Skip to main content

Lenfödem terapistleri tarafından gerçekleştirilen kompleks boşaltıcı fizyoterapi, hastalığın önemli tedavi yöntemleri arasında yer alır. Kişinin yaşam kalitesini maksimum seviyede düşüren bu hastalık, rahatsız edici bir durum olarak ortaya çıkar. Kol ve bacak başta olmak üzere vücudun belirli yerlerinde şişlikler meydana gelir. Hareket zorluğu ile devam eden lenfödem belirtileri, ağrı ve uyuşukluk hissi ile hayatı zorlaştırır. Erken dönemde teşhis edilmesi gereken bu rahatsızlık, doğru fizik tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilir. Uzmanlar eşliğinde kompleks boşaltıcı fizyoterapiye yönelik teknik ve yöntemler uygulanıp hastaların yaşam şekli değiştirilir. Beslenme ve egzersiz düzeni getirilerek hastalığın olumsuz etkileri en aza indirilir.

Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi Nedir ?

Hastalara tamamen manuel olarak yapılan lenf drenaj masajıdır. Masaj sonrası, hastalığa özel bandajlar ile kompresyon tedavisi uygulanır. Seans sayısı hastanın durumuna göre farklılık gösterebilir. Hastaya tedavi bitiminde, uygun basınçta kıyafet giydirilir. Manuel lenf drenajı ile yönlendirilen sıvının tekrar bölgede birikmesini önleyerek şişlik olan kol veya bacak gibi bölgelerdeki hacmi azaltarak lenf dolaşımına yardımcı olur. Tedaviye cilt bakımı ve egzersiz gibi yöntemlerde eklenerek kompleks boşaltıcı fizyoterapi anlamlı bir şekilde tamamlanır.

Fizik tedavi yöntemlerinde hastanın psikolojik durumu ve kilosu gibi faktörler de önemli bir role sahiptir. Doğru teknikler tercih edilerek başarılı bir süreç geçirilebilir. ABS Fizyoterapi merkezlerinde bulunan uzmanlar, yapay zeka destekli 3D vücut ve beden analizi gerçekleştirir. Kişiye özel bilgisayarlı ayak analiz sistemleri entegrasyonu dahilinde hizmet veren tek merkezdir.

Lenfödem Tedavi Süreci Nasıl İlerler ?

Lenfödem tedavi süreci, fizik tedavi yöntemleri ile başarılı sonuçlar getirir. Hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Lenfödem hastalığı;

  • Manuel drenaj,
  • Kompresyon bandajı ve çorapları,
  • Cilt bakımı ve egzersiz gibi kompleks boşaltıcı fizyoterapi aşamaları ile çözülür.

Lenfödem Tedavi Süreci Nasıl İlerler ?

  • Yoğun Faz: Hasta günlük olarak tedaviye alınıp şişlikler inene kadar devam eder. Haftada ortalama 5 ile 6 gün arasında kompleks boşaltıcı fizyoterapi yapılır. Hastaya cilt bakımı, bandajlama ve egzersiz ile yapması ve yapmaması gerekenler öğretilir.
  • Geliştirici ve Koruyucu Faz: Hastaya gündüz özel bası elbiseleri giydirilirken geceleri bandajlamaya devam edilir. Hasta, öğretilen tedavi komponentlerini kendisi yapar. Ömür boyu süren bu hastalık, kompleks boşaltıcı fizyoterapi teknikleri hastanın bir parçası olur.

Manuel Lenf Drenajı Nasıl Yapılır ?

Lenf sistemini manuel olarak harekete geçiren bu tedavi yöntemi, bloke olmuş sıvının serbest akışına destek olur. Kompleks boşaltıcı fizyoterapi içerisinde yer alan bu tekniğin amacı, ödemli bölgeden lenf sıvısının alınarak vücudun diğer kısımlarına yönlendirilmesini sağlamaktır. Cildin tam altında bulunan yüzeysel lenf damarlarına masaj hareketleri ile hafif bir basınç uygulanması ile gerçekleşir. Tekniğin tipi ve sırası bu alanda uzmanlaşan fizyoterapist tarafından ödemin aşaması ve alanına göre belirlenir. ABS Fizyoterapi merkezlerinde bulunan uzman lenfödem terapist kadrosuyla üç boyutlu analiz yaparak güçlü bir hizmet verir. Vücut ve beden ile kişiye özel bilgisayarlı ayak analizi entegrasyonu sunarak kompleks boşaltıcı fizyoterapiye özgü teknikleri uygulayan bir merkezdir.

Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi’de Kişiye Özel Yaklaşım

Lenfödem terapisi kapsamında etkin ve başarılı tekniklerinden yararlanmak ve alanında uzman fizyoterapist kadromuzdan destek almak için iletişim sekmemizi tıklayabilir, ABS Fizyoterapi ve Lenfödem Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply