fbpx

Hamilelik ve Sigara

Her kadın yaradılışı gereği bir gün mutlaka bebek sahibi olmak, annelik duygusunu yaşamak ve çocuklarını kucaklamak ister. Hayatımız boyunca çevresel etkiler bir yana sahip olduğumuz kişisel yanlış tutumlar, iyi yada kötü alışkanlıklar ve davranışlar anne ve bebek sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini olumlu-olumsuz etkilemektedir. Nitekim yapılan akademik ve bilimsel çalışmalarda bu söylemleri kanıtlar niteliktedir.

Sigaraya Bağlı Ölümler En Başta Geliyor

Günümüzde sigaraya bağlı gerçekleşen ölümlerin birinci sırada yer alması ve en başta kanser olmak üzere, fibromiyalji, migren, kas-iskelet sistemi hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları yüzlerce hatta binlerce hastalığa sebep olduğu bütün dünyanın ve tıp camiasının ortak düşüncesi. Birde biz fizyoterapistlerin yorumuyla sedanter dediğimiz hareketsiz bir yaşamada sahipseniz sigaranın zararı oransal olarak dahada artmakta. Toplumda sigara içen herkes bu zararı biliyor. Sonuç olarakta sigara içenler sigaranın vücuduna verdiği zararları hakkında bilgisi olduğu halde maalesef bu kötü alışkanlığın devam ettirildiği gözlenmektedir.

Sigara İçinde Binlerce Zararlı Kimyasal Var

Sigara içerisinde 4000 zararlı maddenin bulunduğu bir zehir yığını aslında. Sigaranın başta nikotin, zift, karbon monoksit ve hatta tarım ilacı olarak kullanılan maddeleri barındırdığı düşünüldüğünde binlerce zararlı maddenin vücudu etkilememesi düşünülemez. Bağışıklık sistemi için tehlike sayılabilecek basit bir zehir maddesi düşünüldüğünde 4000 adet zehirin aynı anda vücutta oluşturduğu ölümcül tehlikeyi tahmin bile edemessiniz. Hamile bir anne adayının sigara içmesi aynı zamanda kendisiyle birlikte bebeğinin de zarar görmesi anlamını taşıyor. Üstelik sigara kullanmayan annelere göre sigara içen annelerin bebekleri doğum sonrasında çok sayıda komplikasyona maruz kalabiliyor. Bu komplikasyonların gelişmesinde annenin sigara kullanımının büyük rolü bulunmaktadır.

Kadınlarda Düşük ve Erken Doğumun Birinci Derecede Sorumlusu Sigara

Hamilelikte sigara içmenin zararları tabii ki saymakla bitmiyor. Ancak ilk etapta şunu bilmeniz gerekiyor. Sigara kullanımı bebeğin bulunduğu kesenin erken açılmasına dolayısıyla bebeğin bağlı bulunduğu rahim duvarından gelişimini tamamlamadan ayrılmasına yol açıyor. Burada önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var. Sigara kullanımı gebelik açısından düşünüldüğünde anne üzerindeki etkileri kadar baba adayını da yakından ilgilendiriyor. Sigara bağımlısı anne veya baba adaylarının çocuk yapmaya karar vermelerinden en az 7 ay önce sigara kullanımını terk etmiş olması gerekiyor. Çünkü sigaranın sperme etkisi bilimsel açıdan kanıtlanmış veriler içeriyor.

Hamilelik Öncesi Ebeveynlerin Sigarayı Bırakması Gerekiyor

Yapılan akademik ve bilimsel çalışmalarda sigara kullanan erkeklerde spermin genetik yapısının bozulduğunu gösteriyor. Bununla birlikte sigara kullanan erkekte meydana gelebilecek cinsel problemler de bu zararlı alışkanlığın bırakılması için fazlasıyla neden olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla baba ve anne olmak isteyenlerin 7 ay öncesinde bu zararlı alışkanlıktan tekrar başlamamak üzere vazgeçmiş olması ileride doğacak bebekleri ile mutlu bir hayat anlamını taşıyor.

Kadın Kadar Erkeğinde Hassasiyet Göstermesi Gerekiyor

Sigara kullanımının hem erkekte hem de kadında gebeliği sorunlu hale getirecek argümanlar barındırması yadırganmamalıdır. Erkek üriner sistemde sperm kalitesinin bozulmasına yol açan sigara, annenin rahim ve yumurtalık sağlığı bozarak daha hamile kalınmadan bebeğin dokuz ay boyunca büyüyeceği alanı sağlıksız bir hale getirdiği bilimsel çalışmalar da kanıtlanmış verilerdir.

Bunun yanı sıra sigaradan kaynaklı rahim içyapısının bozulması embriyonun döllenme ardından rahim iç duvarına bağlanmasını engelleyecek bir takım anomalilerin gelişmesine neden olmaktadır. Bu sonuç rahimde bebeğin daha yumurta halinde iken zarar görmeye başladığı anlamını taşıyor. Ayrıca sigara kullanan anne adayı bebeğin plasentasının olumsuz etkilenmesine ve yanlış yerde oluşmasına sebep olmaktadır. Hamileliğini rahat geçirmek ve her şeyden önemlisi dünya güzeli bebeğine sarılmak isteyen anne ve babaların bu kötü alışkanlıklarından bir an önce vazgeçmeleri dileğiyle.

Sağlıklı günler.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi