Skip to main content

Lipödem nedir sorusu bu probleme sahip kişilerin sıkça araştırdığı soruların arasında gelmekte.

Lipödem; yağ metabolizması bozukluğu ile oluşan ağırlıkla bacak bölgelerinde gözlemlenen kronik bir rahatsızlıktır. Hastalığın yavaş ilerlemesi bireysel olarak farkındalık seviyesini düşürürken özellikle bacaklarda yağ birikimi, ödem oluşumu ve ağrılı semptomlarla kendini açığa çıkarır. Lipödemin tedavi edilmemesi lenfodemi de beraberinde geliştirebilirken fizyoterapik yaklaşımlar sürece olumlu etki eder. Alanında uzman terapist kadrosu ile hizmet veren ABS Fizyoterapi Merkezi hastalığın teşhisinde bir ilke imza atarak yapay zeka destekli 3D (üç boyutlu) kişiye özel çözümler sunar. Vücut beden analizi ile birlikte hazırlanan ayak analizi sistemini deneyebilirsiniz. Birbirine entegre edilen sistem ile birlikte size özel tedavi programı çıkarılır. Bu şekilde kompleks boşaltıcı fizyoterapi uygulamaları ile problemin çözümüne başlayabilirsiniz.

 

Lipödem Nedir ?

 

Yağ dokusu bacak bölgesinde aşırı artış gösterirse kalınlaşma başlar ve simetrik şişliklerin görülmeye başlandığı yağlanma sendromu lipödem olarak ifade edilir. Yağ-kas oranı göz önüne alındığında kadınlarda yağ miktarı daha fazla olduğu için kadınlarla karakterize edilen bir rahatsızlıktır. Bu şekilde bir rahatsızlığı olan kişilerde simetri dışı şişlikler kendini gösterir. Özellikle kalça ve bacak bölgelerinde oluşur. Genetik faktörler, hormonal problemler, damarsal bozukluklar ve yağ metabolizmasında problemler ile ilişkili olduğu düşünülür. Lipödem teşhisi konulduktan sonra kilo vermek için diyet ve egzersizler hastalığa çözüm yolu oluşturmamakla beraber hatta uzun süre ayakta kalmak hastalığın kötü seyre gitmesine neden olabilir. Bu nedenle, rahatsızlığın semptomlarının azaltılmasında lipödem-lenfödem fizyoterapistleri özel olarak görev alır. Gelişen teknolojilerle uzman kadronun bir araya gelmesiyle lipödem-lenfodem fizyoterapisi özel bir alandır.

 

Lipödem Teşhisinde Alternatif Yaklaşımlar

 

Bu rahatsızlığın sonucunda ortaya çıkan olumsuzluklar vücut sıvılarına da ulaşabilir, lenf bezini de negatif etkileyen bu durum lenfodemi rahatsızlığını da meydana getirebilir. 3D (üç boyutlu) vücut-beden analizi ile bazı parametrelerin ölçülmesine imkan verir. Böylece, bireyin rahatsızlığı ile bazı belirteçleri tespitine olanak verir. Üç boyutlu beden analizinin metabolik yaş, beden kitle indeksi, kas-yağ oranı, vücut su miktarı, iç yağlanma riski verileri ile tedaviye yön verebilir. Bu noktada kişisel verileri analiz etmek ve rahatsızlığın seviyesini belirlemek, tedavi sürecine de yön verir.

 

Lipödem Tedavisinde Aşamalı Yürütülen Süreç


Kompleks dekonjestif tedavi (CDT) bu rahatsızlıklarda kabul edilen standartlar olarak kullanılır. Kompleks boşaltıcı fizyoterapi; manuel (elle yapılan) lenf drenajı, kompresyon (baskılama) bandajı, kişiye yönelik egzersizler ve cilt bakımı uygulamalarını kapsar. Manuel lenf drenajı ve kompresyon bandaj uygulamaları hasar bölgesindeki sıvının uzaklaştırılması ve sağlıklı bölgeden problemli bölgeye damar akışıyla sıvının akmasını amaçlar. Egzersizler ve cilt bakım destekleri lenf akışının artmasıyla beraber cilt üzerindeki şişlik ve morlukları en aza indirgemeyi hedefler. Bu aşamaların tamamlanmasından sonra kritik takip süreci bireysel önem kazanır. Tedaviyi koruma amaçlı kişinin kendi kendine uygulayabileceği masaj, kompresyon çorap ve giysiler ve spesifik egzersizler yaşam biçimi halinde devam ettirilmesi önerilir. Benzer bir rahatsızlığınız varsa ABS Fizyoterapi Merkezi bünyesinde bulunan alanında uzman lenfödem terapisti ekibine ulaşarak tedaviye hemen 
başlayabilirsiniz.

Lipödem Nedir Konusunda Neden ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Merkezi ?

  • Alanızda uzman lenfödem fizyoterapistleri ile hizmet verir.
  • Hekim teşhis-tanısı şartı vardır.
  • Türkiyede tek olarak 3D lenfödeme yönelik vücut ve veden analizi yapılır.
  • 3D ayak analizi ayrıca vücut analizine ek olarak yaplır.
  • Lipödem tedavisi tamamen kişiye özel olarak hazırlanır.
  • Bütüncül ve fonksiyonel bir yaklaşım tarzı benimsenir.

Lipödem nedir, lipödem terapistlerimiz hakkında bilgi ve lipödem tedavisi konusunda destek ve tüm merak ettikleriniz için tıklayınız.

2 Comments

Leave a Reply