fbpx

Kilo Vermek İçin Egzersizi Çeşitlendirin

Sizlere kısa zaman önce egzersiz hakkında yapılmış başarılı bir çalışmadan söz etmek istiyorum. Kadın-Erkek koşucuların oluşturduğu ve toplam sayıları bir çalışmada 12.951 kişi olan ve yine Kadın–Erkek koşucuların oluşturduğu ve toplam sayıları 8.340 kişi olan iki farklı araştırma grubu üzerinde yapılan iki ayrı çalışmada şiddetli egzersiz veya değişim yapılmayan egzersizin vücut yağ oranlarında yarattığı etkiye bakılmış. Sonuç olarak şiddetli ya da sürekli aynı şekilde yapılan fiziksel aktivite ve egzersizlerin akut kilo alımında etki göstersede zamanla yaşa bağlı olarak vücut yağlanma ve kilo artışında bir etki göstermediği saptanmıştır. Toparlayacak olursak; yapılan bu çalışmada amaç zayıflamak için nasıl egzersiz yapılır ? sorusuna cevap aramakmış. Cevap olarakta aynı tip ve aynı şiddete egzersizi sürekli yapmanın etkisinin zamanla kaybedildiğini belirtmişler.

Egzersiz Nasıl Olmalıdır?

 • Egzesiz yapmama rağmen kilo veremiyorum,
 • Kilo vermek için nasıl egzersiz yapmalıyım,
 • Zayıflamak için doğru egzersiz nasıl olmalıdır ?
 • Kilo vermek için şiddetli egzersiz yapılmalı mıdır? gibi sorular son dönemlerin sıkça konuşulan ve tartışılan konularından.

Bir çok hasta veya sağlıklı bedene sahip kişiler bu soruların tartışılan cevaplarıyla ilgili kafa karışıklığı yaşamakta. Bu kafa karışıklığını birazda olsa düzeltmek adına yazımızda; yukarıda belirtmiş olduğumuz soruların cevaplarını kaleme aldık.

Zayıflamak için nasıl egzersiz yapmalıyım ?

Gelişen tıp ve gelişen holistik (bütüncül) fizyoterapi çalışmalarıda artık bu çalışmaları destekler niteliktedir. Biz fizyoterapide bütüncül düşünen ve çalışan terapistler olarak beslenmenin önemini çok iyi bilmekte ve konu vücut bütünlüğü olunca beslenmenin en az fiziksel aktivite kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Uzun süreli ve şiddetli koşu veya uzun süren aynı tip egzersiz seçimlerinin sağlıklı kilo kaybı için iyi bir seçim olmadığı bir gerçektir. Bu tabiî ki hiç bir zaman koşulmayacak yada egzersiz yapılmayacak manasına gelmez.

Amaç hormetik etki dediğimiz vücutta farklı stresler yaratarak gerekli cevabın oluşmasını ve gerçek sağlığı hedeflemektir. Dolayısıyla her zaman aynı şiddette ve aynı tipte egzersiz yapmanın doğru bir seçim olmadığını söyleyebiliriz. Bütüncül terapi metotlarından olan psikonöroimmünoloji, osteopati ve manuel terapi gibi alanların da etkileri mevcuttur. Özellikle kliniğimizde son dönemlerde entegre ettiğimiz Footbalance ortopedik tabanlık sistemiyle birlikte kilo faktörü olan hastalarımızda egzersiz konusunu derinlemesine ve bütüncül bir şekilde ele almaya devam etmiş bulunmaktayız. Amaç farklı bakış açısı, kombin çalışma ve çeşitli egzersizler yaparak vücutta farklı stresler yaratmak ve bu streslerle gerekli cevabın oluşmasını sağlamak.

Doğru bir hareket için FootBalance Kişiye Özel Tabanlık

Bütüncül sağlıkta ve insan hareket sisteminde kinetik zincir dediğimiz hareketi meydana getiren eklem sistemleri çok önemlidir. Modern çağda sedanter dediğimiz hareketsiz yaşamla birlikte insanlarda ki kinetik zincir yani hareket kompanentlerinde de bozulmalar açığa çıkmaktadır. Bu gibi bir durumda doğru egzersiz ve doğru bir hareket için; sakatlanma riskinide en aza indirmek adına mutlaka ayak analizi ve ihtiyaç halinde FootBalance ortopedik medikal tabanlık sistemleri tercih edilmeli ve %100 kişiye özel olan bu tabanlıklar kullanılmalıdır. Bu konuda başvurduğunuz fizyoterapi merkezinin bu sisteme ve bütüncül bakış açısına mutlaka sahip olması gerekir.

Doğru bir egzersiz için lütfen Fizyoterapist’e danışın. Sevdiklerinizle birlikte sağlık ve keyifli günler.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

  close-link
  WhatsApp WhatsApp
  Hemen Ara
  Yol Tarifi