Skip to main content

Yeni Gelişen Osteopati Nedir ? Her geçen gün gelişen tıbbi teknolojiler ve metotlar insan hayatının uzatılmasına ve yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik hızlı adımlarla ilerliyor. Tarihi oldukça eskiye dayanan osteopati ülkemizde pek duyulmamış olsa da Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu terapide amaçlanan tıbbi müdahalelere ihtiyaç duyulmadan önce osteopati ile neler yapılabileceğidir. 1900’lü yılların başında ABD’li Doktor Andrew Taylor Still tarafından keşfedilen osteopati terapisi doğal olarak öncelikle bu ülkede daha sonra da Avrupa’da yayılmıştır.

Kimler Osteopati Uygulayabilir ?

Kimler osteopati uygulayabilir ? Sorusunun cevabı hastalar için çok önemli.

Fizik tedavi bir diğer deyişle fizyoterapide sıkça kullanılan bu yöntemde eller kullanılarak vücut üzerindeki ağrılı ve hasarlı bölgeyi tedavi etmek aynı zamanda mevcut ağrıya neden olan kaynağını tespit ederek tedavi etme prensibine uygulanmaktadır. Dünya’da bu branşta fizyoterapistler yetkin ve etkin kişiler olarak görev yapmaktadır. Ülkemizde osteopati eğitimi sadece fizyoterapist ve hekimlere yönelik lisans üstü ve ya lisans sonrası ana dal eğitimi olarak 3 ile 5 yıl arası değişen zaman dilimiyle birlikte tamamlanmaktadır. Başarıyla bu eğitimi tamamlayan fizyoterapist ve ya hekimler osteopat ( ost.) ünvanı alırlar. Bu ünvanı almış olan tıp personelleri osteopati uygulamada yetkin kişiler haline gelirler. Dünya Sağlık Örgütünün osteopatik terapiyi bir diğer deyişle osteopatiyi resmen teşhis ve tedavi yöntemi olarak kabul etmesinin ardından daha hızlı bir şekilde tanımaya başlayan yöntem artık ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde fizyoterapistlerin uygun çalışabilmesi için hekim teşhis ve tanısı gerekmektedir.

Osteopatide Problem Nasıl Teşhis Ediliyor ?

Osteopatide problem nasıl teşhis ediliyor diye arıyorsanız; hasta ve terapist sürekli iletişim halinde kalarak sorunlu bölge tespit ediliyor. Hastaların genelinde gözlemlenen olgu ağrıyan bölgeye yönelik olarak yapmış olduğu tariflendirmeler ve hasta genellikle ağrıyan bölgede bir sorun olduğunu düşünerek tedavi için o bölgeye yönelik araştırma içerisine girer. Fakat durum sanıldığı gibi olmayabilir. Çünkü ağrı ve sızı sinyal bölgesi olarak kendini çok farklı bir yerde göstermiş olabilir. Osteopati ile bu durumun önüne geçilebilir. Çünkü bu yöntemde bulgular tek bir bölgede için değerlendirmez ve diğer bölgelerde meydana gelmiş olabilecek sorunlar araştırılır.

Bunun anlamı vücudumuzun değişik bölgelerindeki rahatsızlıkların tamamen farklı bir yerde kendini gösterebileceğidir.

Örneğin ayak sinirleri üzerindeki bir hasar kendisini baş ağrısı olarak gösterebilir. Bu da hastanın kendisinde migren veya benzeri bir rahatsızlık olduğunu düşünmesine sebep olur. Dolayısıyla ağrıyan bölge tedavide ilk değerlendirilecek yer olmakla birlikte sorunun kaynağını araştırmak son derece önemlidir. İşte tüm bunları analiz ederek yapılan osteopatik terapi bir diğer deyişle osteopati tedavi ile hastanın iyileşmesi ve şikayetlerinin giderilmesi sağlanır.

Osteopati ;

 • Bel ve boyun fıtıkları,
 • Kireçlenme,
 • Hareket Bozuklukları,
 • İç organlardan kaynaklanan ağrılı yansıyan faktörler,
 • Sinir sistemi problemleri ve ağrıları,
 • Fibromiyalji,
 • Migren,
 • Sinüzit,
 • Sindirim sistemi bozuklukları,
 • Çene eklemi problemleri,
 • Kas iskelet sistemi problemlerinin tamamı,
 • Beyin gibi merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları ( patolojik olmayan )

Gibi bir çok rahatsızlıkta başarıyla uygulanabilir.

Yeni Gelişen Osteopati Multidisipliner Çalışmayı Gerektirir

Osteopati bir multidisipliner çalışma işidir. Yani bir ekip olarak çalışmayı gerektirir. Bir ekip olarak çalışmakla birlikte aynı zamanda ilgili sağlık profesyonelinin de bu bilince sahip olması büyük önem taşır.

ABS Holistik Fizyoterapi Hizmetleri bu konuda Türkiye’nin en iyi ekibiyle birlikte çalışmakta ve üstün başarılar sağlamaktadır. Sizlerde; Yeni Gelişen Osteopati Nedir ? diye merak ediyor ve bu terapi yöntemiyle destek almak istiyorsanız bizleri arayarak ulaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply