Skip to main content

Osteopatide Sıkça Sorulan Sorular

Osteopatide sıkça sorulan sorular için bu yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Osteopati olarak bilinen uygulama yalnızca eller aracılığı ile uygulanan bütünleştirici bir tedavi ve terapi yöntemidir. Bu yöntemin amacı ağrıya neden olan ve patolojik olmayan etkenleri tespit ederek multidisipliner çalışma ilkesi çizgisinde sorunu çözmeye çalışmaktır. Bu nedenle osteopati uygulamaları sorunu sadece vücutta ağrı olan bölgelerde aramaz ağrının kaynağını arar hareket kompanentleri dahilinde çözmeye çalışır. Osteopati tedavisi Amerika ve Avrupa’da sıklıkla başvurulan uygulamalar içerir. Günümüzden yaklaşık 140 yıl önce Amerikalı doktor Andrew Taylor Still tarafından geliştirilen osteopati tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?

Osteopati Uygulamalarının Temelinde Ne Var ?

Osteopati uygulamalarının temelinde ne var ? Osteopati; cranio-sacral system dediğimiz baş ve kuyruk sokumu bütünlüğü, vücut zarları(faysalar), sinir ve dolaşım sistemi, iç organ sistemleri (visseral sistem) ve parietal sistem dediğimiz hareket sistemi temelinde çalışmayı amaçlar. Tüm bu sistemlere etki ederek vücut işleyişinin düzenli olarak devam etmesi için uygulamalar yapar. Anatomi ve fizyoloji esasına dayanan osteopati uygulamaları vücuttaki tüm sistemlerin birbiriyle uyumlu çalışması için tedaviler geliştirir. Vücuttaki fonksiyon bozukluklarına engel olmaya çalışır.

Osteopati Eğitimi Nasıl Alınır ve Uygulanır ?

Osteopati eğitimi nasıl alınır ve uygulanır ? Osteopati eğitimi Türkiye ve Dünya’da gerek fakülte eğitimi, gerek lisans eğitimi sonrası eğitimler, gerekse lisans eğitimleri sonrasında yüksek lisans eğitimleri olarak bulunduğu ülke, eğitim sıklığı vb. şartlara göre 3-6 yıl arası değişen eğitim periyotlarını barındırmaktadır. Kişilerin bu eğitimleri alabilmesi için Türkiye şartlarında fizyoterapist veya hekim olması gerekmektedir. Eğitim periyotlarını tamamlayan fizyoterapist ve hekimler başarılı oldukları takdirde Osteopat ünvanı alarak bu uygulamaları yapmaya yetkinlik kazanırlar.

Ostepati Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır ?

Osteopati hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır ? Ostepati uygulamaları, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bir değerlendirme ve tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir. Günümüzde pek çok hastalığın tedavisinde aktif olarak kullanılan teknikler içerir. Bu teknikler osteopat adı verilen fizyoterapist veya hekim tarafından uygulanır. Osteopatiye yanıt veren hastalıkların bazıları şunlardır:

 • Stres, kronik yorgunluk ve uyku sorunları gibi sinirsel gerginlik sorunları
 • Yürüme, koordinasyon, denge ve hareket işlevlerinde bozukluklar
 • Migren ve gerilm tipi baş ağrıları
 • Kifoz ve skolyoz gibi postür(duruş) bozuklukları
 • Spor yaralanmaları
 • Boyun, bel, sırt ve ense ağrıları
 • Hormonal bozukluk tedavilerinde destekleyici  uygulama
 • Ameliyat sonrasında yaşanan ağrı ve yapışıkların tedavisi
 • Kronik ve alerjik seyreden hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve akut ağrılarda destekleyici çözümler
 • Bebeklerde kusma, yutkunma ve kafada görülen şekil bozuklukları tedavisi
 • İdrar kaçırma, kabızlık, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı ve sindirim sistemi organlarındaki bozuklukların tedavisi
 • Dolaşım sorunlarının giderilmesi
 • Fibromyalji, fibrozit ve fibroz gibi myofasal ağrıların tedavisi
 • Bel-boyun fıtığı hastalıkları vs.

Osteopat Hangi Teknikleri Uygular ?

Osteopat hangi teknikleri uygular ? Osteopat, özellikle ağrı sorununun yaşandığı durumlarda aktif olarak çalışır. Osteopat, ilk aşamada ağrı kaynağını tespit etmeye çalışır. Vücuttaki yumuşak dokularda gerginlik artışı ile buna bağlı eklem fonksiyonlarındaki bozuklukları belirler. Rahatsızlık hissedilen eklemi yeniden dengeler ve bu alanda iyileşmeyi sağlar. Osteopat, yalnızca semptomlar doğrultusunda tedavi uygulamaz. Rahatsızlığa neden olan faktörleri de göz önünde bulundurarak tedavi uygular. Kısacası osteopat, temel olarak rahatsızlıkları oluşturan nedenleri ortadan kaldırmayı amaçlar. Bu bağlamda mutlaka multidisipliner çalışma ilkesine bağlı kalınmalı ve bütüncül düşünülmelidir.

Osteopati Tedavisinde İlaç Kullanılır Mı ?

Osteopati tedavisinde ilaç kullanılır mı ? Osteopatik tedavilerin uygulanmasında eller kullanılır. Kapsamlı bir anatomi ve fizyoloji bilgisine sahip osteopat, tedavide ilaç kullanmaz. Yalnızca ellerini kullanarak hastalığın kaynağını tespit eder ve buna yönelik bir uygulama yapar. Osteopatik tedaviler, manuel terapi tekniklerini içerir. Ancak osteopat, tedavi sürecinde hastanın beslenme, sosyal ve psikolojik durumunu ve diğer yaşamsal faktörleri de dikkate alır. Buna göre kişiye özel bir tedavi planı oluşturulur. Bunu egzersiz ile kombine ederek ortaya kalıcı ve başarılı bir tablo çıkarır.

Osteopatide Sıkça Sorulan Sorular Arasında En Önemlisi

Osteopatik terapi konusunda çok fazla sorulan soru var. Bunlardan sıkça sorulanı da ‘ osteopati kalıcı mı ? ‘. Cevap bilimsel; Evet. Osteopati problemlerin kökenine odaklanarak hareket sistemini aktifleştirmek üzere bir içerikle çalıştığı için kalıcı bir sağlıklı yaşamın anahtarını bu uygulamada bulabilirsiniz. Ancak önemli olan burada ilgili hekimlik teşhis tanısı sonrası osteopati için uygun bir kişi olmanız.

Osteopatide Sıkça Sorulan Sorular İçin Bizi Arayın !

Osteopatide sıkça sorulan sorular konusunda daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı günler.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi