Yeni Gelişen Osteopati Nedir?

Her geçen gün gelişen tıbbi teknolojiler ve metotlar insan hayatının uzatılmasına ve yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik hızlı adımlarla ilerliyor. Tarihi oldukça eskiye dayanan osteopati terapisi ülkemizde pek duyulmamış olsa da Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu terapide amaçlanan tıbbi müdahalelere ihtiyaç duyulmadan önce osteopati terapisi ile neler yapılabileceğidir. 1900’lü yılların başında ABD’li Doktor Andrew Taylor Still tarafından keşfedilen osteopati terapisi doğal olarak öncelikle bu ülkede daha sonrada Avrupa’da yayılmıştır.

Fizik tedavisinde sıkça kullanılan bu yöntemde eller kullanılarak vücut üzerindeki ağrılı ve hasarlı bölgeyi tedavi etmek aynı zamanda mevcut ağrıya neden olan kaynağını tespit ederek tedavi etme prensibine uygulanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün osteopatik terapiyi resmen teşhis ve tedavi yöntemi olarak kabul etmesinin ardından daha hızlı bir şekilde tanımaya başlayan yöntem artık ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır.

“Hasta ve Terapist Sürekli İletişim Halinde Kalarak Sorunlu Bölge Tespit Ediliyor.”

Hastaların genelinde gözlemlenen olgu ağrıyan bölgeye yönelik olarak yapmış olduğu tariflendirmeler ve hasta genellikle ağrıyan bölgede bir sorun olduğunu düşünerek tedavi için o bölgeye yönelik araştırma içerisine girer. Fakat durum sanıldığı gibi olmayabilir. Çünkü ağrı ve sızı sinyal bölgesi olarak kendini çok farklı bir yerde göstermiş olabilir. Osteopati ile bu durumun önüne geçilebilir. Çünkü bu yöntemde bulgular tek bir bölgede için değerlendirmez ve diğer bölgelerde meydana gelmiş olabilecek sorunlar araştırılır.

Bunun anlamı vücudumuzun değişik bölgelerindeki rahatsızlıkların tamamen farklı bir yerde kendini gösterebileceğidir. Örneğin ayak sinirleri üzerindeki bir hasar kendisini baş ağrısı olarak gösterebilir. Bu da hastanın kendisinde migren veya benzeri bir rahatsızlık olduğunu düşünmesine sebep olur. Dolayısıyla ağrıyan bölge tedavide ilk değerlendirilecek yer olmakla birlikte sorunun kaynağını araştırmak son derece önemlidir. İşte tüm bunları analiz ederek yapılan osteopatik terapi ile hastanın iyileşmesi ve şikayetlerinin giderilmesi sağlanır.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi