Kilo Vermek İçin Egzersizi Çeşitlendirin

Kadın-Erkek koşucuların oluşturduğu ve toplam sayıları bir çalışmada 12.951 kişi olan ve yine Kadın–Erkek koşucuların oluşturduğu ve toplam sayıları 8.340 kişi olan iki farklı araştırma grubu üzerinde yapılan iki ayrı çalışmada Şiddetli egzersiz veya değişim yapılmayan egzersizin vücut yağ oranlarında yarattığı etkiye bakılmış. Sonuç olarak şiddetli ya da sürekli aynı şekilde yapılan fiziksel aktivite ve egzersizlerin akut kilo alımında etki göstersede zamanla yaşa bağlı olarak vücut yağlanma ve kilo artışında bir etki göstermediği saptanmıştır.

Egzersiz Nasıl Olmalıdır?

Kilo vermek için şiddetli egzersiz yapılmalı mıdır? gibi sorular son dönemlerin sıkça konuşulan ve tartışılan konularından. Bir çok hasta veya sağlıklı bedene sahip kişiler bu soruların tartışılan cevaplarıyla ilgili kafa karışıklığı yaşamakta. Bu kafa karışıklığını birazda olsa düzeltmek adına yazımızda; egzersiz nasıl olmalı? Kilo vermek için nasıl egzersiz yapmalıyız? konusunu kaleme aldık.

Gelişen tıp ve gelişen holistik (bütüncül) fizyoterapi çalışmalarıda artık bu çalışmaları destekler niteliktedir. Biz fizyoterapide bütüncül düşünen ve çalışan terapistler olarak beslenmenin önemini çok iyi bilmekte ve konu vücut bütünlüğü olunca beslenmenin en az fiziksel aktivite kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Uzun süreli ve şiddetli koşu veya uzun süren aynı tip egzersiz seçimlerinin sağlıklı kilo kaybı için iyi bir seçim olmadığı bir gerçektir. Bu tabiî ki hiç bir zaman koşulmayacak yada egzersiz yapılmayacak manasına gelmez.

Amaç hormetik etki dediğimiz vücutta farklı stresler yaratarak gerekli cevabın oluşmasını ve gerçek sağlığı hedeflemektir. Şimdi toparlayacak olursak her zaman aynı şiddette ve aynı tipte egzersiz yapmanın doğru bir seçim olmadığını söyleyebiliriz. Bütüncül terapi metotlarından olan psikonöroimmünoloji, osteopati ve manuel terapi gibi alanların da etkileri mevcuttur. Amaç farklı ve çeşitli egzersizler yaparak vücutta farklı stresler yaratmak ve bu streslerle gerekli cevabın oluşmasını sağlamak.

Doğru hareket için FootBalance

Bütüncül sağlıkta ve insan hareket sisteminde kinetik zincir dediğimiz hareketi meydana getiren eklem sistemleri çok önemlidir. Modern çağda sedanter dediğimiz hareketsiz yaşamla birlikte insanlarda ki kinetik zincir yani hareket kompanentlerinde de bozulmalar açığa çıkmaktadır. Bu gibi bir durumda doğru egzersiz ve doğru bir hareket için; sakatlanma riskinide en aza indirmek adına mutlaka ayak analizi ve ihtiyaç halinde FootBalance ortopedik medikal tabanlık sistemleri tercih edilmeli ve %100 kişiye özel olan bu tabanlıklar kullanılmalıdır. Bu konuda başvurduğunuz fizyoterapi merkezinin bu sisteme ve bütüncül bakış açısına mutlaka sahip olması gerekir.

Doğru bir egzersiz için lütfen Fizyoterapist’e danışın. Sevdiklerinizle birlikte sağlık ve keyifli günler.

 bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi