalığa sebep olduğu bütün dünyanın ortak düşüncesi. Sonuç itibariyle sigara içenlerin bile vücuduna verdiği zararları hakkında bilgisi olduğu halde maalesef bu kötü alışkanlığın devam ettirildiği gözlenmektedir. Öncelikle sigara içerisinde 4000 zararlı maddenin bulunduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

Sigaranın başta nikotin, zift, karbon monoksit ve hatta tarım ilacı olarak kullanılan maddeleri barındırdığı düşünüldüğünde binlerce zararlı maddenin vücudu etkilenmemesi düşünülemez. Hamile bir anne adayının sigara içmesi aynı zamanda kendisiyle birlikte bebeğinin de zarar görmesi anlamını taşıyor. Üstelik sigara kullanmayan annelere göre sigara içen annelerin bebekleri doğum sonrasında çok sayıda komplikasyona maruz kalabiliyor. Bu komplikasyonların gelişmesinde annenin sigara kullanımının büyük rolü bulunmaktadır.

“Düşük ve erken doğumun birinci derecede sorumlusu!”

Hamilelikte sigara içmenin zararları tabii ki saymakla bitmiyor. Ancak ilk etapta şunu bilmeniz gerekiyor. Sigara kullanımı bebeğin bulunduğu kesenin erken açılmasına dolayısıyla bebeğin bağlı bulunduğu rahim duvarından gelişimini tamamlamadan ayrılmasına yol açıyor. Burada önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var. Sigara kullanımı gebelik açısından düşünüldüğünde anne üzerindeki etkileri kadar baba adayını da yakından ilgilendiriyor. Sigara bağımlısı anne veya baba adaylarının çocuk yapmaya karar vermelerinden en az 7 ay önce sigara kullanımını terk etmiş olması gerekiyor. Çünkü sigaranın sperme etkisi bilimsel açıdan kanıtlanmış veriler içeriyor.

Bu çalışmalarda sigara kullanan erkeklerde spermin genetik yapısının bozulduğunu gösteriyor. Bununla birlikte sigara kullanan erkekte meydana gelebilecek cinsel problemler bu zararlı alışkanlığın bırakılması için fazlasıyla neden olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla baba ve anne olmak isteyenlerin 7 ay öncesinde bu zararlı alışkanlıktan tekrar başlamamak üzere vazgeçmiş olması ileride doğacak bebekleri ile mutlu bir hayat anlamını taşıyor.

“Kadın kadar erkeğinde hassasiyet göstermesi gerekiyor.

Sigara kullanımının hem erkekte hem de kadında gebeliği sorunlu hale getirecek argümanlar barındırması yadırganmamalıdır. Erkek üriner sistemde sperm kalitesinin bozulmasına yol açan sigara, annenin rahim ve yumurtalık sağlığı bozarak daha hamile kalınmadan bebeğin dokuz ay boyunca büyüyeceği alanı sağlıksız bir hale getirdiği bilimsel çalışmalar da kanıtlanmış verilerdir.

Bunun yanı sıra sigaradan kaynaklı rahim içyapısının bozulması embriyonun döllenme ardından rahim iç duvarına bağlanmasını engelleyecek bir takım anomalilerin gelişmesine neden olmaktadır. Bu sonuç rahimde bebeğin daha yumurta halinde iken zarar görmeye başladığı anlamını taşıyor. Ayrıca sigara kullanan anne adayı bebeğin plasentasının olumsuz etkilenmesine ve yanlış yerde oluşmasına sebep olmaktadır. Hamileliğini rahat geçirmek ve her şeyden önemlisi dünya güzeli bebeğine sarılmak isteyen anne ve babaların bu kötü alışkanlıklarından bir an önce vazgeçmeleri dileğiyle sağlıklı günler.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi