Osteopati Nedir?

Osteopati; kas ve iskelet sistemine bağlı hastalıkları iyileştirmede kullanılan bir tedavi biçimidir. Amerika’da 1870’li yıllarda Andrew Taylor Still isimli bir doktor tarafından geliştirilen Osteopati; vücudu komple ele alan, modern ve çağa uygun bir tedavi biçimidir. Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan bu tedavinin en büyük özelliği, hastalığın sadece ağrı ve acının olduğu bölgede aranmamasıdır. Amerika ve Avrupa’da yaygın biçimde kullanılan Osteopati, yalnızca eller vasıtasıyla sorunun kaynağını tespit ederek vücudun kendi kendini iyileştirmesini sağlar. Bu tedavi yönteminde hastalık değil, hasta söz konusu olduğu için insan bedeni bütüncül olarak incelenir.

Tedavi Nerelerde Kullanılır?

Tedaviden omurga rahatsızlıklarını iyileştirmede sıkça yararlanılır. Bel ve boyun ağrılarını iyileştirmede, denge ve duruş bozukluklarını düzeltmede, omuz ve kalça eklemlerinde yaşanan problemleri düzeltmede masajı yöntemi uygulanır. Ana tedaviyi destekleyen ve elle uygulanan bir tedavi biçimi olan Osteopati, ağrının kaynağını bulmayı amaçlar. Her doktor, kendi branşını ilgilendiren alanlarda hastaları tedavi eder. Fakat; omzu ağrıyan bir hastanın gerçek problemi karaciğerinde olabilir. Osteopatlar böyle durumlarda sorunu tespit ederek, hastalığın kaynaklandığı bölgenin bir an önce iyileştirilmesine katkıda bulunurlar.

Ne zaman Osteopati’ye İhtiyaç Duyarız?

Farklı alanlardaki hekimlerin tedavilerine cevap vermeyen, vücutta bir türlü geçmeyen ağrılar olabilir. Örneğin; kulakta yaşanan ağrının asıl kaynağı, kafatasındaki kemikler olabilir. Bu gibi durumlarda Osteopati tedavisi uygulayan uzmanlardan yardım almak gerekir. Osteopati eğitimi alan doktorlar ve fizyoterapistler, ağrının kaynağına inerek geniş ve hassas birçok el tekniği uygularlar.

Tedavide Kullanılan Yöntemler

Tedavide esas alınan 3 adet yöntem vardır.

  • Visseral Yöntem: Sindirim, solunum, dolaşım, üreme gibi yapılardaki problemleri tedavi eder. Hastalığın neden olduğu ağrı ve şikayetleri ortadan kaldırır.
  • Kranial Yöntem: Hafif ve hassas dokunuşlarla vücuttaki gerginlikleri ortadan kaldırır. Tüm bedenin tedavi edilmesine katkı sağlar.
  • Paryetal Yöntem: Kas ve iskelet sisteminden kaynaklanan sorunların tedavisinde kullanılır. Kısıtlanan eklemlerin hareket açıklığı düzeltilerek var olan ağrılar ortadan kaldırılır.

Osteopat Kimdir?

Alanında deneyimli doktorlar ve fizyoterapistler, Osteopati eğitimi aldıktan sonra sınava girerek bu ünvanı alırlar. Çeşitli tedavi yöntemleri ve tekniklerle hastayı bütün olarak ele alan uzmanlar, vücuttaki ağrıların yok edilmesine katkıda bulunur.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi