Skip to main content

Manuel Terapi Bel ve Boyun Fıtığında Etkili mi ? blog yazımızla karşınızdayız. Manuel terapi ve bel-boyun fıtığı tedavilerinde ki bu önemli soru bel fıtığı ya da boyun fıtığı tüm hastaların araştırdığı konuların en başında gelmektedir.

Bel fıtığında manuel terapi ve boyun fıtığında manuel terapi gibi uygulamalar insanlar tarafından günümüzde duyuluyor olsada, kökeni Hipokrat’a dayanan başarılı bir tıp yöntemidir. Manuel terapi, manuel tedavi, elle tedavi gibi anlamlarda da kullanılan bu uygulama, uzun yıllardan beri ülkemizde ve Dünya’da en iyi manuel terapi uzmanı ünvanına sahip fizyoterapistler tarafından kullanılan ve el ile uygulanarak olumlu sonuçlar veren başarılı tedavi yöntemidir.

Manuel terapi uzmanı, hekimin MR çekildikten sonra boyun veya bel fıtığı teşhisi koyması ile hasta manuel bir tedavi sürecine girebilir ve bu süreçte bozulan segmentlerin düzeltilmesi, iskelet-kas sisteminin mekanik olarak tekrardan onarılarak düzeltilmesi sağlanır. Manuel terapi uzmanı ünvanına sadece fizyoterapistler ve hekimler gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra sahip olabilirler.

Hekim tanısı ile boyun fıtığı ve bel fıtığı rahatsızlığı teşhisi konulan hastalar, fizyoterapist değerlendirmesi sonucunda da terapi sürecine dahil edilerek manuel terapi uygulandıktan sonra olumlu etkiyi büyük oranda hissedeceklerdir.

Manuel Terapi Faydalı mı ?

Manuel terapi, faydaları kanıtlanmış, eklem ve segmentleri düzelten, omurga problemlerinde mekanik bozulmayı ve meydana gelen eklem kaynaklı hareket kısıtlılıklarını gideren bir tedavi yöntemidir. Hastanın sıkışmış dokularında rahatlama sağlama, kaslara basınç yaparak kasların rahatlamasını ve ağrının giderilmesini sağlama gibi faydaları bulunan manuel terapi, hastalığın tekrarlamaması için doğru açılarda ve doğru noktalarda uygulanmalı, mutlaka kişi rehabilitasyon süreci boyunca uygun egzersiz ve beslenme protokolleri ile desteklenmelidir.

Bel ve boyun omurunda meydana gelen disk dokusunda yıpranmalar sonucunda fıtık rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu durum, ihmal edilmeden uzman bir fizyoterapist ile tedavi edilebilir.

Manuel Terapi Zararlı mı ?

Manuel terapi zararlı mı ? Manuel terapi tehlikeli mi ? gibi soruları düşünmeden geçemiyoruz. Çünkü neredeyse her yerde artık bu tip uygulamalar var. Çok tehlikeli ve riskli midir ? Hekim veya fizyoterapist değilse kendinizi teslim ettiğiniz kişi evet çok tehlikeli bir durumdasınız denebilir.

Ülkemizde son zamanlarda bir çok sosyal medya hesabında görmekte ve adını duymaktayız.

  • Kayroprakti,
  • Manuel Terapi,
  • Kütletme,

gibi başlıklarla sıkça karşımıza çıkan bu uygulamaların hepsi elle uygulandığı için manuel terapi içeriğine sahip metotlardır. Uygulamalar yöntem olarak farklı isimlere sahip olsalarda manuel tıp alanına girmekte ve manuel terapi uygulamaları olarak bilinmelidir.

Bel Fıtığında Manuel Terapi Etkili mi ?

Günlük işlerinizi yaparken doğrulurken ve ayağa kalkarken boyunda bazı tutulmalar yaşayabilirsiniz. Bu tutulmalar ihmal edildiği takdirde boyun fıtığına sebep olabilir. Boyun fıtığı, fizik tedavi aşamasında manuel terapi uygulanarak bozulan segmentlerin düzeltilmesi ile tedavi edilebilmektedir. Bir nevi elle fıtık tedavisi olarak düşünebilirsiniz.

Eklemlerin fonksiyonunun arttırılması amacıyla en az 3-5 seans manuel terapi uygulandıktan sonra etkiler gözle görülür olmaya başlar. Unutulmamalıdır ki; tedavi bir süreç ve sabır işidir. Kimsenin elinde sihirli bir değenek yoktur. Yani kronik bir ağrıyı mucize bir yöntemle çözebilmek sadece masallarda ve hikayelerde olur. İyileşmek bir sabır ve zaman işidir.

Dokular rahatlatılarak, hastanın omurgasındaki blokların çözülmesi sağlanır. Kanıtlanmış olan bu tedavi yönteminde omurga esnekliği arttırılır ve hastanın bel hareketlerini kolayca yapabilmesi sağlanır. Duruş bozukluğunun düzeltilmesini de sağlayan manuel terapi, kas ve iskelet sisteminde mekanik bozulmayı gidermeye, hastanın tedaviden kendisine yönelik fizyoterapist tarafından özel olarak oluşturulan egzersiz ile birlikte tam sonuç almasına yardımcı olur.

Manuel Terapi Boyun Fıtığını Geçirir mi ?

Boyun yapısında ve hareketlerinde meydana gelen zorluklar, hareket kabiliyetinde kısıtlanmalara sebep olabilir. Boyun fıtığı, bireylerde yaşam kalitesini azaltan ve hareket kabiliyetini zorlayan bir hastalıktır. Yumuşak doku mobilizasyonu, eklem mobilizasyonu, ger ve say teknikleri kullanılarak manuel terapi uygulanmakta ve hastanın bel, boyun gibi vücudundaki farklı bölgelerde ihtiyaç duyulan fizik tedavi ihtiyacı bilimsel ve akademik zemine dayanarak el yordamı ile sağlanmaktadır. Fizyoterapistiniz gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra manuel terapi uygun bir duruma sahipseniz; Boyun fıtığında manuel terapi uygulaması başarı ile yapılabilir, tekrar sağlıklı bir yaşama kavuşulabilir.

Boyun Fıtığında Manuel Terapi Etkili mi ?

Boyun fıtığında manuel terapi, basit bir kütletmeden ibaret değildir. Bu alan üzerine uzun yıllar eğitim alınan ve manuel terapist ünvanı kazanılarak uygulanabilir sadece fizyoterapistlerin oluşturduğu ve öncülük ettiği bir tıp alanıdır. uygulamalarında boyun fıtığı yaşayan hastanın yumuşak dokularında ağrının azaltılması amacıyla basınç uygulanır, hastanın hasar gören dokularının tekrar düzene girmesi sağlanır. Ağrıyı azaltan yöntemler sonucunda, hastalarda yapılan çalışmalarda yüksek oranda boyun fıtığının düzeldiği görülmüştür. Boyunda yaşanan sıkıntının fizyoterapiye özel değerlendirmeler ile problemin boyutu tespit edildikten sonra, el ile hastanın boynunda kısıtlanma ölçüleri ve değerleri belirlenir. Omurga içerisinde farklı bağlantılar bulunduğu için, kişinin boyun fıtığının sebebi diğer eklemlerindeki kasılmalardan da kaynaklanabilir. Kişiye özel teknikler sonucunda, ağrının nereden kaynaklandığı tespit edilerek elle Burma, çekme, açma, hareketlendirme, gevşetme vb. gibi hareketler uygulanarak hastanın tekrar hareketlerini geri kazanabilmesi amaçlanır.

Manuel Terapi Bel Fıtığını Geçirir mi ?

Bel fıtığında manuel terapi, kanıta dayalı tıp alanında çok fazla başarılı çalışma ile desteklenmektedir. Bel fıtığında manuel terapi uygulamasının başarı oranı doğru hasta ve doğru uzmanla ilerlendiği takdirde büyük başarı getirmektedir.

Bel fıtığında manuel terapi ve boyun fıtığında manuel terapi için uygulanan terapi süreleri her hastada farklılık göstermektedir. Nasıl ki herkesin birbirinden farklı parmak izi varsa aynı tedaviye farklı sürelerde cevap verebilme durumları da vardır. Bu durum ağrının şiddetine ve kaynaklandığı yere, ayrıca hastanın psikolojik, sosyal, genetik, çevresel ve fiziksel durumuna göre de farklı sürelerde seyredebilir.

Hastaların mevcut durum ve uygunluklarıda göz önüne alındığında gerek bel fıtığında manuel terapii uygulamalarında gerekse boyun fıtığında manuel terapi uygulamalarında ortalama 8-10 seansta tamamen iyileşebildiği bir çok manuel terapi çalışmalarında görülmüştür. Burada seans aralığını ve seans sayısını belirleyecek olan tabi ki ilgili uzmanınızdır.

Siz de manuel terapiyi deneyimlemek için İstanbul en iyi manuel terapist olarakta bilinen ve fizyoterapide bütüncül çalışmalar uygulayan Ahmet Burak Sezgin ile iletişime geçip ağrılarınızda kurtulabilirsiniz.

3 Comments

Leave a Reply