Skip to main content

Manuel terapi hangi hastalıkta etkili ? Buyrun beraber okuyalım.

Manuel Terapi Hangi Hastalıkta Etkili ?

Manuel terapi, tamamen vücut kas, eklem, sinir ve dokuların hareket durumunda çalıştırılması yöntemi ile herhangi bir cihaz kullanılmadan yapılan bir uygulamadır. Hastayı yormadan yavaştan hızlıya doğru hareketlerle yapıldığı için herhangi bir ağrıya neden olmamaktadır. Bu yöntem ülkemizde ve Dünya’da manuel terapi alanında eğitimlerini tamamlamış uzman fizyoterapist’lerce hekim tarafından teşhis, tanısı koyulmuş manuel terapi uygun kişi ve hastalara uygulanır.

Manuel terapi sadece kasların hareket ettirilmesi ile değil eklem, iç organlar ve sinirlerin dahi hareket ettirilmesi yöntemi kullanılarak da yapılmaktadır. Bunlarada osteopati’de visseral osteopati, pariyetal osteopati ve kranial osteopati uygulamaları denmektedir. Mobilizasyon ve manipülasyon isimleride uygulamalar içerisinde ki teknikler bütününü adıdır. Hastalar için hem şifa hem de rahatlama yöntemi olan manuel  terapi Dünya ve Türkiye’de en çok tercih edilen tıbbi uygulamalar arasındadır.

Manuel terapi, bel ve boyun fıtıkları, çeşitli kas ağrıları, sinir sıkışmaları, boyun kökenli baş ağrıları, topuk dikeni ve menisküs ve bunlar gibi daha birçok hastalığın tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Hastaların bu yöntemi çok sevmesi konforlu, ağrısız ve acısız olması bu yöntemin tercih edilebilirliğini attırmıştır.

Kas Ağrısı Nasıl Geçer ?

Kas ağrısı nasıl geçer ? Kas ağrıları günümüzde masa başı çalışan kişiler ve öğrencilerin en çok yaşadığı rahatsızlıklardan biridir. Duruş bozuklukları ve uzun süre hareketsizliğin getirdiği bu hastalıkların çözümü ilaçlar ile kısıtlı olmayıp çeşitli fiziksel terapilerle de desteklenebilmektedir. İstanbul’da ikamet eden ya da ulaşım zorluğu olmayan hastalar bu konuda Bakırköy fizyoterapi merkezi olan bütüncül fizyoterapi uygulamalarında öncü merkez olan ABS Holistik Fizyoterapi Merkezi ile iletişime geçip fizyoterapist uzmanların değerlendirmesine tabi olabilmektedirler. Tanısı hekim tarafından belirlenen rahatsızlıklar için kişiye özel belirlenen fizyoterapi yöntemleri ile kısa sürede sağlığınıza kavuşmak mümkündür.

Kas ağrısı olarak düşünülen hastalıklar farklı hastalıklarında belirtisi olabileceği gibi doktorunuz tarafından tanı konulması en önemli aşama olmaktadır.

Bel ve Boyun Fıtığı Nasıl Geçer ?

Bel ve boyun fıtığı nasıl geçer ? sizce..

Bel ve boyun fıtığı tedavisinde ameliyatsız ve ilaçsız çözümler sunan manuel terapi yöntemi ile ABS Holistik Sağlık Hizmetleri’nde İstanbul fizyoterapist uzmanlarına ulaşmak mümkündür. Bu alanda teşhis ve tanısı hekim tarafından koyulmuş olan bel fıtığı, boyun fıtığı, kanal daralması, sinir sıkışması gibi hastalıklarda uyguladıkları tedavi ile tedavi süresinin aksatılmaması durumunda kısa sürede olumlu sonuçlar alınmaktadır. Üstelik ilaçsız ve cihaz kullanılmadan yapıldığı için tıp dünyası adına atılan büyük bir adım olmuştur.

Uzman Fzt. Ahmet Burak SEZGİN bütüncül tıp ve fonksiyonel tıp bilincini fazlasıyla benimsemiş ve uygulayan bir terapist olarak hastalarına rehabilite ve terapi noktasında fazlaca destek olmaya çalışmaktadır. Merkez de daha birçok alanında uzman kişilerin uyguladığı metotlar bel ve boyun tedavisinde uyguladığı farklı uygulamalar hemen her hastaya çare olmaktadır.

Migren Nasıl Geçer ?

Migren nasıl geçer ? sorusunun cevabını daha önceki blog yazılarımızda da sıkça anlattığımız rahatsızlıklardan. Günümüzde migren ağrılarının çözümü içinde fonksiyonel tıp ve fizyoterapi tedavilerinden sıkça faydalanılmaktadır. İlaçla kesin sonuçlar elde edilemeyen dönem dönem migren atakları geçiren hastalar için bu yöntem çok faydalıdır.

Tıp Dünyasında geçtiğimiz yıllarda migren teşhisi konan hastalar için de ameliyat yöntemi ortaya çıkarılmıştır. Ancak her hastada olduğu gibi migren hastalarının da çok fazla tercih etmek istemediği bir yöntem olduğu söylenmektedir.

Migren tedavisinde kullanılan ;

  • Egzersiz,
  • Manuel terapi,
  • Osteopati,
  • GTOS Terapi,
  • Psikonöroimmünoloji gibi metotlar ile kısa sürede belirtilerin hafiflediği gözlemlenmiştir.
  • Manuel terapinin yanı sıra bütüncül terapi yöntemi ile de migren ve migrenin etkilediği diğer hastalıklardan kolayca kurtulmak mümkün olmuştur.

Fizik tedavi hekimleri ve bu alanda rotasyon almış hekim kişiler, gelen hastaya tanıyı koyduktan sonra migrenin etki alanına ve derecesine göre uygun tedavi yöntemini belirlemişlerdir. Bu tip bir hastada fizyoterapi ve rehabilitasyonun uygun olması ön görüldüğü takdirde mutlak uzman bir fizyoterapist’e danışılması gerekmektedir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon programına başlanması ile birlikte de tedavi süresince, seanslar ertelenmeden düzenli olarak yapıldığında hastalığın iyileştiği atakların daha az tekrarlandığı gözlemlenmiştir. Bu tedavi ile amaç hem ameliyatı tedavi yöntemleri arasında en son sıralara getirmek hem de ilaç kullanımının azalmasını sağlamaktır. Buda fizyoterapistlere büyük işler düştüğünü göstermektedir.

Manuel Terapi Hangi Hastalıkta Etkili Merak mı Ediyorsunuz ?

Manuel terapi hangi hastalıkta etkili sorunuza daha detaylı cevap almak için bizleri iletişim numaralarımızdan arayabilir, tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz.

Sağlıklı günler.

2 Comments

Leave a Reply