fbpx

Osteopati Nedir?

Osteopati; kas ve iskelet sistemine bağlı hastalıkları iyileştirmede kullanılan bir tedavi biçimidir. Amerika’da 1870’li yıllarda Andrew Taylor Still isimli bir doktor tarafından geliştirilen Osteopati; vücudu komple ele alan, modern ve çağa uygun bir tedavi biçimidir. Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan bu tedavinin en büyük özelliği ağrı veya acıyı şikayetin olduğu bölgede aramamaktadır. Şikayetin kaynağını ve nedenini araştırma felsefesiyle çalışır. Hastayı ve hastalığı bütüncül olarak neden-sonuç ilişkisine göre değerlendirir.

Amerika ve Avrupa’da yaygın biçimde kullanılan Osteopati, yalnızca eller vasıtasıyla sorunun kaynağını tespit ederek vücudun kendi kendini iyileştirmesini sağlar. Bunu herhangi bir deri altı iğneli işlem, ilaç, ışın vb. uygulamaları içeren uygulamalarla yapmaz. Vücuttaki belirli nokta ve bölgelerle el aracılığı ile manuel uyarılar vererek yapar. Herhangi bir yan etki bu uygulamalarla oluşturmaz. Bu tedavi yönteminde hastalık değil, hasta söz konusu olduğu için insan bedeni bütüncül ve fonksiyonel olarak incelenir.

Osteopati tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır?

Tedaviden omurga rahatsızlıklarını iyileştirmede sıkça yararlanılır. Bel ve boyun ağrılarını iyileştirmede, denge ve duruş bozukluklarını düzeltmede, omuz ve kalça eklemlerinde yaşanan problemleri düzeltmede manuel dediğimiz el yordamıyla uygulanır. Anlattığımız üzere; ana tedaviyi destekleyen ve elle uygulanan bir tedavi biçimi olan Osteopati, ağrının kaynağını bulmayı amaçlar. Herhangi bir rahatsızlık olduğunda modern tıp kendi branşını ilgilendiren alanlarda hastaları tedavi eder. Yani kalp bölümü sadece kalpte, göz sadece gözde veya hormonal problemde sadece hormon bölümleri ilgili problemlerle ilgilenir ve çözüm arar.

Fakat; omzu ağrıyan bir hastanın gerçek problemi karaciğerinde olabilir. Veya sırtı ağrıyan bir bireyin problemi omurgada ki bir eklemde olabilir, ya da dirseği ağrıyan bir kişinin problemi parmağında olabilir gibi düşünebiliriz. Problemi kaynağında değil, nedensellikte arar. Osteopati tedavisi böyle durumlarda sorunu tespit ederek, hastalığın kaynaklandığı bölgenin bir an önce iyileştirilmesine katkıda bulunurlar. Burada da yine dikkat edilmesi gereken önemli husus hastanının bu uygulamaya uygunluğu ve hekim tarafından da onay verilmesi gerekmesidir.

Osteopati etkili bir tedavi midir?

Farklı alanlardaki hekimlerin tedavilerine cevap vermeyen, vücutta bir türlü geçmeyen ağrılar olabilir. Örneğin; kulakta yaşanan ağrının asıl kaynağı, kafatasındaki kemikler olabilir. Bu gibi durumlarda Osteopati tedavisi uygulayan uzmanlardan yardım almak gerekir. Osteopati eğitimi alan doktorlar ve fizyoterapistler, ağrının kaynağına inerek geniş ve hassas birçok el tekniği uygularlar. Bu uygulamalarıda bilinçli ve iyileştirme yönelik yaparlar. Osteopati uygulayan kişiye osteopat denir. Osteopat Nedir ? sorusunun cevabını ilerleyen kısımlarda daha net olarak işleyeceğiz.

Osteopatide hangi yöntemler kullanılır?

Tedavide esas alınan 3 adet yöntem vardır.

 • Visseral Yöntem: Sindirim, solunum, dolaşım, üreme gibi yapılardaki problemleri tedavi eder. Hastalığın neden olduğu ağrı ve şikayetler iç organlardaki hareket bozukluğundan kaynaklıysa bunu ortadan kaldırmayı amaçlar.
 • Kranial Yöntem: Hafif ve hassas dokunuşlarla vücuttaki gerginlikleri ortadan kaldırır. Tüm bedenin tedavi edilmesine katkı sağlar. Daha çok kafa eklemleri ve bölgeleri üzerine yoğunlaşarak tüm sistemi etkilemektir amaç.
 • Paryetal Yöntem: Kas ve iskelet sisteminden kaynaklanan sorunların tedavisinde kullanılır. Kısıtlanan eklemlerin hareket açıklığı düzeltilerek var olan ağrılar ortadan kaldırılır. Kas-iskelet sistemi ön planda tutularak çalışılır.

Osteopat Ünvanı Kimlere Verilir?

Alanında deneyimli ve lisans eğitimini tamamlamış olan doktorlar ve fizyoterapistler sadece osteopat ünvanı alabilirler. Lisans eğitimi sonrası 5 yıl eğitim alarak tamamlanan bu Osteopati eğitimini aldıktan sonra bu alanda yeterliliğe özel olarak yapılan sınava girerek ‘ osteopat ‘ ünvanını almaya hak kazanırlar. Bu ülkemizde ki işleyiş biçimidir ve son dönemlerde 3 yıl ile 4 yıl arasında değişiklik gösteren osteopati eğitimleride gerek yüksek lisans dahilinde gerekse özel eğitim olarak üniversitelerin onayınca verilmektedir. Avrupa ve Amerika’da ise direk üniversitede bölüm olarak ta osteopat yetiştiren okullar bulunmaktadır. Osteopatlar; çeşitli tedavi yöntemleri ve teknikleri kullanarak hastayı bütün olarak ele alırlar ve vücuttaki ağrıların yok edilmesine katkıda bulunur. Sizde bu konuda profesyonel destek almak istiyorsanız lütfen fizyoterapistinize danışın. Sağlıklı yarınlar.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

  close-link
  WhatsApp WhatsApp
  Hemen Ara
  Yol Tarifi