Skip to main content

Ağrı ve osteopati ile ilişkili yazılarımıza bir çok kez yer vermiştik. Şimdi bu yazılarımıza osteopati ve sırt ağrısı ile bir yenisini daha ekleyelim istedik. Hepimiz mutlaka hayatımızın bir döneminde ne sebepten olursa olsun ağrı yaşamışızdır. Bu yüzden ne kadar istemesek de ağrı ve sızılar yaşamımızın bir parçası. Osteopati tıp bilimi içerisinde yer edinmeden ve tanınmadan önce bu tip ağrı ve sızılar her zaman ağrının bulunduğu bölgeye göre şekillenen tedavi yöntemleriyle giderilmeye çalışılırdı.

Osteopati biliminin gelişmesiyle birlikte belirli bir hastalığa dayanmayan ağrılar için yoğun ve kalabalık hastanelerde oldukça uzun bekleyişler bir bakıma pas geçilmiş oluyor.

Osteopati Ağrı Şikayetlerine Bütüncül Bakıyor

Osteopati yönteminin gelişmesi ile toplumun bu alanda ortaya çıkan ihtiyaçlarını oldukça kolay bir şekilde karşılayabilmek mümkün olmuştur. Özellikle hareket kabiliyetini sınırlayan  rahatsızlıklar, yaşam kalitemizi son derece olumsuz yönde etkileyen ve en sık rastlanılan bel,sırt, boyun vb. ağrı tipleri olarak karşımıza çıkmaktadır. 40 ile 50 yaşından itibaren daha belirgin hale gelen ağrılar osteopatik ile giderilebilen rahatsızlıkların başında gelmektedir.

Bu noktada unutmamak gerekir ki osteopati alanında uygulamalar yapabilmek için bu alanda uzman olmak ve hastanın bir hekim tarafından koyulmuş tanısı olmak zorundadır. Osteopati, bu yüzden denilebilir ki ağrının kendisine değil, sebebine odaklanan bir tıp alanıdır. Bir nevi bir sanat dalıdır. Osteopati’de hastalık yoktur, hasta vardır. Osteopati alanında çalışan fizyoterapistler mutlaka multidisipliner çalışma ilkesine sahiptir. Bir diğer deyişle hastanın bu uygulamalara uygun şartlara sahip olması gerekmektedir.

Osteopati ve Manuel Terapi

Genellikle aşırı yorgunluk, ayaklarda ki biomekaniksel bozukluk, ayakta fazla süre bulunmak veya ağır işlerde çalışmak gibi nedenlerle ortaya çıkabilen sırt ağrıları vb. diğer ağrılar manuel terapi yöntemleri ile çözüme kavuşturulabilmektedir. Osteopati’de bir manuel terapi yaklaşımıdır. Manuel terapi; el ile uygulanan tüm terapi alanlarına verilen ortak isimdir. Ancak burada hassasiyetle akılda tutulması gereken durum kronikleşen sırt ağrılarının yapılan tetkikler neticesinde herhangi bir hastalığa dayanmamasıdır.

Bunun anlamı Fibromiyalji veya Osteoporoz gibi bir takım rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkabilecek sırt ve bel ağrılarının miyofasyal ağrı sendromu olarak tanımlanan her hangi bir nedene dayanmaksızın meydana gelen ağrılar ile karıştırılmamasıdır. Dolayısıyla sırt veya bel ağrısı çeken kişilerin kendi başlarına bir takım bilimsellikten uzak yöntemlere başvurmaması gerekiyor. Bu yüzden manuel terapi alanlarında ve osteopati uygulamalarında mutlaka bir hekim veya fizyoterapist’e başvurulması gerektiği önemli belirtilir.

Masa Başı Çalışmakla Sırt Ağrısı Olur mu ?

Modern yaşamın getirdiği güzelliklerin yanında, İnternet ve iletişim çağınında birçok getirisi olduğu tartışmasız bir gerçek. Fakat bizleri hareketsiz bıraktığı da bir o kadar gerçeklik arz ediyor. Gününün büyük bir bölümünü bilgisayar başında sedanter geçiren kişilerde sık rastlanan bir durum olan miyofasyal ağrı sendromu ofis çalışanları, banka, şirket veya büro gibi masa başında uzun saatler boyunca çalışmak zorunda olan bireylerde daha fazla görülmektedir. Kısaca sedanter yaşam ağrıların büyük sebeblerindendir denilebilir.

Osteopati ve Sırt Ağrısı Arasında ki İlişki

Osteopatlar ve fizyoterapistler tarafından tavsiye edilecek egzersizlerle veya terapi yöntemleri ile üstesinden gelinebilecek kronik bel ve sırt ağrıları ile karşılaşmanız durumunda öncelikle yapmanız tüm ağrı şikayetlerinizle ilgili gereken uzman kontrolleri olmalıdır. Her hangi patolojik bulguya rastlanılmaması durumunda, teşhis ve tanının hekim tarafından koyulması ile birlikte osteopat veya fizyoterapist olarak osteopatik terapi yöntemlerini değerlendirmek kronik ağrılarınızdan kurtulmanız için akıllıca bir davranış olacaktır.

Sırt ağrısı yaşıyorsanız ve osteopatik fizyoterapi konusunda Uzman Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin öncülüğünde kaliteli bir terapi programıyla bu ağrılarınızdan kurtulmak istiyorsanız iletişim sekmemizi tıklayıp bizlerden randevu almanız yeterli.

Sağlıklı günler

Leave a Reply